Dolomity
Włoskie Dolomity zaliczane do Południowych Alp Wapiennych cieszą się powodzeniem ze względu na spektakularne trasy trekkingowe i wspinaczkowe. Na tle charakterystycznych szerokich dolin, z których największe to Valcellina, Valle del Tagliamento, Val Colvera oraz Val Tramontina, wybijają się gołe szczyty górskie, które zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Park Narodowy Dolomiti Friulane oraz rezerwat przyrody Forra del Cellina skrywają najmniej znane partie gór ze skamielinami dinozaurów. Dolomity to obszar odrębny kulturowo, a większość mieszkańców mówi zarówno po włosku, jak i niemiecku.
Zamek Gorizia
Średniowieczna fortyfikacja tuż przy granicy ze Słowenią powstała w XI stuleciu i zachowała się do dziś w imponującym stanie. Forteca wielokrotnie zmieniała swoim właścicieli, którzy doceniali obronne zalety położenia na wzgórzu. W twierdzy można obecnie znaleźć oryginalne meble i dekoracje z epoki, dawne machiny wojenne oraz Muzeum Średniowiecza.
Muzeum Joyce’a i Svevo
Miłośników literatury zainteresuje działające w Trieście muzeum irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a, który mieszkał tu i tworzył na początku XX wieku. To w Trieście Joyce ukończył pracę nad „Dublińczykami” oraz rozpoczął pisanie ikonicznego „Ulissesa” w technice strumienia świadomości. Muzeum dokumentuje także przyjaźń Joyce’a z Italo Svevo oraz niedocenianą twórczość tego włoskiego pisarza, który miał być pierwowzorem Ulissesowskiej postaci Leopolda Blooma. Fotografie, pierwsze wydania dzieł i inne pamiątki rzucają nowe światło na dorobek obu pisarzy.
Galeria Tiepolo
W Udine znajdziesz muzeum poświęcone twórczości malarza Giambattisty Tiepolo. Galeria została utworzona w XVIII-wiecznym pałacu arcybiskupa, którego ściany zdobią malowidła jednego ze starych mistrzów włoskiego malarstwa dekoracyjnego. Pełne artystycznej finezji i fantazji wielkoskalowe dzieła Tiepolo przedstawiają w teatralny sposób antyczne mity i legendy. Na uwagę zasługują m.in. freski „Trzej aniołowie ukazujący się Abrahamowi” oraz „Rachela ukrywająca posążki bóstwa przed Labanem”.
Aquileia
Na południu regionu Friuli-Wenecja Julijska zaskakującym odkryciem będzie niepozorne miasteczko Aquileia. W znaczącym niegdyś centrum Imperium Rzymskiego można dziś znaleźć pozostałości dawnej świetności. Na otwartym powietrzu zwiedzisz ruiny rzymskiego portu rzecznego. We wczesnochrześcijańskiej bazylice obejrzysz unikatowe mozaiki podłogowe, a w podziemiach Cripta degli Scavi i Cripta degli Affreschi znajdziesz więcej malowideł. Aquileia szczyci się także wyjątkowymi muzeami – Muzeum Archeologicznym oraz Paleocristiano, poświęconemu początkom wiary chrześcijańskiej.