Podsumowanie lata - Fakty i liczby - HomeToGo base64Hash Podsumowanie lata - Fakty i liczby - HomeToGo
Co było dla nas najważniejsze przy rezerwacji swojego miejsca na wakacje?

Podsumowanie lata - Fakty i liczby

HomeToGo, największa na świecie porównywarka noclegów zbadała, co urlopowicze uznali za najważniejsze podczas rezerwacji swojego wakacyjnego wyjazdu tego lata. Sprawdzono między innymi najczęściej wybierane typy zakwaterowania oraz najbardziej pożądane udogodnienia. Ponadto porównano letnie wakacje polskich turystów z urlopami naszych europejskich sąsiadów, np.: kto planuje wyjazd z największym wyprzedzeniem oraz na jak długo zatrzymuje się w jednym miejscu?

27% polskich turystów poszukując noclegu na wakacje zdecydowało się na wybór domu.

3 - w tyle osób średnio Polacy podróżowali w te wakacje.

15% polskich podróżnych tego roku poszukiwało noclegu z basenem.

Najchętniej wybierane przez Polaków typy zakwaterowaniaTego lata większość polskich turystów (27%), którzy planowali wakacje na własną rękę, zdecydowało się na wynajęcie domu wakacyjnego. Ponadto równie często co apartamentów (17%), w tym roku Polacy poszukiwali miejsca na campingu. Niesłabnącą popularnością cieszy się również wynajem prywatnego pokoju w większym obiekcie. Co ciekawe, w innych Europejskich krajach ten rodzaj zakwaterowania jest zupełnie marginalny. Tylko 1% Holendrów, Francuzów, Brytyjczyków, Hiszpanów czy Szwajcarów wybierało prywatne pokoje, jako zakwaterowanie na letnie wakacje.

Typ Noclegu
Wartość Procentowa
1. Domy
2. Apartamenty
3. Campingi
4. Prywatne pokoje
5. Agroturystyka

Najchętniej wybierane przez Polaków udogodnienia

Udogodnienia
Wartość procentowa
1. Przyjazne zwierzętom
2. Basen
3. Klimatyzacja
4. Kuchnia
5. Internet


Planując swoje wakacje samodzielnie i wybierając zakwaterowanie dostosowane do własnych potrzeb, Polacy najczęściej poszukiwali noclegu przyjaznego zwierzętom domowym (36%). Basen również znajduje się w grupie najczęściej wybieranych udogodnień - w tym roku aż jedna czwarta polskich turystów szukała w internecie wakacyjnego zakwaterowania z basenem (15%). Ponadto wielu podróżnym zależało również, by ich zakwaterowanie posiadało klimatyzację (14%). Mniej ważna dla Polaków była natomiast obecność internetu. 10% turystów uzależniało swój wybór od obecności tego udogodnienia, tak samo często podróżni poszukiwali noclegu z kuchnią. Dla porównania, w niektórych krajach obecność wifi ma zdecydowanie większe znaczenie. Dla 16% Holendrów, 14% Szwajcarów i 13% Niemców dostęp do sieci podczas wakacji był niezbędny.

Kiedy dokonujemy rezerwacji, na jak długo i w jakiej cenie?


HomeToGo zbadało nie tylko to, co wczasowicze uważali za najważniejsze w ich wakacyjnym zakwaterowaniu, ale także kiedy rezerwowali wakacje, na ile nocy oraz ile średnio płacono za nocleg. Na przykład przeciętny polski urlopowicz zarezerwował swój letni wyjazd na wakacje z dwumiesięcznym wyprzedzeniem (63 dni), pozostał w sumie na 6 nocy i zapłacił 368 zł za noc za swoje zakwaterowanie. Aby nadać tym informacjom perspektywy, HomeToGo przyjrzało się również wakacyjnym decyzjom turystów z innych krajów europejskich, w których operuje wyszukiwarka HomeToGo. Kto przezornie rezerwuje noclegi z największym wyprzedzeniem? Noclegi w jakich cenach wybierają nasi europejscy sąsiedzi oraz kto planuje najdłuższe wakacje?

Austriacy rezerwują najwcześniej - aż 106 dni przed planowanym urlopem.

Włosi decydują się na najdłuższe wyjazdy - średnio z ponad 8 noclegami.

Szwajcarzy wybierali najdroższe noclegi, płacąc średnio 612 zł za noc.


Jak podróżują Europejczycy?

W Austrii i Szwajcarii letnie wakacje były rezerwowane bardzo wcześnie, kolejno 106 i 100 dni przed rozpoczęciem podróży. Średnio Europejczycy decydowali się na rezerwację na tegoroczny urlop z wyprzedzeniem 85 dni. Co ciekawe, my Polacy jawimy się najbardziej spontaniczną nacją, gdyż zakwaterowanie na tegoroczne wakacje rezerwowaliśmy tylko dwa miesiące (63 dni) przed planowaną datą zameldowania, czyli blisko miesiąc później niż Francuzi czy Niemcy. Dodatkowo, w porównaniu z innymi Europejczykami, Polacy rezerwowali swoje zakwaterowanie na najkrótszy okres czasu, a planowany urlop był średnio aż dwa dni krótszy niż wakacje przeciętnego Włocha. Za noclegi, które najczęściej były przeznaczone dla 4 osób polscy turyści płacili średnio 368 zł za noc, podczas gdy Szwajcarzy decydowali się na obiekty ponad 66% droższe płacąc najwięcej, bo aż 612 zł za noc. Europejska średnia w te wakacje wyniosła natomiast 529 zł za noc.

Kraj
Przeciętna ilość dni rezerwacji z wyprzedzeniem
Średnia długość rezerwacji (w dniach)
Średnia cena za nocleg za noc
Polska
63
6,1
368,08 zł
Hiszpania
71
6,6
547,84 zł
Włochy
71
8,1
517,88 zł
Wielka Brytania
84
6,9
603,48 zł
Holandia
88
7,0
535,00 zł
Francja
90
7,6
539,28 zł
Niemcy
92
7,6
470,80 zł
Szwajcaria
100
7,7
612,04 zł
Austria
106
6,9
564,96 zł

Metodologia

Aby przygotować to zestawienie, HomeToGo przeanalizowało wszystkie zapytania i rezerwacje na okres wakacji w 2018 roku. Wyszukiwania i zapytania, które zostały uwzględnione w ankiecie, dotyczą wyłącznie okresu między 15 czerwca 2018, a 15 września 2018. Wybrany okres pozwala na porównanie wakacyjnych rezerwacji turystów z różnych europejskich krajów. Porównano kilkaset tysięcy wyszukiwań dokonanych na HomeToGo przez podróżnych z Polski, Holandii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

image-tag