Zamek w Książu
Ta wspaniała i okazała budowla znajduje się jeszcze w granicach miasta. Ciekawostką może być fakt, iż jest to największy zamek na Dolnym Śląsku oraz trzeci co do wielkości w Polsce. Goście głównie zachwycają się przepychem barokowych komnat i bogatymi zdobieniami. Historia zamku sięga aż do pierwszej połowy XII wieku, kiedy książę świdnicko-jaworski, Bolko I Surowy, rozpoczął jego budowę na miejscu wcześniejszego, śródleśnego grodu. Później zamek ten przechodził kolejno w ręce Czechów i Węgrów, aby ostatecznie wrócić we władanie polskie. Największy wpływ na wygląd tej budowli miała rodzina Hochbergów, która zarządzała tym zamkiem przez ponad czterysta lat.
Park Lisi Kamień
Ta przewrotna nazwa dotyczy szczytu położonego w północnej części Gór Wałbrzyskich. Tworzy on wraz z Ptasią Kopą oraz Czarnotą pewien wyrównany grzbiet, porośnięty lasami świerkowymi z domieszką drzew liściastych. Na zboczach gór można natknąć się też na rudy srebra, które wydobywano w tym miejscu już od XIV wieku. Na stokach ciągle leżą głazy narzutowe, które są namacalnym śladem zasięgu lodowca.
Pałac w Czernicy
Wyjątkowy budynek z XVI wieku do dziś stanowi nie lada atrakcję turystyczną, dzięki której warto spędzić w okolicy przynajmniej jeden nocleg. Niegdyś pałac należał do rodziny Schaffgotschów, a budowla zasłynęła z faktu, że była miejscem ważnych spotkań o wysokiej randze oraz siedzibą rozważań teologicznych. Natomiast podczas stanu wojennego znajdował się tu garnizon i koszary ZOMO. Dziś zespół pałacowy jest już własnością prywatną, ale właściciele chętnie udostępniają go turystom, podobnie jak Dolinę Pałaców i Ogrodów.
Kościół Aniołów Stróżów
Ten wyjątkowy i imponujący budynek stoi w samym sercu miasta, reprezentując spektakularny styl neogotycki, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Ta strzelista (licząca ponad 20 metrów wysokości), okazała świątynia powstała wtedy w miejscu dawnego kościółka z połowy XV wieku. Kościół ten jest zlokalizowany niedaleko wałbrzyskiego Rynku. Głównym budulcem jest czerwona cegła, charakterystyczna dla architektury tego regionu.
Ogrody w zamku Książ
Parki zamku są jednymi z najpiękniejszych w całej Polsce, a swoją wyjątkową urodę zawdzięczają one księżnej Daisy, czyli Marii Teresie Cornwallis-West, która w XIX w. nakazała całkowitą przebudowę parku. W tym celu sprowadziła ogrodnika ze swojego rodzinnego miasta Newlands aby urządził tu ogród w stylu angielskim. Specjalnie po to w pobliskim Lubiechowie wybudowano ogromne szklarnie, gdyż roczne zapotrzebowanie wynosiło niemal 40 tysięcy roślin!
Na zamku do dziś zachowały się pełne uroku tarasy: Taras Wejściowy, Taras Bogini Flory, Taras Prochowy, Taras Orzechowy, Taras Wodny, Taras Podkowiasty, Taras Środkowy, Taras Różany, Kasztanowcowy, Taras Zachodni, Taras Północny oraz Taras Arkadowy. Na Tarasie Różanym znajduje się ponadto piękna kaskadowa fontanna, przy której stoją rzeźby pochodzące z dawnej galerii skrzydła frontowego. Na pozostałych tarasach znajdują się również niezwykłe formy roślinne, choćby symetryczny labirynt z krzewów bukszpanu. Cały kompleks jest pełen urokliwych fontann lub innych perełek architektonicznych.