Samotne podróżowanie? - Dziewczyny Podróżują Solo! - HomeToGo base64Hash Samotne podróżowanie? - Dziewczyny Podróżują Solo! - HomeToGo

Samotne podróżowanie? - Dziewczyny Podróżują Solo!

Najlepsze kierunki dla Dziewczyn Podróżujących Solo

W dzisiejszych czasach często mówi się o wschodzących rynkach. „Jednak, który jest największy z nich wszystkich? Zaskakująco, odpowiedź nie jest geograficzna, a raczej demograficzna. Odpowiedź to… kobiety.”1 Trend ten Harvard Business Review wskazywał już w roku 2010. 4 lata później Forbes potwierdził dominującą pozycję kobiet w turystyce: „kobiety napędzają gwałtowny wzrost, podejmując 80% decyzji i przewiduje się, że w tym roku wydadzą ponad 125 miliardów dolarów” 2, podczas gdy raport portalu Booking.com „Solo Travel”3 zaobserwował zyskującą na popularności tendencję kobiet do podróży solo (ang. Female Solo Travel).

Dziś wiemy już, że te prognozy potwierdziły się. Kobiety są wiodącą siłą w przemyśle turystycznym i coraz częściej wybierają podróże solo. W 2018 roku, Roku Praw Kobiet, HomeToGopostanowiło przyjrzeć się fenomenowi Kobiet Podróżujących Solo. Sprawdziliśmy raporty, przeczytaliśmy artykuły, przeanalizowaliśmy własne dane (nie zapominając o dokładnym sprawdzeniu mediów społecznościowych), aby ostatecznie wskazać 5 kierunków odpowiadających różnym potrzebom dziewczyn podróżujących w pojedynkę.

Aby wybrać 5 kierunków dla samotnie podróżujących dziewczyn, przyjrzeliśmy się 6 czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przed wyruszeniem w jakąkolwiek podróż. Wszystkie kraje w poniższym top 5 stanowią popularną destynacją dla dziewczyn podróżujących w pojedynkę, jednak każdy z nich odpowiada na inne podróżnicze potrzeby i preferencje.

Dziewczyny podróżujące solo mają moc!

Interesujące fakty

80% wszystkich decyzji dotyczących podróży podejmują kobiety12, dlatego mówimy tu o bardzo dużej ilości pieniędzy – potencjalnie w 2018 roku będzie to nawet 19 bilionów dolarów.13

Do 2016 r. liczba biur podróży z ofertą tylko dla kobiet wzrosła o 230%14, a ogólna świadomość trendu w branży turystycznej stale rośnie. Wystarczy spojrzeć na Google Trends, aby przekonać się, jak zainteresowanie tą tematyką rośnie w czasie. Dla słów kluczowych „female solo travel” wynik z czerwca 2010 wynosił 5/100, podczas gdy obecnie jest to już 74/100.

Z perspektywy kobiet wzrasta zarówno poczucie bezpieczeństwa, jak i przekonanie, że podróże w pojedynkę to niesamowite doświadczenie. Media społecznościowe odgrywają tutaj bardzo dużą rolę.15 Grupy na Facebooku, takie jak Solo Travel Society (232 516 obserwujących, z czego większość stanowią kobiety), posty na Instagramie i hashtagi (m.in. #femaletravel – 118 787 oznaczeń oraz #femalesolotraveler – 21 464) to dobre przykłady wykorzystania mediów społecznościowych, jako źródła inspiracji dla tego profilu podróżujących.

Dlaczego warto podróżować samotnie?

1. Podróżowanie solo oznacza całkowitą wolność: wybierasz, dokąd jechać, co zobaczyć i kiedy to zrobić. W ten sposób stajesz się bardziej niezależną i możesz poczuć prawdziwą więź z samą sobą. Zrób sobie przerwę od zaspokajania potrzeb innych! Zrozumienie własnych potrzeb i preferencji wpłynie nie tylko na twoją podróż, ale i na inne sfery twojego życia.16

2. Podróżowanie solo nie oznacza całkowitej samotności. Po drodze poznasz wielu nowych ludzi i najpewniej to stanie się jedną z największych wartości podczas podróży. „Wszędzie spotkasz dobrych ludzi. Bądź pewna siebie i przede wszystkim ignoruj negatywne uprzedzenia i stereotypy.”17

3. Podróżowanie solo to prawdziwa przygoda. Daj się ponieść przygodzie i zapomnij o stereotypach dotyczących płci! Dlaczego? Ponieważ mogą się one okazać zupełnie nieprawdziwe. Warto wiedzieć, że „kobiety są bardziej skłonne do podejmowania ryzyka, jeśli chodzi o dalekie podróże lub dołączanie do grup w pojedynkę”.18 „Kobiety zaczynają wkraczać w dziedzinę niegdyś zdominowaną mężczyzn”.19

Najlepsze kierunki na wyprawy solo

Female Solo Travel Italy

Włochy - dla fanek instagramowych widoków

Cena Noclegu
Bezpieczeństwo
Gościnność
#Atrakcje
Podróże i transport
Koszt utrzymania
Łączna punktacja (max = 30)
3
4
4
5
3
3
22

Włoskie doświadczenia dziewczyn podróżujących solo były tak wspaniałe, że wiele z nich postanowiło już nigdy nie opuszczać Włoch.4 Oczywiście nie musi być tak też i w Twoim przypadku, ale z pewnością możesz się domyślać, że czeka Cię tu świetne doświadczenie. Wrodzona gościnność wraz z dobrą pogodą i wyjątkową kuchnią sprawiają, że każda podróż do Włoch będzie niezapomniana. „Jako lokalizacja na samotną podróż, Włochy są po prostu magiczne [...] Z północy na południe, od lądu po wyspy, widziałam i robiłam masę niesamowitych rzeczy i ani razu nie czułam się przytłoczona lub wystraszona".5

Samotna podróż do Włoch - nasze rekomendacje

1. Odkryj wybrzeża Amalfi podążając cytrynowym szlakiem

Te piękne miejscowości w południowych Włoszech są znane na całym świecie: Amalfi i zlokalizowana tam katedra, Capri wraz z ekskluzywnymi hotelami i jachtami, Positano będące ulubionym miejscem spotkań intelektualistów i artystów oraz Sorrento z licznymi kawiarenkami. Jeśli chcesz zobaczyć te słynne miejsca z innej perspektywy, wybierz spacer wzdłuż trasy SS 163 , zwanej „cytrynową drogą" lub „Amalfitaną". Ma ona setki lat i od wieków gwarantuje magiczne widoki.

2. Naucz się robić prawdziwy włoski makaron, Bolonia

„Tak wiele kręci się we Włoszech wokół jedzenia, że ​​nauka przygotowywania typowych potraw to wręcz podstawa".6 Będąc w Bolonii, ojczyźnie ragù i tortellini, wybierz się na spacer po lokalnym targowisku, by poznać lokalne składniki i przysmaki, a następnie pomyśl o kursie przygotowywania prawdziwej włoskiej „pasty". Wskakuj w fartuch, podwiń rękawy i przygotuj się, że wyjdziesz z zajęć szczęśliwa i biała od mąki.

3. Wybierz się na górską wędrówkę w Cinque Terre, Vernazza

Liguria to z pewnością idealne miejsce, jeśli lubisz spędzać czas aktywnie i nie straszne są Tobie górskie wędrówki. Cinque Terre ze swoim skalistymi krajobrazem, malowniczymi widokami i wielobarwnymi małymi wioskami ma szczególną aurę zarówno dla odwiedzających, jak i mieszkańców. Włóż wygodne buty i ruszaj na szlak!

4. Zostań somelierem, okolice Sieny

Toskania jest miejscem nr 1 dla dziewczyn podróżujących solo we Włoszech. Piękne krajobrazy z miasteczkami położonymi na zboczach wzgórz, winnicami, urokliwymi wioskami i zamkami sprawiają, że region jest idealnym miejscem na relaks na łonie natury z dala od miasta. Bez wątpienia degustacja wina będzie główną atrakcją podróży do regionu Chianti oraz w okolice Sieny. Czy może być coś lepszego niż sączenie dobrego wina w otoczeniu ciągnących się po horyzont winnic?

Female Solo Travel Indonesia

Indonezja - na pierwszą wielką wyprawę solo

Cena Noclegu
Bezpieczeństwo
Gościnność
#Atrakcje
Podróże i transport
Koszt utrzymania
Łączna punktacja (max = 30)
4
4
5
4
1
4
22

Indonezja to ukryty klejnot Azji południowo-wschodniej. 240 milionów ludzi zamieszkujących ponad 17 000 wysp, sprawie, że jest to niezwykle różnorodny kraj pod względem naturalnym, kulturowym i etnicznym. Różnorodność ta sprawi, że na pewno nie będziesz się nudzić i zechcesz tu wrócić nie raz!

Indonezja oraz generalnie Azja Południowo-Wschodnia jest świetnym kierunkiem na pierwszą większą wyprawę solo. Dlaczego? Kraje w tym regionie są stosunkowo bezpieczne, mieszkańcy bardzo przyjaźni i pomocni, a do tego można liczyć na bardzo niskie ceny zakwaterowania, wyżywienia i transportu. Do tego nie musisz obawiać się samotności - na pewno w podróży spotkasz tu wielu interesujących ludzi z całego świata.

Samotna podróż do Indonezji - nasze rekomendacje

1. Zachwyć się świątynią Pura Taman Ayun, Denpasar

Nie przegap jednej z najpiękniejszych świątyń na Bali! Położona na rzecznej wyspie Pura Taman Anyun to największa i najbardziej imponująca pod względem architektonicznym świątynia w regionie oraz część krajobrazu kulturowego Prowincji Bali, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO. Jest to idealne miejsce na chwilę relaksu i oddech z dala od tłumów.

2. Odkryj pola ryżowe, Ubud

Spacery po Ubud poprowadzą Cię wzdłuż malowniczych pól ryżowych i dolin rzecznych z niesamowitymi widokami. Położone w górach, z dala od morza, Ubud słynie nie tylko ze wspaniałych pól i tarasów ryżowych, ale również z Małpiego Lasu (Sacred Monkey Forest Sanctuary). Pamiętaj, aby zatrzymać się w miasteczku choć na kilka dni, aby rozkoszować się sielskim życiem Bali.

3. Pływaj z żółwiami wodnymi, Wyspy Gili

Koniecznie zanurz się w toń krystalicznie czystego, turkusowego oceanu i odkryj magiczny podwodny świat. Wyspa Gili Air to miejsce, które musisz sprawdzić. Wody okalające tę rajską wyspę gwarantują niesamowite doświadczenie. Wybierając się na snorkeling (nurkowanie z rurką) spotkasz majestatyczne żółwie, ryby błazenki i będziesz mogła podziwiać dno pokryte dziesiątkami gatunków kolorowych koralowców.

4. Wybierz się na zajęcia jogi, Canggu

Joga no aktywność obowiązkowa na Bali. Jeśli chcesz wybrać w miejsce szczególnie przyjazne Twojemu ZEN, gorąco polecamy Canggu. Ta tętniąca życiem nadmorska okolica, położona w pobliżu Denpasar, słynie przede wszystkim z plaż dla surferów, modnych sklepów czy kawiarni i restauracji o niezobowiązującej atmosferze. Jednak co ważniejsze, z roku na rok, rośnie tu liczba pięknych studiów jogi i pilates budując prężną scenę wellness w tak idyllicznej lokalizacji. 

Female Solo Travel Peru

Peru - dla miłośniczek górskich podbojów

Cena Noclegu
Bezpieczeństwo
Gościnność
#Atrakcje
Podróże i transport
koszt utrzymania
łączna punktacja (max = 30)
5
3
5
1
1
4
19

Peru to przygoda i niesamowite doświadczenie na całe życie. Samotna podróż w tym południowoamerykańskim kraju to coś, czego nigdy nie zapomnisz. Zdecydowanie dalekie od wakacji pełnych wygód, Peru jest idealnym miejscem na ucieczkę od rutyny, choć na krótką chwilę. Przygoda tutaj nie równa się jednak niebezpieczeństwu, więc nie obawiaj się samotnej podróży. Uważaj na swój plecak, korzystaj tylko z licencjonowanych taksówek, targuj się, unikaj podejrzanych zakątków miasta i spakuj papier toaletowy. Nadal nie jesteś przekonana? Sprawdź kilka z tysięcy forów internetowych i przeczytaj o świetnych doświadczeniach dziewcząt podróżujących solo w Peru. 

Samotna podróż do Peru - nasze rekomendacje

1. Odkryj ruiny miasta Inków Machu Picchu, Cusco

Wizyta w XV-wiecznym mieście położonym na wysokości 2430 m.n.p.m. to nie lada wyzwanie. Zielone krajobrazy i słodkie lamy to widoki czekające na wytrwałych wędrowców. Jednak żeby nie było tak zupełnie bajkowo, przygotuj się na mgłę, deszcz, tłumy turystów oraz problemy związane z wysokością i wysokim ciśnieniem (lokalny trik: Peruwiańczycy przeżuwają liście koki, które pomagają zniwelować objawy choroby wysokościowej). Być może nie będzie łatwo, ale widoki zdecydowanie warte są włożonego wysiłku.

2. Wędruj po Tęczowej Górze, Pitumarca

Ta góra w regionie Vinicunca wygląda zupełnie nierealnie i jeszcze kilka lat temu była praktycznie nieznana. Dziś przewodnicy prowadzą wielbicieli górskich wędrówek na jej pastelowe stoki. Wycieczki zazwyczaj obejmują transfer, posiłki oraz towarzystwo przewodnika. Nie zapominaj, aby targować się o lepszą ceną i koniecznie zabierz aparat fotograficzny!

3. Smakuj Limę poznając lokalny street food

Lima to gastronomiczna gwiazda jeśli chodzi o street food. Jej gastronomiczne tradycja znane są nie od dziś i każdy znajdzie tu coś dla siebie, od ziemniaków (w ponad 4000 odmian!) - po kurczaka, od puddingu ryżowego (bardziej znanego, jako arroz con leche) po przepyszne ceviche. Ps. Jeśli widzisz kolejkę, to bardzo dobry znak!

4. Wesprzyj Peruwiańską Amazonię

Wolontariat w szeregach organizacjami międzynarodowej może być świetnym doświadczeniem podczas Twojej podróży: poznasz ciekawych ludzi, wesprzesz dobry cel i odkryjesz niesamowite, ukryte wśród zielonej dżungli, miejsca. Jest to możliwe, dzięki firmom, takim jak IVHQ, która współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i prowadzi wiele projektów na rzecz lokalnej społeczności, środowiska naturalnego, ochrony zwierząt poprzez naukę, zajęcia sportowe czy rozbudowę infrastruktury.7

Female Solo Travel Iceland

Islandia - najbezpieczniejszy kraj na świecie

Cena Noclegu
Bezpieczeństwo
Gościnność
#Atrakcje
Podróże i transport
Koszt Utrzymania
Łączna punktacja (max = 30)
1
5
5
3
1
1
16

Islandia jest idealnym miejscem dla wszystkich kobiet podczas swojej pierwszej (i każdej kolejnej) podróży solo. Tutejsze słowa klucze: bezpieczeństwo i przygoda. a) Od 2008 roku, według Global Peace Index, Islandia jest najbezpieczniejszym krajem na świecie8 b) możesz liczyć na nieograniczony wybór tras w bajkowych okolicznościach przyrody, zajęć na świeżym powietrzu i górskich wędrówek.

To wszystko? Nie! Islandia jest bezglutenowa i przyjazna weganom, ma wyjątkowo dobre połączenie z Internetem, tabu dotyczące seksualności oraz dyskryminacja ze względu na płeć nie istnieją, a do tego wszyscy mówią po angielsku. Jednym słowem Islandia jest niezwykle gościnna. To potwierdzają również dane: w 2017 r. 2 195 271 zagranicznych pasażerów odprawiono na lokalnym lotnisku międzynarodowym9, podczas gdy liczba mieszkańców to tylko 338 34910.

Samotna podróż na Islandię - nasze rekomendacje

1. Zrelaksuj się w Błękitnej Lagunie, Grindavík

W 2017r. kąpiel w Błękitnej Lagunie (isl. Bláa Lónið) znalazła się na szczycie list rzeczy do zrobienia wśród millenialsów.11 Położone na polu lawowym w Grindavík, to geotermalne spa zajmuje się w wyjątkowym miejscu. Choć krajobraz przypomina lokalizację z innej planety, laguna oddalona jest jedynie o około 50 minut jazdy samochodem od Rejkiawiku.

2. Wypatruj wielorybów w Akureyri

Miłośnicy zwierząt, chętnie wskakują na łódź odbijającą od skalistych brzegów Akureyri, aby odkryć morskie życie Islandii. Foki, delfiny i maskonury (tutaj znajduje się największa kolonia tych uroczych ptaków wodnych), a przede wszystkim wieloryby (nieodłączna część lokalnej kultury i folkloru) w swoim naturalnym środowisku, to widok zapierający dech w piersiach. 

3. Obserwuj zorzę polarną, Seltjarnarnes

Jeśli marzysz o zobaczeniu światła północy, Islandia jest świetnym wyborem. Spotkasz je od września do kwietnia, w ciemne i bezchmurne noce, z dala od miast, powyżej 64° szerokości geograficznej północnej. Możesz zorganizować wypad w takie miejsce samodzielnie lub wybrać się na jedną z dostępnych wycieczek promem lub autokarem. Czy trzeba dodawać coś więcej? Obrazy, które maluje na niebie zorza mówią same za siebie!

4. Odkryj obszar geotermalny w Złotym Kręgu

Park Narodowy Þingvellir, aktywny gejzer Strokkur, wytryskujący gorącą wodę i parę co 5 - 10 minut oraz wodospad Gullfoss. Złoty Krąg to miejsce nie do przeoczenia w południowo-zachodniej Islandii.

Female Solo Travel Morocco

Maroko - dla doświadczonych podróżniczek

Cena Noclegu
Bezpieczeństwo
Gościnność
#Atrakcje
Podróże i transport
Koszt utrzymania
Łączna punktacja
2
3
2
2
3
4
16

Maroko to wspaniały, tętniący życiem kraj. Który warto dopisać do Twojej listy planowanych podróży solo! Polecany jest szczególnie dla dziewczyn, dla których to nie pierwsza podróż w pojedynkę. Musisz być tu gotowa na bardzo ekstrawertyczną kulturę. Przed przyjazdem koniecznie poczytaj o lokalnych zwyczajach oraz religii, by móc w pełni korzystać z masy doznań i doświadczeń, jakie zapewni Ci ten barwny kraj.

Samotna podróż do Maroko - nasze rekomendacje

1. Podziwiaj Meczet Hassana II w Casablance

Meczet Hassana II w Casablance to punk obowiązkowy podczas każdej podróży do Maroka. Dlaczego jest wyjątkowy? To największy meczet w Maroku i 7. największy na świecie. Dodatkowo, posiada najwyższy na świecie minaret, o wysokości 210 metrów. Zbudowany na skraju lądu i morza z połową konstrukcji usytuowanej bezpośrednio nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo posiada rozsuwany dach, który otwiera się ukazując rozgwieżdżone niebo.

2. Odkryj zakamarki Souk Smarine, Marrakesz

Aromatyczne przyprawy, ręcznie robione torby, kolorowe naczynia, bajeczne tkaniny, fajki do sziszy i masa ludzi. Magiczny chaos targu Souk Smarine sprawia, że ​​to jedyne w swoim rodzaju i doświadczenie, którego nie powinnaś przegapić będąc w Marrakeszu. Stragany sprzedawców ciągną się wzdłuż ulicy Rue Souk Smarine i dzielą się na dwie części - Souk el Attarin oraz Souk el Kebir.

3. Daj się oczarować Błękitnemu Miastu, Szafszawan

Schowane pośród marokańskich gór Rif, miasto Szafszawan, zwane także „Błękitną Perłą", to unikatowe i bajeczne miejsce. Charakterystyczne niebieskie i białe budynki wraz z przepiękną marokańska architekturą sprawiają, że to istny raj dla fotografów. Jeśli natomiast szukasz atrakcji z dala od obiektywu aparatu, wybierz się dala od obiektywów aparatów fotograficznych, możesz także wyruszyć na wymagającą wędrówkę w górach Atlas, zażyć kąpieli w górskim potoku lub eksplorować tajniki lokalnej kuchni i wybrać się na zakupy rękodzieła.

4. Spędź noc na pustyni, Merzouga

Z miasteczka Merzouga wyruszysz na saharyjską pustynię Irk asz-Szabbi, znaną z najwyższych w Maroku wydm o wysokości nawet 150 metrów. Możesz liczyć tu na doświadczenie magii pustyni oraz moc atrakcji. Dołącz do karawany, obserwuj wschód słońca nad Saharą, sprawdź swoje siły w narciarstwie wydmowym, a co najważniejsze, podziwiaj spektakularne nocne niebo rozświetlone łukiem Drogi Mlecznej.

Metodologia


Zestawienie przedstawia 5 kierunków z całego świata dla kobiet podróżujących solo. Zostały one wybrane na podstawie ich popularności wśród kobiet podróżujących solo w Internecie oraz mediach społecznościowych, a następnie uszeregowane ze względu na wartości 6 wskaźników.

Uwzględnione wskaźniki to:

 1. Cena noclegu: średnia cena wszystkich noclegów dostępnych na HomeToGo w wybranych lokalizacjach bez uwzględnienia konkretnego przedziału czasowego. Dane zebrano: 06.06.2018.
 2. Bezpieczeństwo: wskazuje na poziom bezpieczeństwa we wskazanych krajach na podstawie raportu Global Peace Index 2018.
 3. Gościnność: wartość wskaźnika przypisano na podstawie wyniku kraju w kategorii „International Openness" raportu The Travel & Tourism Competitiveness Report 2017 przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne
 4. #Atrakcje: wartość wskaźnika przypisano na podstawie liczby „Atrakcji" w każdym z krajów wg portalu TripAdvisor.
 5. Podróże i transport: wartość wskaźnika przypisano na podstawie wyniku kraju w kategorii „Quality of Life Index" oraz podkategorii „Travel & Transport" raportu Expat Insider 2017. W przypadku Islandii, której nie uwzględniono we wspomnianym raporcie, wzięto pod uwagę następujące źródła: „Getting around Iceland” Lonely Planet oraz informacje o transporcie publicznym na Islandii z Wikipedii.
 6. Koszt utrzymania: wartość wskaźnika przypisano na podstawie wyniku kraju w kategorii „Cost of Living Index" raportu Expat Insider 2017. W przypadku Islandii ponownie przeanalizowane alternatywne źródła: koszty utrzymania w Reykjaviku wg Numbeo, „Jak drogo jest na Islandii?” ze strony Guide To Iceland oraz „Islandia: 4. Najdroższy Kraj Świata” magazynu The Reykjavik Grapevine.


W jaki sposób przypisano wartości poszczególnych wskaźników?

Aby obliczyć wartość dla każdej lokalizacji oraz stworzyć ranking, dla wszystkich 6 wskaźników przypisano liczbę od 1 (najniższa wartość) do 5 (najwyższa wartość). Biorąc pod uwagę liczbę wskaźników (6) i najwyższą możliwą wartość (5), maksymalny wynik dla kraju wynosi 30. Miejsce w rankingu wynika z sumy punktów przypisanych wskazanym miejscom docelowym.

 • Bezpieczeństwo – Global Peace Index 2018: obejmuje 163 kraje | 5 maksymalna wartość wskaźnika | 33 kraje w klastrze. Wartość 5 przypisano do krajów na pozycjach: 1 – 33, wartość 4 pozycjom: 34 – 66, wartość 3 pozycjom: 67 – 99, wartość 2 pozycjom: 100 – 132, wartość 1 pozycjom: 133 – 163.
 • Gościnność – The Travel & Tourism Competitiveness Report 2017: obejmuje 136 krajów | 5 maksymalna wartość wskaźnika | 27 krajów w klastrze. Wartość 5 przypisano do krajów na pozycjach: 1 – 27, wartość 4 pozycjom: 28 – 54, wartość 3 pozycjom: 55 – 81, wartość 2 pozycjom: 82 – 108, wartość 1 pozycjom: 109 – 136.
 • #Atrakcje – TripAdvisor: Ponieważ liczba atrakcji we wszystkich krajach na świecie jest bardzo zmienna, wartości przypisano według liczby atrakcji dla każdego z 5 badanych krajów na podstawie danych portalu TripAdvisor. Wartość 5 przypisano Włochom (1741 atrakcji), wartość 4 przypisano Indonezji (1717 atrakcji), wartość 3 przypisano Islandii (1716 atrakcji), wartość 2 przypisano Maroku (1556 atrakcji), wartość 1 przypisano Peru (1527 atrakcji).
 • Podróże i transport – Expat Insider 2017: obejmuje 65 krajów | 5 maksymalna wartość wskaźnika | 13 krajów w klastrze. Wartość 5 przypisano do krajów na pozycjach: 1 – 13, wartość 4 pozycjom: 14 – 26, wartość 3 pozycjom: 27 – 39, wartość 2 pozycjom: 40 – 52, wartość 1 pozycjom: 53 – 65. Na podstawie analizy wyżej wymienionych źródeł i porównania z pozostałymi krajami w zestawieniu Islandii również przypisano wskaźnik: 1.
 • Koszt utrzymania – Expat Insider 2017: obejmuje 65 krajów | 5 maksymalna wartość wskaźnika | 13 krajów w klastrze. Wartość 5 przypisano do krajów na pozycjach: 1 – 13, wartość 4 pozycjom: 14 – 26, wartość 3 pozycjom: 27 – 39, wartość 2 pozycjom: 40 – 52, wartość 1 pozycjom: 53 – 65. Na podstawie analizy wyżej wymienionych źródeł i porównania z pozostałymi krajami w zestawieniu Islandii również przypisano wskaźnik: 1. 

Źródła:


 1. Sylvia Ann Hewlett, 02.03.2010, Why Women Are the Biggest Emerging Market, Harvard Business Insider
 2. Cecilia Rodrigues, 21.04.2014, Girls Guide to Paris Shows That In Travel, Women Are On Top, Forbes
 3. Booking.com, 14.04.2014, Holidays with me, myself and I give women a self esteem boost, Booking.com
 4. Bianca, The Ultimate Solo Female Traveler’s Guide to Italy, Italian Fix
 5. Tracey, 02.03.2018, Solo Travel Destination: Italy, Solo Traveler
 6. Leyla Giray Alyanak, 24.11.2017, What Every Woman Should Know About Travel to Italy, Women on the Road
 7. Sarah Vandenberg, 17.09.2017, Volunteer Trips for Female Solo Travelers, Volunteer Forever
 8. Institute for Economics and Peace, 06.2018, Global Peace Index 2018
 9. Icelandic Tourist Board, 15.02.2018, 2,2 million foreign passengers 2017
 10. Statista, Number of inhabitants in Iceland from 2007 to 2017
 11. ResonanceCo, 2018 Future of Millennial Travel Report
 12. Marybeth Bond, Women Travel Statistics – 80% of All Travel Decisions Made by Women, The Gutsy Traveler
 13. Linda Landers, 01.03.2018, Women’s Travel Trends for 2018, Girl Power Marketing
 14. Orioly, Top Travel Trends 2017, Orioly Inc.
 15. Elaine Clara Mah, 19.10.2016, 2017 Travel Trends, HuffingtonPost Blog
 16. Lauren Mae Pelkey, 5 Ways Solo Travel Makes You a More Confident Person, Wander Luluu
 17. Rose, female solo traveler and CEO of Travelwithrose.com, 14.05.2018, Informal Phone Interview with HomeToGo
 18. Jamen Yeaton-Masi, 08.03.2017, Women Are Becoming More Adventurous Travelers and Doing It Alone, Condé Nast Traveler
 19. Deborah Kilcollins, 08.03.2017, Women Are Becoming More Adventurous Travelers and Doing It Alone, Condé Nast Traveler
image-tag