Gdzie powienieneś wybrać się w tym roku, aby spędzić niezapomnianą noc sylwestrową? HomeToGo sprawdziło popularne sylwestrowe destynacje w Europie i zebrało wszystkie informacje, które na pewno przydadzą się podczas planowania. Ile będzie kosztował nocleg? Skąd najlepiej będzie można podziwiać pokaz fajerwerków? I co bardzo ważne – czy można przywitać Nowy Rok lampką szampana na głównym placu miasta bez obaw o mandat?

Poniżej mamy dla Was TOP 10 europejskich stolic, w których najlepiej i najtaniej spędzisz tegorocznego sylwestra.

Dodatkowo – jeśli chcesz świętować, tak jak tradycyjnie robią to miejscowi, poznaj noworoczne pozdrowienia i przeczytaj nasze wskazówki na temat lokalnych tradycji sylwestrowych!

Szczęśliwego Nowego Roku!

TOP 10: Sylwester 2017 w Europie

10. PRAGA

Šťastný Nový rok!

alkohol
zakazane
fajerwerki
dozwolone
widok
Most Karola
zabawa
Rynek Starego Miasta i Plac Wacława
temperatura
4°/-2°
nocleg
2366 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje w Czechach: Sylwester tutaj to nie tylko szampańskie powitanie Nowego Roku, ale również obchody związane z urodzinami św. Sylwestra. A w związku z tym, że pochodzi on z Pragi, to właśnie w stolicy jego urodziny obchodzone są najhuczniej. Będąc w Pradze na pewno skusisz się na tutejsze przysmaki, dlatego mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które na pewno ułatwią wybór menu na tę niezapomnianą noc. Obložené chlebíčky to wariacja na temat kanapek, brambůrky to czeskie chipsy ziemniaczane, a popularne knedlíky to pyszne knedle przygotowywane na parze podawane z gulaszem oraz duszoną kapustą. Nowy Rok koniecznie powitaj lampką szampana lub lokalnego wina musującego oraz daniem z soczewicy (čočka). Zgodnie z lokalną tradycją, soczewica jedzona w sylwestra zapewni Ci dostatek na kolejny rok.

9. MADRYT

¡Feliz Año Nuevo!

alkohol
zakazane
fajerwerki
dozwolone

plac Puerta del Sol

dzielnica Huertas
temperatura
16°/8°
nocleg
1117 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje w Hiszpanii: Nowy Rok wita się tu tradycyjnie jedząc 12 winogron w ostatnich 12 sekundach starego roku, wyznaczanych przez bicie dzwonów. Tradycja ta wywodzi się z Alicante, gdzie w sylwestra 1909 roku winiarze świętowali wyjątkowo dobre zbiory. Od tej pory winogrona jedzone w ostatnich sekundach starego roku symbolizują 12 miesięcy nadchodzącego roku i mają zapewnić szczęście wszystkim przestrzegającym tradycji. Natomiast aby zapewnić sobie dostatek, koniecznie wrzuć złoty kolczyk lub pierścionek do kieliszka z szmapanem, którym wzniesiesz pierwszy toast w Nowym Roku.

8. WIEDEŃ

Frohes neues Jahr!

alkohol
dozwolone
fajerwerki
dozwolone
widok
park rozrywki Prater

centrum Starego Miasta
temperatura
5°/-1°
nocleg
1134 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje w Austrii: Jeśli chcesz obchodzić sylwestra, tak jak robią to Austriacy, koniecznie zaopatrz się w małe marcepanowe różowe świnki. Dlaczego? Bo ważnym elementem obchodów ostatniego dnia roku jest tu przekazanie znajomym i bliskim amuletów na szczęście, a świnka właśnie, jest w krajach niemieckojęzycznych symbolem szczęścia. Później wybierz się na spacer ulicami wiedeńskiej starówki i znajdź idealne miejsce dla siebie. Każdy plac to inny gatunek muzyczny, a na Placu Ratuszowym po przyspieszonym kursie, wszyscy zainteresowanie będą mogli powitać Nowy Rok w rytmie walca.

7. Berlin

Frohes neues Jahr!

alkohol
dozwolone
fajerwerki
dozwolone
widok
most Oberbaumbrücke
zabawa
Brama Brandenburska
temperatura
5°/-1°
nocleg
1040 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje w Niemczech: Najbardziej znaną tradycją jest tu lanie ołowiu. Rozgrzewa się go na łyżeczce przy pomocy świecy, a następnie przelewa do miski z zimną wodą. Podobnie, jak w polskiej walentynkowej tradycji lania wosku, uzyskany kształt ołowiu ma pomóc w przewidywaniu przyszłości. Ołowiane serce to znak szybkiego zamążpójścia, okrągłe obłe kształty wieszczą dostatek, natomiast kotwica wskazuje, że potrzebna jest pomoc. Poza laniem wosku, Niemcy chętnie witają Nowy Rok jedząc pyszne Raclette lub Fondue oraz pijąc szamapana.

6. BRUKSELA

Gelukkig nieuwjaar! - Bonne année!

alkohol
dozwolone
fajerwerki
zakazane
widok
Mont des Arts
zabawa
pomiędzy Place de Brouckère i Place de la Bourse
temperatura
8°/2°
nocleg
922 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje w Belgii: Ostatni dzień roku jest tu nazywany Dniem Świętego Sylwestra. Belgowie świętują w gronie najbliższych organizując duże rodzinne spotkania. Dzieci w tygodniach poprzedzających tę datę oszczędzają kieszonkowe, by móc ostatniego dnia roku zrobić rodzicom prezent oraz dołączyć ozdobną kartę z noworocznymi życzeniami. Poza owocami morza i ostrygami na stole gości Couer de Nouvel-An – tradycyjny tort w kształcie serca. Będąc w Belgii powitaj Nowy Rok wymieniając pocałunki oraz składając innym najlepsze życzenia.

5. PARYŻ

Bonne année!

alkohol
dozwolone
fajerwerki
zakazane
widok
okolice Wieży Eiffla
zabawa
Pola Elizejskie
temperatura
8°/1°
nocleg
909 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje we Francji: Wielu Francuzów wita Nowy Rok w gronie najbliższych przy suto zastawionym stole, na którym nie zabraknie wina, ostryg, Foie gras oraz prawdziwego szampanem pochodzącego prosto z Szmpanii – głównego regionu jego produkcji. Tradycyjnie uroczystości trwają do 6. stycznia, Dnia Trzech Króli. Tego dnia podawane jest Galette des Rois, ciasto Trzech Króli z zapieczoną wewnątrz figurką symbolizującą Dzieciątko Jezus. Obecnie figurki przybierają kształty znanych osób, bohaterów filmów czy ikon popkultury, jednak niezależnie od kształtu – znalazcy ma ona zapewnić szczęście przez cały rok.

4. Sztokholm

Gott Nytt År!

alkohol
zakazane
fajerwerki
dozwolone
widok
promenada Strandvägen
zabawa
Ratusz Miejski Stadshuset
temperatura
3°/-1°
nocleg
680 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje w Szwecji: Na co dzień oszczędni Szwedzi, tego dnia pozwalają sobie na odrobinę szaleństwa. Ostatniego dnia roku ich stoły opływają w ostrygi, homary czy pâté ze skorupiaków, a z wybiciem północy odpala się sztuczne ognie, rzuca serpentyny, dmucha w papierowe trąbki oraz pije się szampana lub gløgg – grzane czerwone wino z dodatkiem imbiru, goździków i cynamonu. Tradycją sięgającą 1895 roku jest również oglądanie transmisji na żywo ze sztokholmskiego skansenu, podczas której znani aktorzy recytują wiersz Alfreda Tennysona “Nyårsklockan” (“Dzwony Noworoczne”).

3. RZYM

Felice anno nuovo!

alkohol
dozwolone z wyjątkiem okolic fontann
fajerwerki
zakazane
widok
Wzgórze Janikulum
zabawa
Aleja Via dei Fori Imperiali oraz Piazza del Popolo
temperatura
14°/4°
nocleg
578 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje we Włoszech: Rzymianie świętują koniec roku aż przez 3 dni. Zgodnie ze zwyczajem przygotowują prezenty dla swoich bliskich, dekorują domy zielonymi gałązkami i kolorowymi lampkami, a na uroczystą kolację w ostatnim dniu roku serwują potrawy z soczewicą (symbol dobrobytu) oraz rodzynkami (symbol szczęścia). Dodatkowo, aby sprzyjać szczęściu po włosku, koniecznie miej na sobie czerwoną bieliznę. Założona w sylwestra zapewnia szczęście, zdrowie i miłość w nadchodzącym Nowym Roku.

2. LIZBONA

Feliz ano novo!

alkohol
dozwolone
fajerwerki
dozwolone
widok
Praça do Comércio

Praça do Comércio
temperatura
16°/10°
nocleg
497 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje w Portugalii: Większość Portugalczyków celebruje nadejście Nowego Roku poza domem. Na ulicach miast dzieje się bardzo wiele, rozbrzmiewa muzyka grana na żywo, wszyscy są w szampańskich nastrojach, gotowi wyściskać znajomych i nieznajomych, gdy tylko wybije północ. O tej porze Portugalczycy jedzą również 12 rodzynek. Każda rodzynka to jedno życzenie na 12 nadchodzących miesięcy Nowego Roku. Świętowanie kończy się dopiero 6. grudnia w Święto Trzech Króli, tego dnia tradycyjnnie przygotowuje się ciasto Bolo-rei w kształcie korony, a dzieci otrzymują drobne prezenty i słodycze.

1. ATENY

Eftychisméno to Néo Étos!

alkohol
zakazane
fajerwerki
zakazane
widok
Wzgórze Likavitos
zabawa
Plac Syntagma przed Parlamentem
temperatura
14°/9°
nocleg
391 zł za dwie noce

Sylwestrowe tradycje w Grecji: Ostatni dzień roku to dla Greków święto św. Bazylego Wielkiego, jednego z ojców Kościoła słynącego z ogromnej szczodrości. Z jego osobą wiąże się również najbardziej znana tradycja. Ostatniego dnia roku Grecy przygotowują Vassilopitta, ciasto św. Bazylego, w którym zapieka się złotą lub srebrną monetę. Szczęśliwiec, który otrzyma porcję z monetą może liczyć na pomyślność i dostatek w Nowym Roku. Dodatkowo niezbędnym elementem dekoracji w ostatnich dniach starego roku jest owoc granatu, który ma zapewnić płodność i dobrobyt.


Legenda

alkohol Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych

fajerwerki Odpalanie własnych fajerwerków

widok Miejsce, z którego najlepiej można podziwiać pokaz sztucznych ogni

zabawa Miejsce, w którym odbywa się sylwester miejski

temperatura Oczekiwana temperatura 31.12.2017 (dzień/noc)

nocleg Przeciętna cena zakwaterowania na 2 noce (od 30.12.2017 do 01.01.2018) dla 4 lub więcej osób


Metodologia

HomeToGo porównało ceny w europejskich stolicach i na podstawie własnych danych ustaliło przeciętny koszt obiektu noclegowego na 2 noce (30.12.17-01.01.18) dla 4 lub więcej osób. (Stan na: 06.11.2017)
Ponadto, przy pomocy accuweather.com przygotowano zestawnienie oczekiwanej maksymalnej temperatury w ciągu dnia oraz minimalnej temperatury w nocy 31.12.2017. (Stan na: 09.11.2017)

Aby uzyskać szczegółowy wgląd w źródła dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych, używania fajerwerków, miejsc, z których można podziwiać pokaz sztucznych ogni czy lokalizacji sylwestra miejskiego, prosimy o kontakt:

Katarzyna Lisiecka
PR & Communications
katarzyna.lisiecka@hometogo.de

Powyższe informacje mogą ulec zmianie. HomeToGo nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje prawne wynikające z naruszenia obowiązujących przepisów lokalnych. W badaniu nie uwzględniono żadnych ustawowych ograniczeń wiekowych.