Zastanawiasz się gdzie wyjechać na weekend? Mając do wyboru tyle tętniących życiem miast ciężko jest się zdecydować, które z nich warto odwiedzić.

Nie musisz się jednak niczym przejmować, gdyż HomeToGo wraz z GoEuro połączyło siły i na podstawie danych stworzyło przewodnik prezentujący 100 europejskich miast, które trzeba odwiedzić. To wszystko by ułatwić Ci podjęcie decyzji!

HomeToGo przeanalizowało wiele europejskich miast i połączyło swoje wyniki by stworzyć listę TOP 100 destynacji na wyjazd weekendowy. Ranking z lokalizacjami o najbardziej bujnym życiu nocnym został skonstruowany uwzględniając wyniki zgromadzone przy okazji tworzenia Indeksu Piwnego GoEuro. Indeks przedstawiał miejsca w których można kupić piwo po najniższej cenie. Dane następnie zostały połączone w GoEuro Fun City Index, w którym lokalizacje zostały wybrane na podstawie ilości barów/klubów i godzin otwarcia.HomeToGo przygotowało Indeks Zaakwaterowania stworzony na podstawie ilości dostępnych obiektów w poszczególnych miastach i średniej ceny za noc.

Wybierając najlepszą destynację na wyjazd weekendowy, HomeToGo podzieliło lokalizacje na 5 różnych kategorii. Następnie dostosowało pod ich kątem każdy ranking. Kategorie obejmują: atrakcje, życie nocne, jedzenie, zakwaterowanie i transport publiczny. Po zebraniu punktów ze wszystkich katgorii okazało się, że najlepszym miastem na wyjazd weekendowy jest Barcelona!

najlepsze-miejsca-na-weekendowy-wypad-w-europie-pl

 


Top 100 miast

Zaplanuj swój kolejny idealny wyjazd na weeked korzystając z tabeli przedstawionej poniżej. Możesz wybrać poszczególne kategorie i posortować wyniki jeśli szukasz inspiracji gdzie pojechać.

Całkowity wynik dla każdego miasta to 100 punktów. Sprawdź źródło poniżej.

 

Top miasta: dla turystów z Polski

Bratysława numerem jeden wśród Polaków! Zgodnie ze zgromadzonymi danymi najlepszą destynacją na weekendowe wycieczki okazała się być stolica Słowacji.

Na drugim miejscu znalazło się Drezno. Stolica Saksonii to nie tylko jedno z najładniejszych niemieckich miasteczek, ale także popularna destynacja na krótki wypad na weekend.

Zarezerwuj swój wolny weekend i wybierz się na zwiedzanie bogatej w przepiękną architekturę Rygi! Jest to kolejna weekendowa destynacja w której na pewno się zakochasz.

 

Wypad na weekend do Bratysławy

1.3 za atrakcje
4.3 za życie nocne
4.2 za zakwaterowanie
1.9 za kuchnię
2.4 za transport miejski

Wypad na weekend do Drezna

1.2 za atrakcje
3.7 za życie nocne
3.8 za zakwaterowanie
1.4 za kuchnię
1.4 za transport miejski

Wypad na weekend do Rygi

1.5 za atrakcje
3.8 za życie nocne
4.5 za zakwaterowanie
1.4 za kuchnię
3.0 za transport miejski


Top miasta: Co robić i zwiedzać?

#1 Atrakcje i Zajęcia: Londyn

london

 

Lp. Miasto Punktacja (max. 5)
1 Londyn 5.0
2 Paryż 4.9
3 Rzym 4.8
4 Praga 4.7
5 Barcelona 4.6
6 Istanbul 4.3
7 Moskwa 4.1
8 Madryt 3.9
9 Berlin 3.6
10 St. Petersburg 3.6

Na wyjeździe nie tylko chcesz odpocząć, ale i wziąć udział w kulturalnych wydarzeniach? Na podstawie zgromadzonych przez nas danych znaleźliśmy miasta, które oferują najwięcej tego typu możliwości. Lokalizacje w rankingu zostały poszeregowane na podstawie ilości atrakcji i sklepów w poszczególnych miejscach.

Na najwyższej pozycji uplasował się Londyn, który oferuje wiele atrakcji związanych z kulturą, a także muzea i sklepy na każdym kroku. Sprawia to, że jest to idealne miejsce na krótki kreatywny wypad na weekend.

Na drugim miejscu natomiast znalazł się Paryż. Nic w tym dziwnego, gdyż francuska stolica mody słynie z wielu butików, muzeów sztuki i kultowych zabytków takich jak wieża Eiffela.


TOP miasta: Życie nocne

#1 Życie nocne: Berlin

 

Lp. Miasto Punktacja (max. 5)
1 Berlin 5.0
2 Kraków 4.9
3 Barcelona 4.8
4 Kijów 4.7
5 Madryt 4.6
6 Sarajewo 4.5
7 Sewilla 4.5
8 Walencja 4.5
9 Wroclaw 4.4
10 Coimbra 4.3

Jesteś urodzonym imprezowiczem? Dobrze trafiłeś, gdyż Europa to skupisko wielu tęniących życiem nocnym miast. Po przeanalizowaniu ilości barów i klubów, a także godzin ich otwarcia powstał ranking najbardziej imprezowych europejskich lokalizacji.

Berlin to niezaprzeczalny lider, jeśli chodzi o życie noce. Ponad 500 różnych miejsc na wieczorne wyjścia, kluby i bary otwarte przez 24 godziny, a średnia cena za piwo to mniej niż 12 zł. Nie ma wątpliwości, że Polacy pokochają imprezy w stolicy Niemiec.

Zaskakująco wysoko na 2. pozycji znalazł się także nasz przepiękny Kraków. Miasto może pochwalić się mniejszą ilością barów i klubów niż jego niemiecki sąsiad, jednak wiele miejsc zazwyczaj otwartych jest aż do ostatniego gościa. Wracając późnym wieczorem koniecznie złap jedną ze słynnych zapiekanek lub spróbuj “”Kiełbaski z Nyski””, które są znane jako najpyszniejsze w całym mieście!


TOP miasta: Na każdą kieszeń

#1 Na każdą kieszeń: Kijów

 

Lp. Miasto Punktacja (max. 5)
1 Kijów 5.0
2 Zagreb 5.0
3 Budapeszt 5.0
4 Siena 5.0
5 Sarajewo 4.9
6 Coimbra 4.9
7 Pilsen 4.6
8 Ryga 4.5
9 Sofia 4.5
10 Bukareszt 4.3

Najłatwiejszy sposób na zaoszczędzenie kilku groszy podczas planowania wyjazdu na weekend to zarezewowanie zakwaterowania i transportu na własną rękę. Często decyzja o podróży podejowana jest na podstawie kosztów jakie musielibyśmy ponieść, w tym przede wszystkim wydatków związanych z zakwaterowaniem. Jest to bardzo istotny aspekt nawet podczas planowania krótkich wyjazdów.
W związku z tym HomeToGo przeanalizowało ceny wynajmu dla 100 różnych miast by określić, które z nich są najbardziej przystępne.

Oczywiście, koszty zakwaterowania zależne są od miasta, ceny, lokalizacji i ilości dostępnych obiektów. Dlatego wielkie stolice, takie jak Londyn, nie zostały uwzględnione w tym rankingu.

Miastem, który nie nadwyręży naszego portfela okazuje się być
Kijów, które jednocześnie jest jedną z najbardziej niedocenianych stolic europejskich. Wielka szkoda, gdyż miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania. Imponujące zabytki, takie jak Katedra Saint Sophia czy Plac Niepodległości, zrobią na Tobie duże wrażenie. Co więcej, niskie ceny sprawiają, że jest to idealna destynacja dla osób z małym budżetem. Przyjedź i przekonaj się sam!


TOP miasta: Kuchnia

#1 Kuchnia: Barcelona

 

Lp. Miasto Punktacja (max. 5)
1 Barcelona 5.0
2 Madryt 5.0
3 Paryż 4.9
4 Rzym 4.9
5 Londyn 4.8
6 Istanbul 4.6
7 Berlin 4.6
8 Mediolan 4.1
9 Praga 4.0
10 Lizbona 3.0

Kto nie lubi dobrze zjeść, zwłaszcza gdy jest się na wakacjach? W Europie różnorodność sprawia, że każdy kraj może pochwalić się wieloma unikatowymi daniami. To dobry powód, aby wpisać apetyczne lokalizacje z naszego zestawienia na swoją listę weekendowych wycieczek.

Ranking miejsc z najlepszą kuchnią powstał na podstawie danych obliczonych uwzględniając średnią cenę i jakość dań w wybranych lokalizacjch. Przepyszne tapas i sangria sprawiły, że hiszpańskie miasta Barcelona i Madryt znalazły się na samym szczycie rankingu.


TOP miasta: Transport miejski

#1 Transport: Bucharest

 

Lp. Miasto Punktacja (max. 5)
1 Bukareszt 5.0
2 Sofia 5.0
3 Kijów 4.9
4 Sarajewo 4.9
5 Gdańsk 4.3
6 Wroclaw 4.0
7 Kraków 3.9
8 Istanbul 3.8
9 Pilsen 3.7
10 Antalya 3.6
Transport to kolejny ważny i zarazem kosztowny aspekt każdego wyjazdu. Chcąc zaoszczędzić parę groszy na podróżowaniu z punktu A do punktu B, przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z najbardziej popularnych destynacji takich jak Wenecja lub Zurych. Zamiast tego lepiej zdecydować się na spędzenie weekendu w jednym z miast we wschodniej Europie.

Bukareszt z ceną 2zł za kilometr zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu jako miasto z najdogodniejszą komunikacją miejską. Kijów okazał się być również bardzo przystępny pod kątem transportu. Bilet w jedną stronę na komunikację miejską można tam kupić już za niecałą złotówkę za przejazd!


Źródła

Kryteria wykorzystane przy tworzenu rankingu (od najważniejszych):

Życie nocne
Zawiera szacunkową liczbę barów/klubów, godziny otwarcia i średnią cenę piwa. Wszystkie informacje zostały zgromadzone na podstawie Cenowego Piwnego Indeksu GoEuro, The Ultimate Fun City Ranking, TripAdvisor, ResidentAdvisor, TimeOut, The Culture Trip, Numbeo, Telegraph i stron z informacjami turystycznymi.

Atrakcje
Zawiera szacunkową liczbę aktywności i sklepów odzieżowych wraz ze średnią ceną za zakupy, biorąc pod uwagę cenę pomiędzy 1 parą jeansów i 1 letnią sukienką z sieciówki na podstawie danych z TripAdvisor i Numbeo.

Kuchnia
Jedzenie i picie oferowane w miastach zgodnie ze średnimi cenami pomiędzy posiłkiem w niedrogiej restauracji i posiłkiem w restauracji średniej klasy. Te dane wraz ze średnią ceną coli i szacunkową ilością restauracji w danym mieście zostały zgromadzone za pośrednictwem stron TripAdvisor i Numbeo.

Zakwaterowanie
Średnia cena za zakwaterowanie bazuje na cenie za noc za osobę i szacunkowej liczbie obiektów do wynajęcia w danym mieście na podstawie danych z HomeToGo. Ceny za nocleg dla max. 6 osób zostały obliczone napodstawie ponad 800 tysięcy rezerwacji dokonanych za pośrednictwem strony HomeToGo pomiędzy październikiem 2015 a wrześniem 2016.

Transport miejski
Zawiera średnie ceny za transport publiczny, uwzględniając bilet w jedną stronę i kurs przewozu taxówką wraz z ceną początkową i ceną za kilometr na podstawie danych z Numbeo.

Całkowity wynik
Podsumowane wszystkie przedstawione wcześniej kategorie wraz ze współczynnikiem ich ważności. Jakość życia: Ten czynnik zawiera wskaźnik związany z klimatem, zanieczyszczeniem powietrza, bezpieczeństwem, kosztem zasilania, opieką zdrowotną, kosztami życia, a także stosunek nabycia nieruchomości do dochodów, wskaźnik ruchu ulicznego i czas dojazdu na podstawie danych z Numbeo. Ten czynnik został włączony do ostatecznego wyniku, nie został jednak przedstawiony w tabeli.

Powrót do góry