Muzeum Oręża Polskiego
Największe w Polsce muzeum poświęcone historii wojskowości zostało założone w 1963 r. Od tego czasu jego zbiory regularnie powiększały się o nowe nabytki. Dziś, ekspozycje można oglądać w tzw. pałacu Braunschweigów oraz w budynkach przy ulicy Emilii Gierczak 5. Zobaczysz tu średniowieczne włócznie i topory, poznacz XVII-wieczne techniki walki na morzu, a także przyjrzysz się z bliska kolekcji mundurów z czasów I i II wojny światowej. Oprócz wystaw we wnętrzach muzeum posiada również ekspozycję plenerową, a w niej pancerne samochody i samoloty, działa artyleryjskie i motocykle wojskowe.
Pomnik Tysiąclecia
Stalowa rzeźba znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Katedralnej i Armii Krajowej. Powstała w 2000 r., by upamiętnić 1000 rocznicę utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu. Na cokole stoją pomniki czterech postaci: Bolesława Chrobrego, Ottona III oraz papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. Za ich plecami wznosi się rozdarty krzyż – symbol trudnej historii tych dwóch narodów, nad którym wzlatuje gołąb z gałązką oliwną w dziobie, metafora pojednania i pokoju.
Bazylika Konkatedralna w Kołobrzegu
Monumentalna, pięcionawowa świątynia została wybudowana w XIV w. w stylu gotyckim. Koniecznie wstąp do środka, by zobaczyć ukryte w nim średniowieczne i renesansowe skarby, m.in. arcydzieło XVI-wiecznej snycerki, polichromowany wiszący świecznik, tzw. Koronę Schlieffenów oraz unikatową XIV-wieczną brązową chrzcielnicę. Warto przystanąć na chwilę przed pozłacanymi, gotyckimi ołtarzami tryptykowymi oraz upiornym obrazem "Taniec śmierci", wykonanym techniką temperową.
Plaża Centralna
Najdłuższa i najszersza plaża w Kołobrzegu, kilka lat temu została dodatkowo powiększona bielutkim piaskiem z samego dna Bałtyku. Znajdują się tu liczne udogodnienia, wypożyczalnie sprzętu wodnego i leżaków oraz punkty gastronomiczne i sanitarne. Doskonałą jakość kąpieliska doceniono, przyznając mu prestiżowe odznaczenie, tzw. "niebieską flagę".
Latarnia Morska w Kołobrzegu
Ceglanoczerwona wieżyczka latarni zawdzięcza swój obecny kształt powojennej odbudowie. W 1945 roku, po uznaniu za ważny punkt strategiczny, została wysadzona przez niemieckich saperów. Obecnie budynek udostępniono do zwiedzania dla turystów. Bilet wstępu w cenie ok. 8 zł uprawnia też do obejrzenia ekspozycji Muzeum Minerałów, które mieści się w podziemiach budynku.