Wezuwiusz
Wzgórze Wezuwiusza górujące nad Neapolem jest jedynym aktywnym wulkanem na terenie lądowej Europy i to jego erupcje spowodowały jedne z największych katastrof naturalnych na kontynencie. Pamiętny wybuch Wezuwiusza w 79 roku spowodował zniknięcie w wulkanicznym pyle antycznych miast – Pompejów i Herkulanum. Zwiedzając ich dobrze zachowane ruiny, odbędziesz podróż w czasie. Ostatnio wulkan dał o sobie znać w 1944 roku, jednak nadal stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców Neapolu.
Nowy Zamek
Majestatyczny zamek na Piazza Municipio w centrum Neapolu ma swoje początki w XIII wieku. Forteca nazywana też Maschio Angioino była nie tylko siedzibą rodziny królewskiej i twierdzą obronną, ale też centrum mecenatu artystycznego i kultury dworskiej. Nowy Zamek, nazywany tak dla odróżnienia od starszych budowli Castel dell'Ovo oraz Castel Capuano, robi wrażenie potężnymi wieżycami na rogach kompleksu i pokaźnymi murami warownymi. Wewnątrz znajdziesz m.in. Muzeum Miejskie oraz pozostałości fresków renesansowego malarza Giotta.
Ruiny Pompejów
Zwiedzanie ruin starożytnego miasta Pompejów jest niesamowitym doświadczeniem archeologicznym. W wyniku wybuchu Wezuwiusza całe miasto zostało przysypane wulkanicznym popiołem, który zakonserwował świetnie całe fragmenty infrastruktury – ulice, domy mieszkalne, świątynie, sklepy, ale i ich wyposażenie z przedmiotami codziennego użytku. Pompeje są dziś jednym z lepiej zachowanych świadectw życia w starożytnym Rzymie.
Rezerwat Campi Flegrei
Chroniony park Campi Flegre obejmuje wulkaniczne tereny podwodne i naziemne na terenie Kampanii. Park liczy 24 kratery i formacje wulkaniczne, których aktywność jest uważnie monitorowana przez naukowców. Szczególnie warte zobaczenia są buchający gazami krater Solfatara oraz ślady hydrotermalnej aktywności nad jeziorem Lucrino, kraterem wulkanicznym Agnano i w miejscowości Pozzuoli.
Katakumby San Gennaro
Neapol, jak wiele miast we Włoszech, poznaje się warstwami. To, co na powierzchni jest tylko częścią historii metropolii. Więcej o Neapolu można dowiedzieć się pod ziemią w tunelach tajemniczego, dwupoziomowego San Gennaro. Rzymskie grobowce datowane są na II wiek, a z czasem podziemna nekropolia tylko się rozrastała. Podczas spaceru uliczkami katakumb natrafisz na bazylikę, krypty biskupów Neapolu i bezcenne wczesnochrześcijańskie malowidła naścienne.