Domy i apartamenty wakacyjne wiosną i latem 2016 – ile będą kosztować? Dokąd jechać, aby zaoszczędzić? Porównywarka HomeToGo przestudiowała 1,7 mln obiektów wakacyjnych i sprawdziła ceny wynajmu wiosną i latem.

 

Poszukiwanie idealnego zakwaterowania na letnie wakacje już się rozpoczęło. Wielu entuzjastów wiosennych podróży również stara się w tym momencie znaleźć wymarzony domek lub apartament na najbliższy wyjazd.

Aby ułatwić planowanie wakacji, a także zapewnić trasparentny dostęp do informacji o cenach wynajmu, zespół ekspertów HomeToGo przeprowadził analizę cen zakwaterowania w 37 krajach Europy. Poniżej znajdziesz zestawienie najciekawszych propozycji na wiosnę/lato 2016 oraz wskazówki, które pozwolą Ci się zainspirować i zaplanować podróż. Zarezerwuj chwilę na zapoznanie się z poniższym raportem i porównaj ceny z ponad 200 stron internetowych zebranych na HomeToGo.


Interaktywna mapa cen

Przyjrzyj się się popularnym destynacjom turystycznym w Europie, porównaj ceny wynajmu noclegów w sezonie wiosennym i letnim za pomocą interaktywnej mapy. Dowiedz się, które miejsca lepiej jest odwiedzić przed sezonem, które w szonie, a gdzie ceny są na tyle stabilne lub niskie, że termin planowanego wyjazdu nie wpływa na koszt noclegu.

Podana jest średnia cena tygodniowego zakwaterowania w domu lub apartamencie wakacyjnym dla grupy 6 osób. Najedź kursorem na pole, aby sprawdzić, jak zmieni się koszt pobytu w danym miejscu latem, w porównaniu z wiosną. Kliknij na pole cenowe w wybranej lokalizacji, aby przyjrzeć się ofertom wynajmu.

∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- wiosna 2016 ∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- lato 2016


Top trendy podróżnicze na wiosnę i lato 2016

Zobacz galerię zdjęć!

Kiedy najlepiej wybrać się na Ibizę? W którym mieście Europy zakwaterowanie w domu lub apartamencie wakacyjnym jest najtańsze? Co ma do zaoferowania Francja, czego nie mają inne kraje? Zapraszamy do zaponania się z najważniejszymi trendami w 2016!

 • Grecja

  Tygodniowy pobyt w kwaterze dla 6 osób na wyspie Mykonos kosztuje latem ponad 10 000 zł. Może jednak warto wybrać się nad równie piękną wyspę Rodos za niewiele ponad 4466 zł za kwaterę?

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Chorwacja

  Jest przepiękny, bogaty w antyczne zabytki oraz znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nic więc dziewnego, że nocleg w Dubrowniku kosztuje znacznie więcej niż w innych chorwackich miastach. Latem za tygodniowy pobyt w domu wakacyjnym lub apartamencie zapłacimy średnio 3364 zł.

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Dania

  Gustujesz w skandynawskim wybrzeżu? Wakacje zaplanuj wiosną. W znanych turystycznych miejscowościach i regionach, takich jak Bornholm, Rømø, czy Zelandia, ceny wynajmu latem mogą wzrosnąć nawet od 80% do ponad 100%.

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Hiszpania

  Podróż na niekwestionowaną od lat imprezową stolicę Europy, Ibizę, to niebagatelny koszt, nawet jeśli uda nam się znaleźć tanie połączenie lotnicze. Średnia cena noclegu w sezonie letnim to… 8059 zł tydzień. Rada HomeToGo: przyjedź wiosną, a zapłacisz o 59% mniej!

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Polska

  Wrocław jest tegoroczną perłą na turystycznej mapie Polski pełniąc prestiżową rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Cena tygodniowego wynajmu wynosi 2305 zł wiosną, a latem nieznacznie spada (do 2140 zł ), co sprawia, że jest to jedna z najtańszych destynacji w kraju.

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Turcja

  Planujesz wizytę na tureckiej riwierze, na przykład w Marmaris? Dobre wyczucie czasu to podstawa oszczędnych, ale i udanych wakacji! Podczas gdy tygodniowy nocleg wiosną kosztuje średnio 1155 zł, latem zapłacimy… aż 2779 zł. To wzrost ceny o 141% !

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Francja

  Połączenie egzotyki, stylu i dobrej ceny to rzadka kombinacja dla Francji. A jednak, Fancuskim Terytoriom Zamorskim udaje się połączyć te trzy elementy. Nocleg na Gwadelupie w lipcu to tylko 1962 zł tygodniowo dla grupy 6 osób.

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Portugalia

  Chcesz, żeby oczarowały Cię piękne, portugalskie wyspy? Wybierz się w podróż na Madeirę zamiast na Azory! Zielona Madeira latem jest tańsza od Azorów, ale to nie wszystko: ceny wiosną są podobne jak w szczycie sezonu, więc jedź kiedy Ci wygodniej!

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Włochy

  Jeśli masz ochotę wybrać się nad dzikie włoskie wybrzeże i poznać intensywne nocne życie na wyspie, szczególnie warta polecenia jest wiosenna wycieczka na Sardynię. Dla porównania, średnie ceny zakwaterowania latem są tu o 76,3% wyższe!

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Holandia

  Marzysz o spacerze holenderskimi mostami? A może masz ochotę zrobić grilla w jednym z tętniących życiem amsterdamskich parków? Jeśli zależy Ci na okazjach cenowych, do Amsterdamu pojedź latem. W lipcu i sierpniu tygodniowy nocleg kosztuje ponad 250 zł mniej niż wiosną!

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Bułgaria

  Bułgaria: Spośród ponad 600 miejsc analizowanych przez HomeToGo to właśnie bułgarski skarb Morza Czarnego - Słoneczny Brzeg, jest wiosną najtańszą destynacją (1073 zł), a latem najtańszym kurortem wakacyjnym. Tygodniowy nocleg w szczycie sezonu wynosi 440 zł więcej niż wiosną.

  Kliknij w prawo, aby zobaczyć kolejny slajd >>>

  www.hometogo.pl
 • Wielka Brytania

  Pułapką na turystów jest latem wyspa Saint Yves w Kornwalii. Cena domów wakacyjnych wzrasta o ponad 66% w porównianiu z okresem wiosennym i wynosi 5052 zł za tydzień. Wszystkim fanom brytyjskich wybrzeży polecamy alternatywę: Blackpool lub Great Yarmouth, znacznie tańsze w obu sezonach.

  Kliknij w prawo, aby wrócić do początku galerii >>>

  www.hometogo.pl

Eksperci HomeToGo przeanalizowali ceny domów i apartamentów wakacyjnych w ponad 600 miejscowościach i 37 krajach w Europie. Znajdziesz wśród nich zarówno najbardziej znane kurorty, jak też ich interesujące alternatywy. Dowiesz się, kiedy najlepiej odwiedzić niektóre z najciekawszych regionów kontynentu latem, a które wiosną, aby cieszyć się zarówno z pięknych widoków, jak i okazyjnych cen zakwaterowania.

Powrót do menu głównego


Odkrywaj Europę wiosną i latem 2016

Różnice cen noclegów pomiędzy wiosną, a latem obserwowane są w niemal w całej Europie. W niektórych krajach wzrost ten jest bardzo wysoki, ale są też wyjątki.

Różnice w cenach wakacyjnego wynajmu wiosną/latem 2016 w Europie*

Obserwowana dynamika zmian cen noclegów w obu badanych sezonach jest podobna w wielu krajach Europy. W większości wzrost cen w sezonie letnim jest bardzo wysoki, ale są też wyjątki.

* Cena tygodniowego noclegu w domu wakacyjnym dla 2-6 osób

Rynek domów i apartamentów wakacyjnych w Europie jest niezwykle zróżnicowany pod względem cen. Najwyższy koszt noclegów w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii nie powinny być zaskoczeniem. Niespodzianką może być natomiast obecność Niemiec wśród najtańszych destynacji pod względem wynajmu. Co ciekawe, dane wskazują, że średnia cena letniego noclegu w Luksemburgu jest niższa niż w Polsce, czy w Chorwacji.

Oczywiście, ciepłe i słoneczne kraje Europy, gdzie wakacyjna pogoda jest niemal 100% gwarantowana, przyciągają zarówno krajowych, jak i międzynarodowych turystów. I to zwykle w tych krajach skoki cenowe pomiędzy sezonem wiosennym, a letnim są znaczne. Dla odmiany, Rosja, Litwa, Estonia i Serbia to kraje Europy, w których średnia cena noclegu w domu lub apartamencie wakacyjnym w sezonie letnim jest niższa niż wiosną.

Dla podróżników chcących odwiedzić mniej popularne miejsca nie przepłacając, wiele bałkańskich krajów oferuje tanie zakwaterowanie. Chorwackie wybrzeże jeśli nie latem, może skusić znacznie niższą ceną zakwaterowania podczas przyjemnie ciepłej wiosny.


Polska

Odkryj najciekawsze kierunki turystyczne Polski i zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci zaplanować podróż!

Interaktywna mapa cen

Za tygodniowy pobyt w kwaterze dla 6 osób turyści zapłacą latem 1898 zł latem i 2387 zł wiosną. Różnica cen pomiędzy wiosną, a latem jest umiarkowana i wynosi 28,6% W ulubionych krajach Polaków na spędzenie wakacji za granicą, np. w Chorwacji, czy Hiszpanii, wrost cen wynosi odpowiednio 48,2% i 42,3%.

∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- wiosna 2016 ∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- lato 2016

Ceny w popularnych nadmorskich kurortach nie są już jednak umiarkowane. W Mielnie i Kołobrzegu, które przyciągają nie tylko lokalnych, ale też coraz więcej międzynarodowych turystów, ceny noclegów rosną o 70% z wiosny na lato, a w Międzyzdrojach niemal podwajają się.

Sopot to znany nadmorski kurort z tradycjami, pięknymi, piaszczystymi plażami i najdłuższym molo w Polsce. Noclegi nie należą tam do najtańszych. Zarówno latem jak i wiosną jest to najdroższa destynacja w kraju.

W tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury ceny noclegów w wakacyjncyh kwaterach nieznacznie spadają w sezonie letnim. Wrocław staje się wtedy jednym z najtańszych miast w Polsce pod względem cen zakwaterowania.

Jeśli planujesz spędzić wakacje na polskim wybrzeżu, warto zastanowić się nad wizytą w Ustce. Zapłacisz za nocleg średnio 761 zł mniej niż w Mielnie i 548 zł mniej niż w Międzyzdrojach za domek lub mieszkanie w pobliżu tak samo pięknych plaż.

Pomimo tego, że majówka w tym roku będzie dość krótka, ceny noclegów w najbardziej popularnych miastach wypoczynkowych rosną. W Gdańsku zapłacimy 25% więcej niż w poprzedzającym tygodniu, w Sopcie 22,5% więcej, a w Kołobrzegu 10,2% więcej.


Cena tygodniowego noclegu w domu wakacyjnym dla 2-6 osób wiosną/latem 2016

Średnie ceny zakwaterowania w Polsce rosną przede wszystkim w nadmorskich kurortach. Popularny wśród winsurferów i żeglarzy Półwysep Helski jest latem konkurencyjny cenowo dla takich miejscowości jak Międzyzdroje, czy Pobierowo, chociaż wiosną jest od obu miejscowości droższy.

Chcesz spędzić urlop w ekstrawaganckim Sopocie? Aby zaoszczędzić na zakwaterowaniu, poszukaj noclegu w Gdańsku. Zarówno wiosną, jak i latem, będzie tam taniej. Przyjemną trasą rowerową dojedziesz do Sopockiego mola w kilkanaście minut!

Z reguły ceny noclegów w Europie w dużych miastach, w tym Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, nie rosną znacznie w sezonie wakacyjnym, a czasami wręcz są niższe. Ze względu na położenie, Gdańsk jest jednak wyjątkiem. Za nocleg wiosną zapłacimy tu średnio 2058 zł , a latem 2736 zł .

Kaszuby, region znany z pięknej przyrody, jest szczególnie atrakcyjnym kierunkiem dla rodzin i jednocześnie najtańszym regionem wypoczynkowym w Polsce. Również Tatry, z wyjątkiem Zakopanego, mogą być tanią alternatywą dla tych, którzy wypoczynek niekoniecznie kojarzą z plażowaniem.


Z jakim wyprzedzeniem turyści rezerwują noclegi ?

Planując letnie wakacje w Międzyzdrojach , najlepiej jest wybrać zakwaterowanie już kilka miesięcy przed sezonem. Rezerwacje na sierpień są dokonywane nawet 130 dni przed datą przyjazdu! Inaczej jest jednak wiosną – w kwietniu przyjazd do tego nadmorskiego kurortu planowany jest z zaledwie 45 dniowym wyprzedzeniem.

Najbardziej spontaniczni są ci, którzy przyjeżdżają do Sopotu w kwietniu. Noclegi rezerwowane są zaledwie 31 dni wcześniej. W kolejnym miesiącu jest to około 60 dni przed planowaną wizytą. Zwykle w kurortach wakacyjnych turyści rezerwują noclegi szybciej. Sopot jest wśród nich wyjątkiem . W Warszawie rezerwacje dokonywane są zaledwie 41- 51 dni przed planowanym urlopem. Niewiele bardziej należy się spieszyć z poszukiwaniem noclegu jadąc do Krakowa.

Pamiętaj, że rezerwując dom lub apartament z większym wyprzedzeniem niż statystyczny turysta, masz większą szansę na znalezienie idealnego zakwaterowania w dobrej cenie, szczególnie, jeżeli zależy Ci na dobrej lokalizacji blisko plaży.

Powrót do menu głównego

Hiszpania

Odkryj najciekawsze kierunki turystyczne Hiszpanii i zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci zaplanować podróż!

Interaktywna mapa cen

Za dom wakacyjny w Hiszpanii zapłacimy średnio 3523 zł/tydzień . To jedna z najdroższych destynacji w Europie , tuż po Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Grecji. 42,3% wzrost cen latem sprawia, że wiosenne noclegi mogą być kuszącą alternatywą.

∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- wiosna 2016 ∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- lato 2016

Do Hiszpanii w przystępnej cenie? Poszukaj zakwaterowania na południu! Murcja i Roquetas de Mar są najtańsze! Stolica Hiszpanii również nieznacznie tanieje latem. Wprawdzie nie ma tu rozległych, piaszczystych plaż, z których słynie Hiszpania, ale kulturalnych atrakcji z pewnością nie zabraknie.

Ibiza jest raczej postrzegana jako wyspa dla bogatych, szczególnie, że nocleg w stolicy wyspy osiąga latem zawrotną cenę… ponad 7953 zł/tydzień dla sześcioosobowej grupy. Nasza rada? Dla tych, którzy pomimo wysokich kosztów chcą odwiedzić niekwestionowaną, rozrywkową stolicę Europy, warto rozważyć przyjazd wiosną . Cena zakwaterowania jest znacznie niższa niż w szczycie sezonu (4676 zł).

W Kraju Basków i jego stolicy - San Sebastian , drugiej obok Wrocławia Europejskiej Stolicy Kultury 2016, możemy spodziewać się jednych z najdroższych noclegów w Hiszpanii. 4595 zł za kwaterę wiosną i ponad 6 tys. zł latem to ceny ponaddwukrotnie wyższe niż we Wrocławiu.

Podczas słynnego Feria de Sevilla twającego w dniach 12-16 kwietnia masz wyjątkową okazję spokać na ulicach wielu entuzjastów tańca flamenco. Niestety, ceny w tygodniu trwania festiwalu wzrastają o ponad 1200 zł ! Jeśli zarezerwujesz nocleg 52 dni przed festiwalem, masz szansę znaleźć tańszą ofetę noclegu niż większość turystów.


Cena tygodniowego noclegu w domu wakacyjnym dla 2-6 osób wiosną/latem 2016

Jeśli chcesz wydać mniej niż 2000 zł za wiosennny pobyt na wybrzeżu Morza Śródziemnego, miejscowości Murcja i Roquetas de Mar są warte uwagi. Płacąc za tygodniowy nocleg dla 6 osób odpowiednio 1723 zł w pierwszej i 1562 zł w drugiej masz gwarancję przyjemnych spacerów nad piaszczystym brzegiem morza.

Z danych HomeToGo wynika, że w Salamance ceny wynajmu są bardzo stabilne . Zarówno wiosną, jak i latem, cena apartamentu na wynajem to około 3200 zł. Latem należy ona do najtańszych destynacji Hiszpanii, ale wiosną można znaleźć tańsze regiony.

Latem na jednej z najpiękniejszych wysp, Gran Canarii, zapłacimy za nocleg niecałe 3500 zł za tydzień, podczas gdy na Minorce średnia cena wynajmu latem to 5737. Na tę drugą zdecydowanie bardziej opłaca się jechać wiosną, za wynajem domu lub apartamentu zapłacimy wtedy ok. 2600 zł!


Z jakim wyprzedzeniem turyści rezerwują noclegi?

Rezerwacje noclegów w Hiszpanii dokonywane są najbardziej spontanicznie wiosną, od 48 dni przed przyjazdem w Madrycie do 59 na Gran Canarii. Z upływem czasu sytuacja bardzo się zmienia, szczególne dla Ibizy, gdzie o nocleg w lipcu i sierpniu chętni na przyjazd zabiegają 92-94 wcześniej. Noclegi Costa Adeje na Teneryfie oraz Gran Canaria są rezerwowane średnio 75-80 dni przed przyjazdem w sezonie letnim.

Wprawdzie rezerwację w Madrycie można odłożyć na później, niezależnie od pory roku, ale należy pamiętać, że im bliżej terminu przyjazdu zaczniemy przygotowania, tym trudniej będzie o naprawdę tani nocleg. W stolicy Hiszpanii turyści rezerwują nocleg od 47 do 58 dni przed przyjazdem.

Im wcześniej dokonamy rezerwacji tym więcej możemy zaoszczędzić, mając dostęp do pełnej oferty noclegowej w danej miejscowości. O tańsze zakwaterowanie na Ibizie będzie trudno, jeśli planując wypoczynek na wyspie w sierpniu, zaczniemy rozglądać się za noclegiem później niż w na początku maja.

Powrót do menu głównego

Francja

Odkryj najciekawsze kierunki turystyczne Francji i zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci zaplanować podróż!

Interaktywna mapa cen

Latem średni wzrost cen zakwaterowania w całej Francji wynosi 33,5%. To mniej niż np. W Chorwacji, Danii, Wielkiej Brytanii lub Hiszpanii.

Tradycyjnie, obserwowany jest znaczny wzrost cen w licznych nadmorskich kurortach wakacyjnych. Przykładowo, na Korsyce zapłacimy za nocleg średnio 80% więcej niż wiosną, a w Cap d’Adge 79% więcej.

∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- wiosna 2016 ∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- lato 2016

Jeśli sądzisz, że Paryż jest najdroższym miastem Francji, nic bardziej mylnego. W popularnym wśród francuzów Porto-Veccio na Korsyce tygodniowy nocleg latem kosztuje średnio 1352 euro, podczas gdy w stolicy kraju zapłacimy 950 euro.

Ogromny kontrast cenowy występuje pomiędzy miejscowościami znajdującymi się w głębi kontynentu. Przykładowo, w Sarlat ceny rosną latem o 43,7%, w porównaniu z wiosną, podczas gdy w Clermont-Ferrad są one stabilne w obu badanych okresach.

Lubisz spędzać czas wśród urokliwych zakątków małych miast? Troyes lub Annency oferuje relatywnie niskie ceny zakwaterowania, a bogata historia w tych rejonach zapewni rozrywkę nawet najbardziej wymagającym odwiedzającym.

Festiwal w Cannes ma zdecydowany wpływ na ceny noclegów, które rosną o prawie 25% od 07 maja. Aby mieć szansę na wymarzone selfie z ulubionym aktorem lepiej się pospieszyć!

Cena tygodniowego noclegu w domu wakacyjnym dla 2-6 osób wiosną i latem 2016

W dużych miastach francuskich, takich jak np. Tuluza, Lyon, Bordeaux i Lille ceny zakwaterowania są stabilne. W Nantes tygodniowe zakwaterowanie dla 6 osób wyniesie około 1700 zł! Również stolica Francji i jednocześnie jedno z najchętniej odwiedzanych miast Europy, oferuje noclegi w podobnych cenach zarówno wiosną, jak i latem. W obu przypadkach jest to ponad 4000 zł za tygodniowy pobyt dla 6 osób.

Popularna Korsyka, a także wakacyjne kurorty w Akwitanii i Langwedocji znacznie latem znacznie drożeją. Arcachon, gdzie średnia cena zawaterowania wiosną wynosi poniżej 2500 zł, latem kosztuje już prawie 3800 zł. Znacznie bardziej umiarkowane ceny zakwaterowania znajdziemy w Normandii oraz Bretanii.

Francuskie terytoria zamorskie mogą być wspaniałą opcją dla tych podróżych, którzy chcieliby odwiedzić w wakacje egzotyczne destynacje. Na szczególną uwagę zasługuje Gwadelupa położona w Ameryce Środkowej, a także wyspa Reunion, czyli bliska sąsiadka Madagaskaru. Średnie ceny noclegów nie przekraczają w tych miejscach 2000 zł za tydzień.


Z jakim wyprzedzeniem turyści rezerwują noclegi?

Lipcowy festiwal teatralny w Awinionie, który przyciąga licznych miłośników sztuk scenicznych, może być powodem wcześniejszych rezerwacji noclegów w tym miesiącu. W kwietniu noclegi są rezerwowane zaledwie z 46 dniowym wyprzedzeniem.

Korsyka jest atrakcyjną destynacją dla podróżnych zarówno w sezonie letnim, jak i wiosną. Latem, kiedy obserwowany jest znaczny wzrost cen, rezerwacje noclegów w domach i apartamentach dostępnych na wyspie dokonywane są średnio 108-118 dni przed planowanym przyjazdem.

W regionie Bretanii można spodziewać się podobnego obłożenia obiektów noclegowych jak na Korsyce. Planując urlop turyści wybierają zakwaterowanie 92 dni przed przyjazdem w czerwcu i aż 110 dni przed sierpniowym urlopem.

Przyjeżdżając do Paryża można się spodziewać tłumów niemal przez niemal cały rok. z największym wyprzedzeniem, bo aż 70 dni, rezerwują osoby planujące pobyt w sierpniu. Turyści odwiedzający Paryż w kwietniu rezerwują noclegi około 50 dni przed przyjazdem.

Powrót do menu głównego

Włochy

Odkryj najciekawsze kierunki turystyczne Włoch i zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci zaplanować podróż!

Interaktywna mapa cen

Ceny zakwaterowania rosną we Włoszech latem o 34,5%. To mniej niż w cieszącej się podobym zainteresowaniem wśród polskich turystów Hiszpanii. Za tygodniowy pobyt 2-6 osób w domu wakacyjnym zapłacimy średnio 3332 zł latem i 2478 zł wiosną.

∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- wiosna 2016 ∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- lato 2016

Północna część Sardynii, wyspa Elba, a także północne wybrzeże Adriatyku jest latem bardzo popularne ale także kosztowne. Jeśli chcesz zaoszczędzić, a nie straszne Ci wysokie temperatury, wybierz nocleg w mieście zamiast blisko morza.

Sardynia i Kampania są szczególnie znane ze względu na piękne wybrzeża. Wakacje w tych regionach mogą być niezapomniane, lecz musisz pamiętać o wysokich kosztach pobytu, szczególnie w popularnym Capri. W szczycie sezonu można zaoszczędzić wybierając się na równie atrakcyjną Peruglię.

Ceny noclegów w rejonach włoskich jezior utrzymują się na podobnym (wysokim) poziomie bez względu na sezon. Popularna wśród Polaków miejscowość wypoczynkowa Rimini jest przystępna cenowo wiosną, kiedy średnia cena tygodniowego noclegu wynosi 2176 zł. Latem koszt ten wzrasta do 4238 zł.


Cena tygodniowego noclegu w domu wakacyjnym dla 2-6 osób wiosną/latem 2016

Zwiedzanie dużych miast wiosną może być bardzo przyjemne, szczególnie, że nieprzebrane bogactwo atrakcji kulturalnych włoskich miast zachęca do przyjazdu. Latem jednak, zarówno lokalni mieszkańcy, jak i doświadczeni turyści preferują włoskie wybrzeża, przede wszystkim ze względu na znośne temperatury i przyjemną bryzę morską, której niestety w miastach często brakuje.

Jeśli za tygodniowy nocleg dla 2-6 osobowej planujesz zapłacić w te wakacje mniej niż 3500 zł, niektóre regiony Włoch mogą nie spełnić tego kryterium. Sardynia, wybrzeże Adriatyku, Kampania i Wenecja to drogie destynacje, jeśli chodzi o cenę zakwaterowania. Na szczęście, wiosną te właśnie miejsca oferują znacznie niższe ceny.

Lokalizacja w stylu VIP-ów to nie Twoja bajka? Apulia oferuje wspaniałą alternatywę i przepiękne wybrzeża za znacznie niższą cenę, na przykład w pięknym Salento. Wiosną cena tygodniowego noclegu w domu wakacyjnym dla 6 osób to około 2100 zł, a latem niecałe 3000 zł. Również na Elbie zakwaterowanie wiosną można znaleźć w bardzo przystępnych cenach, poniżej 2000 zł.

Najtańszą destynacją we Włoszech wiosną jest Bibione. Średnia cena zakwaterowania w tej urokliwej miejscowości nie przekracza 1700 zł/tydzień. Golfo Aranci, które znacznie drożeje latem (cena: 4921 zł/tydzień/kwaterę) wynosi wiosną jedynie 2142 zł.

Fanom agroturystyki HomeToGo szczególnie poleca Toskanię wiosną. Wino, tradycyjna włoska kuchnia oraz wypoczynek nad basenem to kwintesencja udanego urlopu przed sezonem. Ceny zakwaterowania, nawet bardziej ekskluzywnych willi, są znacznie niższe niż latem.


Z jakim wyprzedzeniem turyści rezerwują noclegi?

Trzy miesiące wprzód – to średnia z jaką turyści planują letnie wakacje na Sardynii. Organizacja wyjazdu na ostatnią chwilę może okazać się skomplikowanym przedsięwzięciem ze względu na wysokie ceny zakwaterowania, biletów na prom i samolot.

W Rimini rezerwacje następują ze znacznie mniejszym wyprzedzeniem. Wiosną średnio 45 dni przed przyjazdem, a w sierpniu niecałe dwa miesiące przed pierwszym dniem pobytu.

Pomimo niższych cen niż w większości kurortów, osoby podróżujące do Salento wybierają zakwaterowanie z większym wyprzedzeniem niż w Rimini. Nic dziwnego - nikt nie chce, aby okazja do wypoczynku za przystępną cenę, przeszła koło nosa. Dla odmiany w Campanii rezerwacje odbywają się średnio trzy miesiące przed letnimi wakacjami.

Z rekordowym, bo aż czteromiesięcznym wyprzedzeniem planowany jest letni pobyt nad rozległym Jeziorem Garda. Odwiedzający ten przepiękny rejon chcą mieć całkowitą pewność, że spędzą nadchodzące wakacje w przytulnym apartamentcie. Jeśli chcemy mieć dostęp do tańszych ofert, polecamy rezerwować urlop jeszcze wcześniej niż większość turystów.

Powrót do menu głównego

Niemcy

Odkryj najciekawsze kierunki turystyczne naszych zachodnich sąsiadów i zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci zaplanować podróż!

Interaktywna mapa cen

Wbrew powszechnej opinii, średnia cena noclegu w Niemczech należy do jednej z najniższych w Europie i wynosi latem 2296 zł za tygodniowe zakwaterowanie dla 2-6 osób. W porównaniu z Włochami (średnio 3332 zł/tydzień), Hiszpanią (3523 zł/tydzień) lub Holandią (3519 zł/tydzień), koszt urlopu w tym kraju może być znacznie niższy. Również wzrost cen zakwaterowania pomiędzy wiosną, a latem w Niemczech jest umiarkowany.


∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- wiosna 2016 ∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- lato 2016

Jak można się domyślać, ceny na popularnych niemieckich wyspach na Bałtyku, takich jak Usedom, czy Rugia, wzrastają pomiędzy wiosną, a latem odpowiednio o 44,2% i 50,2%. W regionie Pojezierza Maklemburskiego, a także Schwarzwaldu oraz lasów bawarskich, wzrost cen latem jest bardzo niewielki, co sprawia, że te regiony są atrakcyjne cenowo zarówno wiosną, jak i latem.


Cena tygodniowego noclegu w domu wakacyjnym dla 2-6 osób wiosną/latem 2016

W porównaniu do reszty Europy, urlop w Niemczech wydaje się świetnym pomysłem z dwóch powodów. Po pierwsze, w okresie wakacyjnym wzrost cen nie jest duży. Po drugie, całkowity koszt podróży do Niemiec jest kilka razy niższy niż w przypadku wielu popularnych destynacji europejskich.

Jeśli przyjrzymy się trzem znanym wyspom Niemiec, Föhr wygrywa z wyspami Rugią i Sylt zarówno pod względem rozmiaru zakwaterowania, jak i stabilności cen. Te czynniki sprawiają, że wyspa Föhr jest atrakcyja wiosną i latem.

Warto zauważyć, że ceny w niemal wszystkich dużych miastach Niemiec i Europy są relatywnie stabilne. Monachium jest wyjątkiem od tej reguły i latem noclegi drożeją tutaj o 10%. W tym samym czasie ceny zakwaterowania w nadmorskich miejscowościach są bardzo wrażliwe na porę roku. Na Ruggii obserwujemy wzrost cen o 50%, a na Föhr o 10%.

Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, w Niemczech Morze Północne oferuje lepsze warunki noclegowe niż wybrzeże Bałtyku. W tym regionie średnia cena wynajmu metra kwadratowego domu lub apartamentu wakacyjnego jest prawie o 2 euro niższa.


Z jakim wyprzedzeniem turyści rezerwują noclegi?

Rugia i Sylt to klasyczne destynacje dla rodzin z dziećmi, w przypadku których elastyczne planowanie urlopu jest niemożliwe ze względu na wakacje szkolne. Jeśli chcesz mieć jak największy wybór zakwaterowania i znaleźć swój wymarzony dom wakacyjny w tych rejonach, najlepiej jest dokonać rezerwacji aż z czteromiesięcznym wyprzedzeniem.

W każdym kolejnym miesiącu rezerwacje w Schwarzwaldzie odbywają się o 5-15 dni wcześniej niż w miesiącu poprzednim. To oznacza, że wybierając się tam w sierpniu i dokonując rezerwacji na 3 miesiące przed terminem przyjazdu, masz praktycznie nieograniczony wybór kwater.

Dla fanów miejskiego zwiedzania HomeToGo ma dobrą wiadomość. Statystyczny turysta odwiedzający Berlin decyduje się na wybór zakwaterowania średnio z 2,5 miesięcznym wyprzedzeniem, niezależnie od pory roku. Jeśli natomiast lubisz bawarskie piwo i precle, rezerwując zakwaterowanie w Monachium z trzymiesiecznym wyprzedzeniem będziesz mieć przewagę!

Powrót do menu głównego

Holandia i Belgia

Odkryj najciekawsze kierunki turystyczne w Holandii i Belgii, zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci zaplanować podróż!

Interaktywna mapa cen

Latem ceny kwater w Holandii są jednymi z najwyższych w Europie i wzrazstają o 42,5% w porównaniu z wiosną. W konsekwencji podróżni muszą się liczyć ze średnim wydatkiem 3519 zł za tygodniowy nocleg.∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- wiosna 2016 ∎ Średnia cena wynajmu dla 2-6 osób/tydzień- lato 2016

Pobyt na Texel, jednej zwysp fryzyjskich będzie kosztował o ok. 1250 zł mniej, jeśli na termin wizyty wybierzemy wiosnę. Na wyspach tych wzrost cen noclegów latem wynosi średnio 42,2% za kwaterę.

Amsterdam, jedna z najdroższych europejskich stolic i najdroższa destynacja w całej Holdandii, obniża ceny wynajmu w sezonie letnim. Za tygodniowy nocleg dla sześciu osób zapłacimy o 344 zł mniej niż wiosną.

Aruba, która jest częśćią holenderskich Antyli, jest jeszcze droższa niż stolica kraju. Nieco zaskakuje fakt, że ceny spadają o 5,5% latem, w porówaniu do wiosny. Fani egzotycznych plaż zapłacą średnio 350 zł mniej za pobyt w lipcu i sierpniu.

Na wycieczkę na łono natury warto wybrać się w belgijskie Ardeny, gdzie wzrost cen noclegów z sesonu na sezon jest relatywnie niski (16%), a region jest jednym z najtańszych w całej Belgii.

Wśród holenderskich prowincji, Fryzja okazuje się najdroższą destynacją. Chętnych na bardziej oszczędny wyjazd skusi prowincja Zelandia, położona przy granicy z Belgią. Podróżni powinni mieć na uwadze szczególnie okres wiosenny, ponieważ ceny w regionie rosną latem o 40%.


Cena tygodniowego noclegu w domu wakacyjnym dla 2-6 osób wiosną/latem 2016

Cena tygodniowego noclegu w Holandii w sesonie letnim jest jedną z najwyższych w Europie, głównie dzięki znacznemu wzrostowi cen w porównaniu z wiosną (o 42,5%). Kwatera dla 6 osób będzie kosztowała średnio 3519 zł dla tych, którzy zdecydują się na urlop w sezonie.

W lecie noclegi na Wyspach Fryzyjskich drożeją o ponad 40%. Szczególnie na wyspie Texel dużą oszczędnością będzie przyjazd wiosną (cena tygodniowego wynajmu to 2184 zł w porównaniu do 3450 zł w sezonie).

W najdroższych miastach Belgii, Burges i Brukseli, ceny noclegów są relatywnie wysokie, niezależnie od sezonu. Bruksela w sezonie letnim jest nieco tańsza niż wiosną, ale nawet wtedy za sześcioosobową kwaterę trzeba zapłacić średnio powyżej 800 euro na tydzień.

Z jakim wyprzedzeniem turyści rezerwują noclegi?

Planując letnią wycieczkę w belgijskie Ardeny lub na holenderskie wyspy fryzyjskie, warto znaleźć zakwaterowanie z ponad trzymiesięcznym wyprzedzeniem, aby być szybszym od większości turystów i mieć dostęp do jak największej ilości ofert. Zazwyczaj rezerwacja na wiosenne wyjazdy odbywa się z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Turyści odwiedzajacy Amsterdam również wyberają nocleg średnio dwa miesiące przed datą przyjazdu niezależnie od sezonu. W większości dużych miast rezerwacje odbywają się z podobnym wyprzedzeniem.

Decydując sie na wyjazd na odległe Holenderskie Antyle warto zarezerwować nocleg więcej niż dwa i pół miesiąca przed przyjazdem, szczególnie na lipcowy wyjazd.

Wyraźnym trendem jest zarezerwowanie noclegu na pobyt letni z większym wyprzedzeniem, niż na wiosnę.

Powrót do menu głównego

Top 45 miast, w których opłaca się inwestować

Porównaj ceny wynajmu i kupna nieruchomości wakacyjnych i zobacz, gdzie najbardziej opłaca się inwestować w kwatery pod wynajem dla turystów.

* Zestawienie 45 popularnych turystycznie destynacji powstało na podstawie porównania ceny m2 nieruchomości w danym mieście ze średnimi kosztami noclegu za m2 jakie ponosi wynajmujący je turysta w sezonie wiosennym i letnim. Im wyższy współczynnik, tym więcej turyści płacą za wynajem wakacyjnego lokum w stosunku do ceny kupna.

Miejsce
Cena kupna/m2
Współczynnik*
Rimini 14170 zł 8,1
Budapeszt 6082 zł 6,3
Ateny 5459 zł 6,3
Kraków 9051 zł 5,9
Stambuł 8846 zł 5,7
Antwerpia 9967 zł 5,7
Walencja 6453 zł 5,5
Porto 6989 zł 5,4
Sopot 11881 zł 5,3
Edynburg 15203 zł 5,3
Bukareszt 5808 zł 5,2
Petersburg 8415 zł 5,2
Skopje 5241 zł 5,0
Limassol 8153 zł 4,9
Warszawa 10464 zł 4,9
Praga 12470 zł 4,4
Barcelona 15984 zł 4,4
Amsterdam 23139 zł 4,3
Wilno 9413 zł 4,3
Dubrownik 16699 zł 4,2
Belgrad 7961 zł 4,2
Bruksela 15003 zł 3,9
Monachium 30302 zł 3,9
Florencja 16677 zł 3,7
Palma de Mallorca 12644 zł 3,7
Haga 10900 zł 3,7
Oslo 27695 zł 3,7
Lille 14388 zł 3,6
Bratysława 10477 zł 3,6
Ajaccio 14388 zł 3,5
Dublin 26600 zł 3,4
Madryt 16546 zł 3,3
Lizbona 12422 zł 3,2
Helsinki 27451 zł 3,1
Hamburg 23653 zł 3,0
Berlin 17811 zł 3,0
Sztokholm 40670 zł 2,7
Kopenhaga 21634 zł 2,5
Moskwa 21538 zł 2,5
Paryż 43378 zł 2,4
Zurych 65740 zł 2,3
Wiedeń 32552 zł 1,8
Salzburg 24996 zł 1,8
Rzym 36223 zł 1,6
Londyn 110020 zł 1,5

Popularne destynacje turystyczne jeszcze bardziej opłacalne

Zwycięzca rankingu, włoski kurort Rimini, zdecydowanie drożeje w sezonie wakacyjnym. Za tygodniowy nocleg w domu wakacyjnym latem turyści płacą średnio 4238 zł*, co sprawia, że wynajem w sezonie staje się dla właścicieli szczególnie opłacalny. W pierwszej dziesiątce miejsc w których cena wynajmu i kupna m2 nieruchomości jest najbardziej korzystna znalazły się m.in. kraje dotknięte przez niedawny kryzys na rynku nieruchomości. W greckich Atenach, hiszpańskiej Walencji, czy portugalskim Porto, ceny są relatywnie stabilne, a koszt m2 nieruchomości niższy niż przykładowo w Krakowie, czy Warszawie.

Polskie miasta w czołówce najbardziej rentownych pod kątem do inwestycji

Aż trzy polskie miasta znalazły się w czołówce zestawienia HomeToGo. Kraków (4) oraz Warszawa (15) cechują się stabilnymi cenami wynajmu w sezonie wiosennym i letnim, a także relatywnie niską ceną za m2 mieszkania w porównaniu z innymi, często odwiedzanymi miejscami w Europie. Wynajem apartamentu na wakacje w Sopocie (9), podobnie jak we włoskim kurorcie, staje się znacznie droższy w okresie letnim, dlatego pomimo wysokiej ceny kupna m2, inwestycja powinna się szybko zwrócić.

Zachodnie stolice drogie w kupnie i wynajmie

Ze względu na zawrotne ceny kupna nieruchomości, również zwrot inwestycji za wynajem w zachodnich stolicach, szczególnie w Londynie (45) i Paryż (40) u, a także w Wiedniu (43) i Rzymie (44) zwrot nastąpi wolniej niż we wschodnich stolicach Europy. Cena tygodniowego pobytu dla 6 osób w Londyńskim apartamencie wyniesie 9183 zł latem i niewiele mniej, bo 8646 zł wiosną. W Budapeszcie (2) średnia cena wynajmu w tym samym czasie to około 1900 zł.

Źródło danych o cenach kupna nieruchomości: www.numbeo.com/cost-of-living/

Powrót do menu głównego


Metodologia

Na jakiej podstawie zostały wybrane destynacje do niniejszego opracowania?
HomeToGo wybrało kraje, regiony i miasta Europy, w których obserwowana aktywność turystyczna jest największa. W sumie opracowano dane z 37 krajów, 207 regionów i miast i mniejszych miejscowości. Wszystkie komentarze znajdujące się w raporcie mają podstawę w zebranych danych.

Dlaczego podana została mediana cen?
Mediana jest mniej niż średnia cena narażona na wpływ ekstremalnych wartości. Nadzwyczaj wysokie lub niskie wartości, np. wyjątkowo wysokie koszty luksusowych apartamentów, zbyt zaburzyłyby przeciętne ceny wynajmu. Wszystkie dane liczbowe zawarte w studium reprezentują medianę cen w danej destynacji. Autorzy raportu posługują się wyrażeniem "średnia cena" dla ułatwienia.

Czego dotyczą ceny?
Podane ceny dotyczą tygodniowego zakwaterowania w domu lub apartamencie wakacyjnym dla grupy 2-6 osób.

Jaki przedział czasowy został wzięty pod uwagę?
Pod uwagę wzięto i porównano wartości wiosną (miesiące kwiecień i maj) oraz latem (miesiące lipiec i sierpień) b.r.

Jaka jest definicja "sezonu wiosennego" w niniejszym studium?
Wiosna obejmuje 8 tygodni kwietnia i maja b.r.

Jaka jest definicja "sezonu letniego" w niniejszym studium?
Lato obejmuje 9 tygodni lipca i sierpnia b.r.

Kiedy zostały pobrane dane ze strony HomeToGo?
Dane zostały pobrane 14 stycznia 2016.

Według jakiego kursu przeliczono ceny?
Podstawą był kurs z dn. 14 stycznia 2016 - 4,36 eur/pln.

Pakiet danych do raportu

Powrót do menu głównego