Okres Adwentu w Europie nie byłby taki sam, bez bajecznych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Mimo że w Polsce świąteczne jarmarki goszczą w miastach dopiero od kilkunastu lat, w Niemczech czy Francji ich tradycja sięga już XV wieku. Nie tylko pyszne lokalne przysmaki, aromatyczne grzańce czy słodkie pierniki, ale i spacer wśród gwarnych straganów pełnych świątecznych ozdób, rękodzieła i pomysłów na prezenty przeniosą nas w magiczny czas świąt Bożego Narodzenia.

HomeToGo przygotowało zestawienie 15 najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie wraz z kosztem weekendowego noclegu dla 4 lub więcej osób, aby pomoc Ci w planowaniu przedświątecznego spontanicznego wypadu. Dowiesz się również więcej na temat liczby odwiedzających, charakterystyki jarmarku oraz poznasz nasze sugestie lokalnych przysmaków, których musisz spróbować!

odwiedzający
800.000 odwiedzających
daty
17.11 – 22.12.2017
nocleg
333 zł
przysmak
Oscypek z żurawiną
dzieci
Przyjazny rodzinom


1. Jarmark Bożonarodzeniowy, Wrocław

Jarmark Bożonarodzeniowe we Wrocławiu jest jednym z najpiękniejszych w Europie, a do tego zapewnia odwiedzającym moc atrakcji. Blisko 100 wystawców oferuje unikatowe wyroby rzemieślnicze z całego świata – ukraińską ceramikę, naturalne kosmetyki, świąteczne ozdoby z drewna, grube wełniane koce prosto z Litwy czy biżuterię z Mozambiku i Zambii.

Na najmłodszych czeka natomiast Bajkowy Las, Kraina Krasnali i Reniferów, czy karuzela “Rudolf i przyjaciele”. Dzieci będą mogły również wziąć udział w warsztatach malowania bombek, otrzymać pamiątkową fotografię, a przy odrobinie szczęścia spotkać wrocławskiego Krasnala Prezentusia, który spełnia świąteczne życzenia. Jarmark zadowoli również każdego smakosza, który poza tradycyjnym grzańcem, piernikami czy gorącym oscypkiem z żurawiną znajdzie tu hiszpańskie słodkie churros, węgierskie langosze, turecką baklavę czy alzackie podpłomyki oraz zrobi zakupy pysznych wędlin, serów i herbat z wielu zakątków świata.

Adres:
Rynek Starego Miasta, Wrocław
 
Godziny otwarcia:
Codziennie, w godzinach 10:00-21:00
 
Znajdź nocleg we Wrocławiu

odwiedzający
1.200.000 odwiedzających
daty
02.12 – 06.01.2018
nocleg
505 zł
przysmak
Trdelník
dzieci
Przyjazny rodzinom


2. Vánoční trhy, Praga

W Pradze rok rocznie organizowanych jest kilka Jarmarków Bożonarodzeniowych, jednak ten na Placu Starego Miasta jest największym i to do niego właśnie w okresie świąt ściągają turyści z całego świata. Na zwiedzających czeka bogaty program kulturalny z koncertami i przedstawieniami teatralnymi oraz codzienne pokazy światła i dźwięku.

Najmłodszych na pewno zachwyci natomiast żywa szopka z owcami, kozami i osiołkiem. Przechadzając się pomiędzy straganami pełnymi smakołyków oraz świątecznych ozdób musisz skusić się na lokalne grzane wino (svařené víno lub svařák) lub świetne czeskie piwo oraz przepyszny słodki trdelník.

Adres:
Staroměstské náměstí, Praga
 
Godziny otwarcia:
Codziennie, w godzinach 10:00-22:00
 
Znajdź nocleg w Pradze

odwiedzający
2.500.000 odwiedzających
daty
29.11 – 24.12.2017
nocleg
509 zł
przysmak
Christstollen
dzieci
Przyjazny rodzinom


3. Striezelmarkt, Drezno

Jarmark Struclowy jest najstarszym kiermaszem świątecznym w Niemczech i od 1434 corocznie gości na drezdeńskiej starówce. Odwiedzający powinni koniecznie skosztować flagowego świątecznego wypieku – Striezel, dziś również znanego jako Dresdner Christstollen, słodkich pierników z miasta Pulsnitz (Pulsnitzer Pfefferkuchen) oraz Kräppelchen – lokalnych małych pączków.

Dzieci mogą tu spotkać Świętego Mikołaja, który pojawia się codziennie, by otworzyć kolejne okienko kalendarza adwentowego odliczającego czas do Świąt, mogą również spędzić wyjątkowy czas w specjalnie przygotowanej dziecięcej kolorowej krainie zdobiąc pierniki, piekąc własne strucle czy oglądając zaczarowany świąteczny las z bajkowego pociągu. Uwagę odwiedzających przykuje również najwyższa na świecie tradycyjna świąteczna piramida o wysokości 14,62 m.

Adres:
Altmarkt, Drezno
 
Godziny otwarcia:
Codziennie, w godzinach 10:00-21:00
 
Znajdź nocleg w Dreźnie

odwiedzający
600.000 odwiedzających
daty
27.11 – 31.12.2017
nocleg
594 zł
przysmak
Currywurst


4. Weihnachtsmarkt am Gendarmenmarkt, Berlin

Jarmark świąteczny przy Gendarmenmarkt mieści się przy jednym z najbardziej urokliwych placów Berlina. Poza straganami ponad 150 wystawców odwiedzający mogą również zajrzeć do przygotowanego na tę okazję namiotu, gdzie spotkają rzemieślników przy pracy i zobaczą jak powstają ciepłe szale, drewniane misy czy wyroby skórzane.

Jarmarkowi towarzyszy również bogaty program kulturalny z koncertami, występami chóralnymi czy wystawami grafik i fotografii. Tradycyjnie trzeba spróbować tutejszego grzanego wina – Glühwein, berlińskiej Currywurst oraz popularnego dania z jarmużem – Knacker mit Grünkohl.

Adres:
Gendarmenmarkt, Berlin
 
Godziny otwarcia:
Codziennie, w godzinach 10:00-22:00, Wigilia 11:00-18:00, Sylwester 11:00-1:00
 
Koszt biletów:
1 Euro, dzieci poniżej 12 roku życia bezpłatnie, bezpłatny wstęp dla wszystkich również od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-14:00
 
Znajdź nocleg w Berlinie

odwiedzający
1.000.000 odwiedzających
daty
18.11 – 01.01.2018
nocleg
615 zł
przysmak
Bauerngröstl


5. Weihnachtsmarkt Schloß Schönbrunn, Wiedeń

Jarmark Bożonarodzeniowy przy Zamku Schönbrunn zapewnia wyjątkowe świąteczne doznania przenosząc odwiedzających w czasie, do Wiednia sprzed kilkuset lat. Wystawcy oferują wyłącznie najwyższej klasy tradycyjne rzemiosło, drewniane i ołowiane zabawki wykonywane tą samą techniką od wieków czy dekoracje świątecznie robione ręcznie ze szkła, drewna, ceramiki, blachy lub papieru. Wszystko w limitowanej ilości, przygotowane specjalnie na tę okazję.

Dodatkowo, na gości czekają koncerty adwentowe, występy chóralne, przedstawienia teatralne oraz warsztaty rzemieślnicze, które zainteresują również najmłodszych. Warto skusić się również na lokalne przysmaki – sycące Bauerngröstl, słodkie Kaiserschmarrn i grzane wino w wielu odsłonach.

Adres:
Schönbrunner Schloßstraße 47, Wiedeń
 
Godziny otwarcia:
Codziennie, w godzinach 10:00-22:00
 
Znajdź nocleg we Wiedniu

odwiedzający
700.000 odwiedzających
daty
02.12 – 23.12.2017
nocleg
682 zł
przysmak
Lussekatt


6. Stortorgets Julmarknad, Sztokholm

Jarmark Bożonarodzeniowy w centrum Starego Miasta ma bardzo przytulny charakter. Choć składa się wyłącznie z około 40 stoisk to jego tradycja sięga 1837 roku, czyniąc ten jarmark świąteczny najstarszym w Szwecji. Sprzedawcy oferują szwedzkich wyroby rzemieślnicze: rzeźby, drewniane zabawki oraz ozdoby choinkowe.

Na głodnych kulinarnych wrażeń czekają wędzone kiełbaski, mięso renifera i łosia, słynny chleb szafranowy Lussekatt oraz Glögg (grzane wino). Korzystając z okazji, można połączyć wizytę na Jarmarku Bożonarodzeniowym z popołudniowym shoppingiem w tradycyjnych szwedzkich sklepach lub odwiedzić Skansen, w którym można dowiedzieć się więcej o szwedzkich tradycjach świątecznych czy spotkać renifery.

Adres:
Stortorget, Sztokholm
 
Godziny otwarcia:
Codziennie, w godzinach 11:00-18:00
 
Znajdź nocleg w Sztokholmie

odwiedzający
2.000.000 odwiedzających
daty
24.11 – 31.12.2017
nocleg
695 zł
przysmak
Waffles
dzieci
Przyjazny rodzinom


7. Plaisirs d’Hiver, Bruksela

Jarmark Bożonarodzeniowy z ponad 230 wystawcami oraz Zimowa Kraina rozciągająca się na ponad 2 kilometry stawia Brukselę w czołówce największych europejskich jarmarków świątecznych. Na pewno cała rodzina znajdzie tu coś dla siebie. Smakosze będą mogli spróbować regionalnych potraw, słynnych belgijskich gofrów i czekolad oraz Jenever – alkoholu na bazie jałowca w różnych odsłonach smakowych.

Wszystkich na pewno zadowoli również moc atrakcji – pokazy świetlne, przejażdżki diabelskim młynem, wspólna zabawa na lodowisku, wystawy tematyczne oraz kolorowe parady. Dodatkowo gośćmi honorowymi będzie w tym roku Mongolia oraz Albania, które zaprezentują w ramach jarmarku swoje tradycje oraz lokalne wyroby.

Adres:
Grand Place, Bruksela
 
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – czwartek 12:00-21:00, piątek – niedziela 12:00-22:00
 
Znajdź nocleg w Brukseli

odwiedzający
5.000.000 odwiedzających
daty
27.11 – 23.12.2017
nocleg
711 zł
przysmak
Spekulatius


8. Weihnachtsmarkt am Kölner Dom, Kolonia

Jarmark bożonarodzeniowy pod katedrą w Kolonii jest jednym z najpopularniejszych w Europie i co roku przyciąga miliony turystów. 7 000 metrów kwadratowych rozświetlonych 50 000 światełek gości ponad 160 wystawców, którzy oferują wyjątkowe rękodzieło, urocze prezenty, głównie ekologiczne produkty spożywcze oraz lokalne pierniczki Spekulatius, których każdy odwiedzający musi skosztować.

Organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych zapewniając im dedykowany program artystyczny, warsztaty rzemieślnicze, a także świąteczne karuzele. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na specjalne oznaczenia na niektórych z produktów – część dochodu z ich sprzedaży zostanie przekazane na cele charytatywne.

Adres:
Roncalliplatz 1, Kolonia
 
Godziny otwarcia:
Niedziela – środa 11:00-21:00, czwartek – piątek 11:00-22:00, sobota 10:00-22:00
 
Znajdź nocleg w Kolonii

odwiedzający
2.000.000 odwiedzających
daty
24.11 – 24.12.2017
nocleg
724 zł
przysmak
Crêpes


9. Christkindelsmärik, Strasburg

Tradycja Jarmarków Bożonarodzeniowych sięga w Strasburgu 1570 roku, czyniąc go jednym z najstarszych jarmarków tego typu w Europie. Strasburg wyróżnia się w okresie świątecznym na mapie Europy, gdyż całe miasto zamienia się w jedną wielką zimową krainę – okna i fasady zdobią światełka i dekoracje, ulice przepełnia zapach przypraw i cynamonu, a około 300 świątecznych stoisk tworzy 12 małych jarmarków wypełniających każdy zakątek miasta.

Co ważne, odwiedzjący nie spotkają tu Świętego Mikołaja czy reniferów, gdyż organizatorom zależy na przedstawieniu pięknych alzackich tradycji świątecznych, historii oraz lokalnych potraw. Koniecznie należy spróbować bredeles (korzenne ciastka w kształcie gwiazdki), pain d’Epice (piernik w różnych odsłonach), naleśników crêpes, flammekeuche oraz gorącego napoju na bazie soku pomarańczowego lub jabłkowego z przyprawami.

Adres:
Place de la Cathédrale, Strasburg
 
Godziny otwarcia:
Niedziela – czwartek 11:00-20:00, piątek – sobota 11:00-21:00, Wigilia 11:00-18:00
 
Znajdź nocleg w Strasburgu

odwiedzający
1.500.000 odwiedzających
daty
18.11 – 31.12.2017
nocleg
741 zł
przysmak
Wienerbrød
dzieci
Przyjazny rodzinom


10. Julemarked i Tivoli, Kopenhaga

Kopenhaski jarmark bożonarodzeniowy znajduje się w parku rozrywki Tivoli i gości 60 wystawców oferujących świąteczne ozdoby i rękodzieło. Ze względu na swoje położenie, park rozrywki, jest prawdziwym świątecznym rajem dla dzieci z masą atrakcji, kolorowymi światełkami oraz dużym lodowiskiem. Cykliczne widowiska teatralne i pokazy świateł sprawiają, że ten świąteczny jarmark jest wyjątkowym przeżyciem dla całej rodziny.

Adres:
Vesterbrogade 3, Kopenhaga
 
Godziny otwarcia:
Niedziela – czwartek 11:00-23:00, piątek – sobota 11:00-24:00, Wigilia 11:00-17:00
 
Koszt biletów:
62 zł, 29zł – dzieci w wieku 3-7 lat
 
Znajdź nocleg w Kopenhadze

odwiedzający
2.000.000 odwiedzających
daty
01.12 – 24.12.2017
nocleg
745 zł
przysmak
Lebkuchen
dzieci
Przyjazny rodzinom


11. Christkindlesmarkt, Norymberga

Jarmark świąteczny w Norymberdze to wydarzenie o wielowiekowej tradycji, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1628 roku. Na 200 straganach odwiedzający znajdą pamiątki, unikatowe rękodzieło, prezenty, ozdoby świąteczne czy słodycze. Do lokalnych specjałów należą kiełbaski 3 im Weggla, norymberski piernik Lebkuchen pieczony według ponad 600-letniej receptury, ciasto Christstollen oraz tradycyjne grzane wino Glühwein.

Dodatkowo w Norymberdze organizowany jest dedykowany Dziecięcy Jarmark Świąteczny, gdzie najmłodsi mogą sami przygotować prezenty – wypiec pierniczki, udekorować ciastka, tworzyć kartki świąteczne czy robić kolorowe świece oraz korzystać z karuzel i specjalnego świątecznego programu artystycznego.

Adres:
Hauptmarkt, Norymberga
 
Godziny otwarcia:
Codziennie, w godzinach 10:00-21:00, Wigilia 10:00-14:00
 
Znajdź nocleg w Norymberdze

odwiedzający
2.900.000 odwiedzających
daty
27.11 – 24.12.2017
nocleg
766 zł
przysmak
Weißwurst


12. Christkindlesmarkt, Monachium

Największą atrakcją jarmarku w Monachium jest ogromna choinka ozdobiona przez 2 500 światełek. 160 wystawców zachowując tradycyjny charakter Bawarii oferuje lokalne rękodzieło, ozdoby świąteczne bombki, odzież z owczej skóry oraz masę przysmaków.

Warto skusić się na pieczone jabłka, Kletznbrot – chlebek z orzechami, suszonymi owocami i miodem, Fatschnkindl – ciastko przypominające kształtem Dzieciątko Jezus w żłobku, precle czy białą kiełbasę Weißwurst. Na najmłodszych czeka tu Niebiański Warsztat zapewniający program warsztatów i zabaw.

Adres:
Marienplatz, Monachium
 
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – sobota 10:00-21:00, niedziela 10:00-20:00, Wigilia 10:00-14:00
 
Znajdź nocleg w Monachium

odwiedzający
350.000 odwiedzających
daty
02.12 – 22.12.2017
nocleg
791 zł
przysmak
Silli


13. Tuomaan Markkinat, Helsinki

Jarmark Bożonarodzeniowy otwierany co roku w okresie świątecznym w centrum miasta składa się z ponad 120 stoisk, na których sprzedawane się wyroby rzemieślnicze, lampiony, dekoracje świąteczne, lokalne przysmaki, taki jak śledź Silli czy Glögi – gorące czerwone wino z dodatkiem przypraw, migdałów, rodzynek, wzmocnione niekiedy dodatkowym kieliszkiem wódki.

Dzięki centralnej lokalizacji jarmarku, wizytę tu łatwo można połączyć z zakupami na głównej ulicy Aleksanterinkatu. Zadbano również o dobre samopoczucie młodszych gości, na których czeka bogaty program artystyczny oraz ogromne lodowisko.

Adres:
Senaatintori, Helsinki
 
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek 11:00-22:00, sobota – niedziela 10:00-19:00
 
Znajdź nocleg w Helsinkach

odwiedzający
1.000.000 odwiedzających
daty
18.11 – 30.12.2017
nocleg
926 zł
przysmak
Fiskekaker
dzieci
Przyjazny rodzinom


14. Jul I Vinterland, Oslo

Jarmark ten to magiczna świąteczna kraina stworzona w samym centrum Oslo, wokół lodowiska Spikersuppa. Oprócz tradycyjnego jarmarku bożonarodzeniowego, na którym można znaleźć wyjątkowe prezenty, rękodzieło, sztukę ludową czy przysmaki taki jak Fiskekaker oraz Glögg (grzaniec), jest to miejsce, które zapewni świetną rozrywkę całej rodzinie.

Obowiązkowym punktem jest przejażdżka na 33-metrowym diabelskim młynie, który pozwala odkryć Oslo z nowej perspektywy. Na najmłodszych czekają liczne warsztaty bożonarodzeniowe, tworzenie prezentów, które można następnie zabrać do domu oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Adres:
Spikersuppa, Oslo
 
Godziny otwarcia:
Codziennie, w godzinach 10:00-20:00
 
Znajdź nocleg w Oslo

odwiedzający
900.000 odwiedzających
daty
23.11 – 24.12.2017
nocleg
1099 zł
przysmak
Rösti


15. Christkindlimarkt, Zurych

Centralnie położony Christkindlimarkt w Zurychu ze 150 straganami miejscami jest jednym z największych zadaszonych targów świątecznych w Europie. Jarmark ten wyróżnia się pięknymi, bogatymi iluminacjami oraz 15-metrową choinką ozdobioną ponad 7 tysiącami kryształów Swarovskiego.

Zadbano tu również o moc atrakcji dla każdego – poszukujących prezentów zadowoli bogata oferta wysokiej jakości rękodzieła, dzieci – malowanie twarzy, liczne koncerty, występy chórów dziecięcych, a także lokalne przysmaki (np. ziemniaczane Rösti) pozwolą całej rodzinie chłonąć atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Adres:
Bahnhofplatz, Zurych
 
Godziny otwarcia:
Niedziela – środa 10:20-21:00, czwartek – sobota 10:30-22:00, Wigilia 10:30-16:00
 
Znajdź nocleg w Zurychu

Legenda

odwiedzajacy Liczba odwiedzających w ubiegłym roku

daty Termin Jarmarku

nocleg Przeciętna cena zakwaterowania na 2 noce (piątek – niedziela) dla 4 lub więcej osób w grudniu

przysmak Lokalny specjał, który koniecznie należy spróbować

dzieci Jarmark szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi


Metodologia

HomeToGo zidentyfikowało najbardziej popularne Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie i sklasyfikowało je według średniego kosztu noclegu dla 4 lub więcej osób na dwie noce w grudniowe weekendy, od piątku do niedzieli. Ponadto, dla każdego z nich sprawdzono liczbę odwiedzających w 2016 roku, liczbę wystawców, daty i godziny otwarcia oraz tradycyjne lokalne przysmaki.


Kontakt

Katarzyna Lisiecka
PR & Communications
katarzyna.lisiecka@hometogo.de