Europa : Ile kosztował wynajem w lecie 2016 ?

• Wschodnia Europa za mniej niż 100zł/noc
W takich lokalizacjach jak Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowenia ceny w domkach letniskowych i apartamentach wahały się od 50zł do 98zł za osobę w lecie 2016.

• Chorwacja: tanie destynacje skąpane w słońcu
W Chorwacji wynajem wakacyjny w lipcu/sierpniu 2016 wyniósł 98zł/noc. Tanio również było w słonecznej Portugalii (100zł/noc) i na Cyprze (104zł/noc).

• Polska niewiele tańsza niż Turcja czy Francja
Tego lata za jedną noc spędzoną w domku letniskowym w Polsce trzeba było zapłacić 85zł. To prawie tyle samo co w Turcji (87zł), ale 35zł drożej niż w Bułgarii i o 14zł taniej niż w Niemczech. Tylko 106 zł kosztowała noc we Francji. Natomiast osoby, które podróżowały do Włoch za jedną noc zapłaciły 33 zł więcej niż w Polsce.

 

Umieść tę interaktywną mapę na swojej stronie:


Polska : Jakie miasta są najdroższe ?

 

polska_miasta_ceny

• Duże miasta przyciągają turystów

Podczas tegorocznych wakacji dużą popularnością cieszyły się przede wszystkim największe miasta w Polsce. Za nocleg w Warszawie trzeba było zapłacić 78 zł. Jednak co ciekawe, stolica wcale nie okazała się najdroższym kierunkiem – pobyt w Krakowie (86 zł), w Poznaniu (87 zł) i Gdańsku (90 zł) kosztował więcej. Natomiast najtańszymi destynacjami zostały Szczecin (73 zł) oraz Wrocław (74 zł).


Polska : Jakie kurorty są najdroższe ?

zachodniopomorskie_ceny

pomorskie_ceny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

• Nadmorskie kurorty powyżej 80 zł/noc

W tym roku najbardziej obleganymi miejscowościami okazały się być nadmorskie kurorty. Tam ceny znacznie przewyższały koszty noclegu nawet w największych polskich miastach. Za pobyt w Mielnie w domku letniskowym trzeba było zapłacić aż 105 zł/noc. Droższe zakwaterowanie było tylko w Sopocie (128 zł). W okolicach 100 zł za noc należało zapłacić także w Pobierowie (95 zł), Jastrzębiej Górze (94 zł) i w Międzyzdrojach (93 zł). Najtańszym nadmorskim kurortem była Ustka, gdzie za jednodniowy pobyt zapłacilibyśmy średnio 82 zł.

 


Polska : TOP 3 najpopularniejszych destynacji wakacyjnych wśród Polaków

 

PL_TOP3_Countries_SR16

 

• Najpopularniejsze lokalizacje w lecie 2016

Polacy w tym roku najchętniej podróżowali do Chorwacji. Jednak wiele osób zdecydowało się także na pozostanie w kraju w okresie wakacji. Natomiast Włochy to kolejna gorąca lokalizacja, która cieszyła się dużą popularnością także wśród turystów z Francji i Holandii.

W porównaniu z poprzednim rokiem Hiszpania nie była już tak chętnie odwiedzana. Tego lata turyści chętniej spędzali czas w nadmorskich kurortach w Polsce.

Udostępnij:


Polska : TOP najczęściej wyszukiwanych udogodnień w lecie 2016

 

filtry wyszukiwania noclegów


• Najczęściej wyszukiwane: basen, klimatyzacja i Internet

Zwycięska trójka to bez wątpienia basen (8%), klimatyzacja (5%) i dostęp do Internetu (4%). Te trzy udogodnienia to najczęściej używane filtry wyszukiwania w tym roku na stronie HomeToGo.pl.

Basen to najbardziej pożądane udogodnienie nie tylko w Polsce. W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy we Francji także uplasował się na pierwszym miejscu z wynikiem wyszukiwania na poziomie od 8% do 28%.

We Włoszech najczęściej wyszukiwana była możliwość wyjazdu z pupilem (5%), która okazała się być tak samo istotna dla turystów z Niemiec (9%) i Holandii (6%).

 

Udostępnij:


Polska : Rodzaje zakwaterowania wybierane przez Polaków w lecie 2016

 

rodzaje zaakwaterowania
•Apartamenty: najbardziej preferowane

W Polsce w tym roku największa popularnością cieszyły się apartamenty. Ten rodzaj zakwaterowania stanowił aż 57.6% wszystkich rezerwacji. Wakacje w domku letniskowym zdecydowało się spędzić 37.7% osób, pokój wynajęło natomiast już tylko 2.3%. Co ciekawe, apartamenty bīły wynajmowane również w Chorwacji (76.5%), na Malcie (69.9%), Portugalii (58.8%), we Włoszech (56.9%) i Hiszpanii (53.3%).

• Domki letniskowe także popularne

Lato 2016 okazało się bardzo sprzyjające dla właścicieli domków letniskowych. W Szwecji92.6% turystów skorzystało z tej opcji zakwaterowania. Niewiele mniej bo 89.1% turystów z Norwegii, a także 79.1% w Irlandii uznało je za najlepszą możliwość.

• Nietypowe formy zakwaterowania

W Holandii 1.5% użytkowników zdecydowało się na wakacje na łodzi. Natomiast w innych krajach europejskich turyści chętnie spędzali wakacje na wsi. Agroturystyka szczególnym zainteresowaniem cieszyła się na Malcie (5.4%), w Wielkiej Brytanii (3.5%), Irlandii (2.4%), a także we Włoszech (2.3%).

 

Udostępnij:


Polska : Liczba podróżnych w lecie 2016

 

liczba podróżnych• Najchętniej w grupach

W tym roku w Polsce najwięcej osób (72.7 %) podróżowało w średniej wielkości grupach 3 – 6 osobowych. Ten trend jest również zauważalny w pozostałych częściach Europy (pomiędzy 45.1% a 81.2% turystów) z wyjątkiem Belgii, gdzie preferowano podróżowanie w bardziej licznych grupach.

• Rzadziej samemu lub we dwoje

Najmniej popularne w Polsce okazało się spędzanie wakacji samemu lub z drugą połówką. Na taki wyjazd zdecydowało się tylko 8.2% podróżnych. Natomiast w innych krajach takie podróżowanie ma już więcej zwolenników. W Niemczech w małej grupie podróżowało 18.8% osób. Także Rumunia (17.4%), Litwa (15.5%) i Wielka Brytania (14.6%) okazały się być popularnymi destynacjami dla jedno lub dwuosobowych wycieczek.

Udostępnij:


Polska : Ile dni turyści spędzali na wakacjach ?

 

czas pobytu w domkach letniskowych i apartamentach

• Od 6 do 8 dni: tyle najczęściej ludzie spędzali na wakacjach w Polsce

45.3% podróżnych w Polsce spędziło w niej od 6 do 8 dni. Znacznie mniej osób (18.52%) zdecydowało się na pobyt od 4 do 5 dni i na 3 dni lub krócej (17.4%). Ponad dwoma tygodniami urlopu natomiast mogło cieszyć się już tylko 12.96% osób.

Udostępnij:


Polska : W jakie dni turyści najczęściej przyjeżdżali i wyjeżdżali ?

 

przyjazd wyjazd w domkach letniskowych

• Sobota najbardziej oblegana

Tego lata ludzie najczęściej rozpoczynali wypoczynek w sobotę, a w apartamentach i domkach zostawali na 7 nocy (30.4%). Tyle samo osób (9.1%) przyjeżdżało tylko na weekend z soboty na niedzielę oraz na dwa tygodnie (od soboty do soboty). Natomiast 5.3% podróżnych odpoczywało przez 2 dni od piątku do niedzieli, a tylko 3% o jeden dzień dłużej od czwartku do niedzieli.

Udostępnij:


Metodologia

– Na jakiej podstawie zostały wybrane lokalizacje ?
HomeToGo wybrało lokalizacje, które uznało za najbardziej popularne kierunki turystyczne i zebrało dane z 31 krajów Europy. Dla Polski przeanalizowano trzy najpopularniejsze regiony: morze, jezioro i góry, a także 15 miast i kurortów rozproszonych po całym kraju.

– Dlaczego wykorzystaliśmy medianę cen ?
Mediana jako wskaźnik matematyczny jest mniej narażona na ekstremalne wartości niż średnia, Dzięki temu daje nam lepszy obraz tego jak ceny kreowały się na rynku wynajmu zakwaterowania wakacyjnego. Nieprzeciętnie wysokie ceny za bardzo luksusowe obiekty mogłyby bowiem zniekształcić średnią.

– Jakie kryteria zostały zastosowane przy określaniu cen ?
Podane ceny odpowiadają medianie za jedną noc dla jednej osoby przez okres lipca i sierpnia 2016 przy założeniu, że cały obiekt był zajęty przez daną liczbę gości do 6 osób.

– Kiedy zostały przeprowadzone badania ?
Dane zostały zebrane pomiędzy 18 a 25 lipca 2016 roku oraz w określonych przypadkach został użyty odpowiedni przelicznik waluty z danego dnia. Ceny za noc dla każdej lokalizacji były regularnie aktualizowane w celu uwzględnienia wszelkich możliwych wahań w okresie letnim.