Ratusz i Stary Rynek
Stary Rynek jest okolony wianuszkiem zabytkowych budynków, wśród których wyróżnia się najbardziej zdobna, neorenesansowa kamieniczka z 1903, znajdująca się pod nr 23. Na środku placu wznosi się Ratusz z charakterystyczną, 54-metrową gotycko-barokową wieżą. Najstarszym elementem budynku są piwnice, w których dawniej mieściła się winnica, a dziś puby i restauracje.
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Dawny zbór ewangelicki, wybudowany w stylu barokowym w połowie XVIII w. Charakteryzuje się, typową dla tego regionu, pruską zabudową ryglową i strzelistą wieżyczką. Po wojnie został zaadaptowany na kościół katolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Przed każdą mszą świętą odbywa się tu uroczyste odsłonięcie repliki jasnogórskiej ikony.
Park Winny
Jeden z pięciu parków w Zielonej Górze, zlokalizowany na Winnym Wzgórzu, jest pięknym świadectwem winiarskich tradycji miasta. Na szczycie pagórka znajduje się dom winiarza oraz przylegająca do niego Palmiarnia. Nasłonecznione zbocza wzniesienia porośnięte są winoroślą, a wzdłuż równych rządków upraw przebiegają ścieżki spacerowe. Można tu usiąść na ławce i podziwiać panoramę miasta.
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Warto wybrać się do największego zielonogórskiego muzeum, by poznać dziedzictwo kulturowe regionu. W jego zbiorach znajduje się wiele dzieł sztuki współczesnej, m.in. portret Olgi Boznańskiej Dziewczynka ze słonecznikami. Jednym z najciekawszych eksponatów etnograficznych są XVI-wieczne tzw. kamienie hańbiące. Masywne, rzeźbione odważniki połączone grubym łańcuchem nakładano dawniej na szyję kobietom, by ukarać je za kłótliwość i plotkarstwo.
MiniZOO Bajkowa Zagroda
W zielonogórskiej Bajkowej Zagrodzie na najmłodszych czeka wiele przyjaznych zwierząt, m.in. surykatki, kozy, jelenie, papugi i paw. Teren ogrodu zdobią naturalnych rozmiarów figury postaci z bajek oraz gigantyczne kolorowe owady i grzyby, przez co można tu przez chwilę poczuć się jak w krainie olbrzymów.