Aby być jak najbliżej historycznego centrum Budapesztu, najlepiej zarezerwować noclegi w Budzie – prawobrzeżnej części miasta. To tutaj, na Wzgórzu Zamkowym, mieszczą się najważniejsze zabytki, na czele z symbolem stolicy Węgier, Basztą Rybacką. Z jej śnieżnobiałych murów i misternych wieżyczek roztacza się wspaniała panorama Dunaju i lewobrzeżną część miasta, Peszt. Tuż obok baszty w niebo wystrzela smukła wieża kościoła Macieja, w którym niegdyś koronowano węgierskich władców.
Znaczną część starego miasta zajmuje imponujący kompleks zamku królewskiego, który obecnie nie mieści już żadnych instytucji państwowych, a jedynie muzea. Rolę siedziby władz węgierskich przejął Parlament, którego elegancka neogotycka sylwetka jest kolejnym ze znaków rozpoznawczych Budapesztu. Jest on najsłynniejszą atrakcją w peszteńskiej części miasta, lecz nie jedyną. Mieszczą się tu też dwa największe, zabytkowe dworce miejskie, Keleti i Nyugati, a pomiędzy nimi rozciąga się duży park miejski Városliget, obejmujący przepiękny eklektyczny zamek Vajdahunyad i jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie.
Koniecznie trzeba się też przejechać linią metra M1 kursującą po peszteńskiej stronie miasta między placem Vörösmarty a ulicą Mexikói. Jest to najstarsze metro w Europie kontynentalnej, jego oficjalnego otwarcia w 1896 r. dokonał sam cesarz Franciszek Józef. Dziś linia obsługiwana jest przez malutkie składy skonstruowane specjalnie na potrzeby niestandardowych tuneli, a większość stacji zachowała swój pierwotny, uroczy wystrój, przypominający chatkę siedmiu krasnoludków. Jeśli zdecydujemy się na apartamenty w VI dzielnicy Budapesztu – Terézváros, być może będziemy codziennie jeździć na wycieczki do miasta tą zabytkową linią.