50 Najlepszych Maratonów z Całego Świata, które musisz znać! - HomeToGo base64Hash 50 Najlepszych Maratonów z Całego Świata, które musisz znać! - HomeToGo
Poznaj niesamowite trasy, które zmotywują do biegania nawet największego sceptyka!

50 Najlepszych Maratonów z Całego Świata, które musisz znać!

Z roku na rok zainteresowanie bieganiem rośnie i nigdy nie było tak duże jak teraz! Ponieważ opcje są niezliczone, HomeToGo przygotowało zestawienie 50 NAJLEPSZYCH MARATONÓW Z CAŁEGO ŚWIATA, które koniecznie musisz poznać!

Od pokrytego lodem Bajkału, przez centra największych europejskich stolic, po dzikie bezdroża Ugandy, gdzieś tam jest maraton (lub kilka!) idealny właśnie dla Ciebie. Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy również rankingi, które podpowiadają, dokąd wybrać się w poszukiwaniu spektakularnych widoków, który maraton jest najlepszy na aktywne zwiedzanie, a zaawansowanym biegaczom wskaże, gdzie na świecie czeka na nich kolejne wyzwanie biegowe. Pomimo że nasza lista zawiera tylko maratony, większość tych imprez obejmuje również półmaratony i krótsze dystanse, które będą idealne, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem.


Więc nie zwlekaj, załóż swoje buty do biegania i… GOTOWY, DO STARTU, START!

Rankingi


Najlepsze maratony na aktywne zwiedzanie

Jeśli lubisz aktywne podróże i weekendowe wypady, te maratony będą stanowić dla Ciebie idealne połączenie zwiedzania ze sportem. Dla wielu ludzi nie ma lepszego sposobu na poznanie miasta, niż wyjście pobiegać bez konkretnego planu i pozwolić sobie pobłądzić. Trasa najlepszych maratonów na aktywne zwiedzanie zabierze Cię do popularnych dzielnic, najbardziej znanych zabytków czy najurokliwszych okolic i sprawi, że maraton stanie się również świetnym podróżniczym doświadczeniem.


1. EDP Rock´n´Roll Madrid Marathon

2. Maratona di Roma

3. TCS New York City Marathon

4. BMW Berlin Marathon

5. London Marathon

Copyright: Ryan Bethke / Rock'n'Roll Marathon Series
Zaplanuj swój wyjazd na maraton w Madrycie!
Copyright: Michael Troutman/Big Sur International Marathon
Zaplanuj swój wyjazd na maraton w Big Sur!

Te biegi (i widoki!) zapierają dech w piersiach

Trasy tych maratonów poprowadzą biegaczy przez las sekwojowy, łąki, obok sielankowych rancz wzdłuż spektakularnych nadmorskich klifów lub starożytnych zabytków zapewniając spektakularne krajobrazy po drodze. Twój wysiłek fizyczny z pewnością zostanie zrekompensowany przez niekończące się zapierające dech w piersiach widoki!


1. Big Sur International Marathon

2. Great Wall Marathon

3. Midnight Sun Marathon

4. Australian Outback Marathon

5. Inca Trail Marathon

Tutaj spotkasz najszybszych biegaczy na świecie

Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że niektóre maratony należą do najszybszych na świecie. Mogą to być warunki klimatyczne korzystne do biegania czy idealnie płaska trasa bez przewyższeń oraz udział najlepszych światowych biegaczy. Poniższe wyścigi mają wszystkie te cechy i w nich właśnie osiągnięto najlepsze zwycięskie czasy w 2017 roku.


1. BMW Berlin Marathon - 02:03:32

2. Tokyo Marathon - 02:03:58

3. London Marathon - 02:05:48

4. Schneider Electric Marathon de Paris - 02:06:10

5. Maratona di Roma - 02:07:28

Copyright: SCC EVENTS: PHOTORUN
Zaplanuj swój wyjazd na maraton w Berlinie!
Copyrigh: Mark Conlon/North Pole
Zaplanuj swój wyjazd na ekstremalny maraton!

Maratony, które mrożą krew w żyłach

Kiedy przebiegnięcie ponad 42 km nie jest już wielkim osiągnięciem, nadal istnieją biegi, które będą stanowić nie lada wyzwanie dla ludzkich ograniczeń. Oto najzimniejsze maratony na świecie, gdzie biegacze muszą być gotowi na nierówny teren skuty lodem, burze śnieżne i temperatury nawet do -60 ° C. Co ciekawe, dwa z trzech najzimniejszych maratonów są prowadzone na pokrywie lodowej, bez stałego lądu pod nimi.


1. North Pole Marathon -30°C

2. Antarctic Ice Marathon -20°C

3. Baikal Ice Marathon -9°C

Największe i najtłumniejsze biegi na świecie

Bieganie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, co znajduje również swoje odzwierciedlenie w dziesiątkach tysięcy biegaczy biorących udział w maratonach na przestrzeni roku na całym świecie. Poniżej zestawienie największych maratonów, które w 2017 roku ukończyła największa liczba biegaczy.


1. Chicago Marathon - 44 345 maratończyków

2. Schneider Electric Marathon de Paris - 42 483 maratończyków

3. London Marathon - 39 512 maratończyków

4. BMW Berlin Marathon - 39 234 maratończyków

5. Tokyo Marathon - 33 974 maratończyków

Copyright: ASO: @World A. Vialatte
Zaplanuj swój wyjazd na maraton w Chicago!
Copyright: AMCM
Zaplanuj swój wyjazd na maraton w Medoc!

Maratony gwarantujące najlepszą rozrywkę

Maratony wymagają ogromnego wysiłku fizycznego, ale mogą też stanowić świetną zabawą. Jeśli zaufasz naszemu rankingowi, znajdziesz biegi, których nieodłącznym elementem jest wspaniała muzyka grana na żywo, szalone kostiumy, a w niektórych przypadkach możesz nawet spodziewać się po drodze degustacji lokalnego wina!


1. Medoc Marathon

2. Walt Disney World Marathon

3. EDP Rock´n´Roll Mardid Marathon

4. Surf City Marathon

5. The Reggae Marathon

Maratony dla zaprawionych w boju biegaczy

Jeśli chcesz przenieść swoje bieganie na wyższy poziom, oto maratony, które będą wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych biegaczy. Przygotuj się na palące słańce, przewyższenie o wysokości prawie 1600 m do pokonania na odcinku 11 km lub 5164 stromych kamiennych stopnie o różnej wysokości... i pamiętaj - ukończenie biegu w nawet 8 godzin to tutaj naprawdę wielki sukces.


1. Everest Marathon

2. Inca Trail Marathon

3. Great Wall Marathon

4. Salomon K42 Adventure Marathon Patagonia

5. Athens Marathon

Copyright: Everest Marathon
Zaplanuj swój wyjazd na górski maraton!
Copyright: ORLEN Warsaw Marathon
Zaplanuj swój wyjazd na maraton w Warszawie!

Najlepsze polskie imprezy biegowe

Nie musisz podróżować na drugi końca świata, aby wziąć udział w świetnie zorganizowanym wydarzeniu biegowym i przeżyć niesamowite emocje. Oto kilka lokalnych maratonów, które z pewnością warto dopisać do swojej listy sportowych wyzwań, bez względu na to czy jesteś doświadczonym maratończykiem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem.


1. Orlen Warsaw Marathon

2. PKO Poznań Maraton

3. PZU Maraton Warszawski

4. PKO Wrocław Maraton

5. DOZ Maraton Łódź

Szczegóły

Lokalizacja maratonu

Dokładna data maratonu

Koszt opłaty startowej

Liczba biegaczy, którzy ukończyli maraton w 2017

Zwycięski czas w 2017

Nagroda dla zwycięzcy

Prognozowana temperatura w dniu biegu

Towarzyszące wydarzenia biegowe

3-gwiazdkowa skala określająca poziom trudności maratonu (1 gwiazdka - dla każdego, 2 gwiazdki - poziom średnio zaawansowany, 3 gwiazdki - dla zaawansowanych biegaczy)

BMW-Berlin Marathon

Copyright: SCC EVENTS_PHOTORUN

39 234

19°C

16.09.2018

02:03:32

Inline-Skates, Wheelchair, Handbiker

455 zł

1 milion € do podziału

Dla każdego

Berliński Maraton to największy maraton w Niemczech. Każdego roku biegaczy entuzjastycznie wspiera milionowa rzesza widzów ustawiona w całym Berlinie wzdłuż trasy biegu. Dodatkowo, maraton ten jest uważany za jeden z najszybszych na świecie ze względu na przyjazną, pozbawioną przewyższeń trasę, dlatego często najlepsi światowi maratończycy podejmują się tu prób złamania rekordu świata. 

Volkswagen Prague Marathon

Copyright: Prague International Marathon

6 510

15°C

06.05.2018

02:03:32

2Run

379 zł

15 000 €

Dla każdego

Jeden z najpiękniejszych maratonów na świecie, zaczyna się i kończy na historycznym Rynku praskiego Starego Miasta, przecina słynny Most Karola i zabiera biegaczy w podróż przez różnorodne zakątki cudownej Pragi. Mówi się też, że jest to najbardziej międzynarodowy maraton na świecie, ponieważ średnio dwie trzecie biegaczy pochodzi z 55 różnych krajów.

Antarctic Ice Marathon

Copyright: Mark Conlon/Antarctic Ice Marathon

Union Glacier Camp, Antarktyda

53

-20°C

13.12.2018

03:37:46

100K Run

63 150 zł

Medal

Trudny

Jest to jedyna oficjalna impreza biegowa wewnątrz koła podbiegunowego południowego w kontynentalnej Antarktydzie. Dodatkowo jest ona wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najbardziej wysunięty na południe maraton na Ziemi. Wyścig ten stanowi prawdziwe wyzwanie, które wymaga doskonałego przygotowania psychicznego oraz fizycznego. Niesprzyjające warunki, trudna i nieprzewidywalna nawierzchnia, przenikliwy katabatyczny wiatr oraz średnia temperatura na poziomie -20 ° C to coś, na co musi być gotowy biegacz chcący zmierzyć się z tym maratonem. Dodatkowo biegacze powinni zapomnieć o pingwinach lub tłumach kibicujących na trasie - żadne pingwiny nie mieszkają tak daleko na południu, a maratończycy będą musieli polegać na sobie i przeć naprzód w ciszy, wśród antarktycznego, nieposkromionego otoczenia.

Uganda International Marathon

Copyright: Uganda International Marathon

Masaka, Uganda

3 000

25°C

02.06.2018

02:49:04

Półmaraton, 10K

4 084 zł

Medal

Średni

Od inauguracyjnej edycji w maju 2015 r., maraton ten stał się największym wydarzeniem charytatywnym w Ugandzie oraz jednym z najważniejszych wyścigów w Afryce Wschodniej. Organizatorzy zyskali pełne poparcie rządu Ugandy, kilku wielkich organizacji charytatywnych, organizacji pozarządowych pracujących w tym kraju, setek biegaczy i poszukiwaczy przygód, a przede wszystkim lokalnej społeczności z Masaki. To wydarzenie to znacznie więcej niż maratonem z zapierającymi dech widokami. Dla biegaczy jest to 7-dniowa przygoda, która dzięki uiszczeniu opłaty startowej, wspiera finansowo 15 biegaczy juniorów z Ugandy.

EDP Rock´n´Roll Madrid Marathon

Copyright: Ryan Bethke / Rock'n'Roll Marathon Series

10 036

16°C

22.04.2018

02:30:43

Półmaraton, 10K, 5K

316 zł

6 000 €

Dla każdego

Madrid Marathon jest częścią międzynarodowej serii maratonów Rock'n'Roll. Na biegaczy czekają koncerty na żywo zlokalizowane na ponad 20 scenach wzdłuż trasy oraz prawdziwy muzyczny festiwal na mecie, tworząc w Madrycie niezapomniane święto muzyki i sportu. Co więcej, biegnąc w rytmie Rock'n'Rolla poznają emblematyczne punkty w stolicy Hiszpanii, mijając wspaniałe zabytki, pałace i parki.

Honolulu Marathon

Copyright: Honolulu Marathon

Honolulu, Hawaje, USA

24 300

28°C

09.12.2018

02:08:27

Kalakaua Merrie Mile, 10K

989 zł

2 285 €

Dla każdego

Może dziwić, że maraton na małej, tropikalnej wyspie na środku Pacyfiku należy do dziesięciu największych wyścigów maratońskich na świecie. Jednak z liczbą blisko 25 000 biegaczy, którzy ukończyli maraton w Honolulu, śmiało można wymieniać go w jednym rzędzie z biegami w Bostonie, Nowym Jorku czy Londynie. Trasa Honolulu Marathon jest stosunkowo płaska, a duża jej część biegnie wzdłuż wybrzeża Pacyfiku zapewniając niesamowite widoki, jednak przy palącym słońcu i wysokiej wilgotności bieg może się okazać nie lada wyzwaniem.

Orlen Warsaw Marathon

Copyright: ORLEN Warsaw Marathon

5 519

13°C

22.04.2018

02:10:34

10K

59 zł

60 000 zł

Dla każdego

Orlen Warsaw Marathon to coroczny bieg, który odbywa się w kwietniu na ulicach Warszawy. Impreza została ustanowiona w 2013 r., a w ostatnich latach uzyskała również status Silver Label IAAF i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Biegacze z całego świata będą mogli doświadczyć różnych oblicz miasta z różnorodną architekturą: odrestaurowanym gotykiem, monumentalnym socrealizmem czy nowoczesnym obliczem ze stali i szkła.

Tenzing Hillary Everest Marathon 

Copyright: Everest Marathon

Katmandu, Nepal

196

14°C

29.05.2018

03:43:57

60K Extreme Ultra, Półmaraton

1.709 zł

Non-monetary prizes

Trudny

Everest Marathon to najwyżej położony maraton na świecie, odbywający się co roku 29 maja na wysokich szlakach doliny Khumbu. Wydazrenie to gromadzi zarówno profesjonalnych biegaczy, jak i początkujących zawodników, którzy chcą sprawdzić możliwości swojego organizmu w trudnych górskich warunkach. Dla zaprawionyhc w biegowym boju przygotowano również bieg Extreme Ultra na dystansie 60 km. Everest Marathon to nie tylko maraton - to naprawdę unikalne doświadczenie pozwalające zmierzyć się z własnymi słabościami.

SSE Airtricity Dublin Marathon

Copyright: SSE Airtricity Dublin Marathon

16 104

12°C

28.10.2018

02:15:53

Półmaraton, 10K

337 zł

12 000 €

Dla każdego

Dublin Marathon jest określany jest mianem „przyjaznego maratonu". Wyścig przyciąga ponad 16 000 biegaczy oraz tysiące widzów chcących dopingować sportowców wzdłuż trasy lub z własnych przydomowych ogrodów. Zarówno przed, jak i po wyścigu zagraniczni goście będą mieć wiele okazji do spróbowania „the craic", co po irlandzku oznacza świetną zabawę. Dodatkowo organizatorzy w dniu poprzedzającym zawody przygotowują irlandzkie śniadanie, a po maratonie afterparty dla wszystkich tych, którzy jeszcze są w stanie poruszać nogami.

North Pole Marathon

Copyright: Mark Conlon/North Pole

Barneo Ice Camp, Biegun Północny

51

-30°C

09.04.2018

04:06:34

Półmaraton

63 150 zł

Medal

Trudny

Historia maratonu na Biegunie Północnym rozpoczęła się w 2002 roku, gdy organizator wyścigu, Richard Donovan, samotnie pokonał tam dystans 42,195 km. Od tego czasu niewielka grupa 319 mężczyzn i 59 kobiet ukończyła najbardziej wysunięty na północ maraton na Ziemi. Co ciekawe, wyścig odbywa się „na" wodzie - zamarzniętym lodzie unoszącym się ponad głębokimi na prawie 4000 m wodami Arktyki. Bieg ten jest również znany, jako „najzimniejszy maraton świata" - ciężko również przewidzieć potencjalne najlepsze czasy, ponieważ warunki terenowe i pogodowe są niezwykle zmienne z roku na rok.

Big Sur International Marathon

Copyright: Michael Troutman/Big Sur International Marathon

Big Sur, Kalifornia, USA

3 254

16°C

29.04.2018

02:30:29

12K By-the-Bay, 5K, 3K

682 zł

Medal

Średni

Big Sur International Marathon to bieg, którego trasę poprowadzono wzdłuż malowniczej autostrady CA 1 z Big Sur do Carmel w USA. Górujące sekwoje, fale, skaliste wybrzeża i zielone pastwiska to pejzaż, który będzie Ci towarzyszyć przez większość biegu. Centralnym punktem trasy jest słynny most Bixby, który poza zapierającym dech w piersiach widokiem przywita Cię muzyką graną na żywo przez ubranego we frak wirtuoza.

Boston Marathon

Copyright: FayFoto/Boston

Boston, USA

26 400

14°C

16.04.2018

02:09:37

10K, 5K

859 zł

150 000 $

Średni

Maraton ten odbywa się zawsze w Dniu Patriotów, w trzeci poniedziałek kwietnia. Jego historia sięga 1897 roku, gdy organizatorzy zainspirowani sukcesem pierwszego maratonu podczas Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku i postanowili odtworzyć ten bieg u siebie. Od tego czasu Boston Marathon odbywa się co roku stanowiąc najstarsze i najbardziej znane wydarzenie biegowe tego typu na świecie. Co więcej, impreza ta przyciąga co roku średnio 500 000 widzów, którzy dopingują biegnący tłum.

Intertrust Cayman Islands Marathon

Copyright: Intertrust Cayman Islands Marathon

Wielki Kajman, Kajmany

99

29°C

02.12.2018

02:59:53

Półmaraton, Kids Fun Run

307 zł

Medal i nagroda pieniężna

Dla każdego

Można biegać praktycznie w dowolnym miejscu na świecie, ale czy nie lepiej uciec na bezpieczną, piękną karaibską wyspę do ciepła, bogatej fauny i flory oraz niesamowitych widoków? Maraton na Kajmanach jest do tego idealny! Dodatkowo oferuje on płaską i szybką trasę, zapewniającą idealne warunki do biegania, niezależnie od tego czy jesteś początkującym biegaczem, czy wytrawny zawodnikiem. 

PKO Wrocław Maraton

Copyright: Dorota Świderska/Wojciech Szota - maratonczyk.pl

4 681

20°C

09.09.2018

02:13:36

Dla każdego

130 zł

10 000 zł

Historia biegów maratońskich we Wrocławiu sięga lat 80tych. Pierwszy maraton odbył się 15 maja 1983 r. i nosił nazwę „Maraton Ślężan". Wystartowało w nim 131 zawodników, którzy do przebiegnięcia mieli trasę z Sobótki do Wrocławia. Od lat Wrocław Maraton zrzeszony jest w AIMS (Association of International Marathons and Distance Races).

Baikal Ice Marathon

Copyright: Masaki Nakamura

Jezioro Bajkał, Rosja

196

-9°C

07.03.2018

02:53:26

Półmaraton

2 610 zł

Puchar

Trudny

Baikal Ice Marathon oferuje zawodnikom niecodzienną okazję do ścigania się na zamarzniętych wodach największego, najgłębszego i najbogatszego biotycznie jeziora słodkowodnego na świecie. Powierzchnia zamarzniętego jeziora Bajkał pokryta jest polami „kępek", małych pagórków lodu, natomiast pod powierzchnią lodu, sprężyny geotermiczne i aktywność sejsmiczna powodują miejscowe topnienie, które osłabia lód, tworząc dziury i pęknięcia, a całkowicie bezkształtny krajobraz daje konkurentom niewielki lub zerowy punkt widzenia. Baikal Ice Marathon to długi, zimny, samotny bieg przez jałowy, biały krajobraz, w którym odległości są oznaczone jedynie punktami kontrolnymi rozmieszczonymi w odstępach co 5 km, co sprawia, że maraton ten jest bardzo wymagający zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Australian Outback Marathon

Copyright: Australian Outback Marathon

Yulara, Australia

166

20°C

28.07.2018

02:59:58

Półmaraton, 11K, 6K

2 130 zł

Medal

Średni

Australian Outback Marathon poza wyzwaniem biegowym, jest świetną okazją, aby zobaczyć i dotknąć słynnej „czerwonej ziemi" Australii Środkowej. To miejsce, którego nie można porownać do żadnej innej lokalizacji na naszej planecie! Dodatkowo maraton ten ma charakter charytatywny, za cel stawiając sobie pomoc dzieciom wywodzącym się z rdzennych lokalnych spoleczności.

Great Wall Marathon

Copyright: Albatros Adventure Marathons and Great Wall Marathon

Wielki Mur Chiński, Huangyaguan, Chiny

619

25°C

19.05.2018

03:14:34

Półmaraton, 8,5K Fun Run

5 371 zł

Medal

Trudny

Uważany za jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie, Maraton na Wielkim Murze Chińskim to przede wszystkim niesamowita przygoda pozwalająca poznać ten światowej sławy zabytek od innej strony oraz ogromne wyzwanie dla organizmu, który w gorącym słońcu będzie musiał stawić czoła 5 164 stromym schodom. Biegacze określają go jak piękny, bolesny, niezwykle trudny, a zarazem jeden z najbardziej satysfakcjonujących biegów w ich życiu.

Maratona di Roma

Copyright: Tommaso Puca

13 318

18°C

08.04.2018

02:07:28

Dla każdego

379 zł

Medal

Z ponad 13 000 biegaczy, Maratona di Roma należy do jednego z dziesięciu największych maratonów w Europie. Bieg z powodzeniem może zastąpić nie jedną lekcję historii, ponieważ jego trasa przebiega przy wszystkich najsłynniejszych zabytkach pamietających czasy rzymskiego imperium.

Jungfrau Marathon

Copyright: swiss-image.ch

08.09.2018

02:56:20

4,2195 km Minimaraton, Kids Run 

585 zł

Medal

Średni

Gdy staniesz na linii startu w Interlaken, patrząc na szczyt Jungfrau, który należy do pasma szwajcarskich Alp, od razu zrozumiesz dlaczego wielu uważa Jungfrau Marathon za najpiękniejszy maraton na świecie. Upajając się tym wspaniałym widokiem na góry nie zapominaj, że musisz pokonać przewyższenie o względnej wysokości prawie 2000 metrów oraz zmierzyć się z wymagającym górskim podłożem.

French Riviera Marathon

Copyright: mouv-up.com

6 250

18°C

04.11.2018

02:12:09

2x21.1 km Relay Marathon, Breakfast Run

379 zł

Medal

Średni

Zwiększ swoją dawkę witaminy D podczas maratonu na Riwierze Francuskiej! Między Niceą i Cannes, górami i morzem, będziesz miał okazję biec wzdłuż słynnej Promenade des Anglais w Nicei oraz zakończyć wyścig jak gwiazda w Boulevard de la Croisette, w pobliżu Pałacu Festiwalowego w Cannes! Dodatkowo, bonusem dla wszystkich uczestników na pewno będzie uspokajający szum fal, morska bryza i niezapomniane widoki.

Safaricom Marathon

Copyright: Safaricom Marathon

Isiolo, Kenia

96

21°C

30.06.2018

02:22:18

Półmaraton, Kids Run 

5 810 zł

1 500 $

Średni

Coroczny Maraton Safaricom odbywa się w rezerwacie Lewa Wildlife Conservancy w Kenii. Jest to wydarzenie charytatywne gromadzące biegaczy z ponad 20 różnych krajów. Maraton Safaricom jest uważany za jeden z trudniejszych maratonów na świecie ze względu na trudny klimat, palące słońce oraz nierówną, wymagającą nawierzchnię. To wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko będzie wyzwaniem dla ograniczeń Twojego organizmu. Maraton Safaricom to również świetna okazja do przeżycia prawdziwego afrykańskiego safari, więc przygotuj się na widok dzikich zwierząt z oddali obserwujących Twoje sportowe zmagania.

Sparkasse 3 Country Marathon

Copyright: 3 Länder Marathon

Bregencja, Austria - Niemcy - Szwajcaria

1 029

16°C

07.10.2018

02:21:29

Półmaraton, quarter-marathon, relay race, walking 11k, 4k breakfast run

286 zł

Medal

Dla każdego

Rozpoczynając w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim, 3 Country Marathon zlokalizowany jest się w trójkącie graniczących ze sobą Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Daje to maratończykom niezwykle rzadką okazję, aby przebiec przez trzy różne kraje w ramach jednego wyścigu. Linia mety natomiast znajduje się w austriackiej Bregencji.

PZU Maraton Warszawski

Copyright: www.sportografia.pl / PZU Maraton Warszawski

5 470

16°C

30.09.2018

02:11:27

Bieg na piątkę, sztafeta maratońska

150 zł

Cup

Dla każdego

To najstarszy coroczny maraton w Polsce, który odbywa się regularnie od 30 września 1979 roku. W pierwszym wyścigu długość trasy wynosiła zaledwie 40,6 km, mniej niż klasyczna odległość 42,195 km. Co ciekawe, jest to jeden z najszybciej rozwijających się maratonów w Europie - urósł od 300 do 7000 biegaczy w ciągu dekady.

Buenos Aires Marathon

Copyright: Marathon Buenos Aires

Buenos Aires, Argentyna

9 271

18°C

23.09.2018

02:09:43

Półmaraton, 10K

272 zł

Trophy, sponsor prizes

Dla każdego

Przyjemny, wyścig po płaskiej nawierzchni położony na poziomie morza w spektakularnej lokalizacji. Uczestnicy maratonu będą mieli świetną okazję, by dokładnie poznać stolicę Argentyny, gdyż trasę poprowadzono przy najważniejszych punktach turystycznych w mieście, takich jak Obelisco, Casa Rosada, Recoleta, Palermos, La Cacha de Boca Juniors czy Puerto Madero. Ponadto wiwatujący kibice są bardzo pomocni, wśród nich można również zobaczyć tancerzy tańczących tango wzdłuż trasy.

Midnight Sun Marathon

Copyright: Tone Mette Yttergard

Tromsø, Norwegia

5 973

12°C

16.06.2018

02:26:30

Półmaraton, 10K, Kids Fun Run

370 zł

Medal

Średni

W położonym na północ od Koła Podbiegunowego Tromso, letnie słońce nigdy nie zachodzi za horyzont. Korzystając z tych nietypowych warunków, zawody rozpoczynają się o 20:30, a ich oficjalne zakończenie ma miejsce około 2:00 nad ranem. Oprócz niezapomnianych wrażeń z nocnego maratonu odbywającego się w świetle dnia, biegacze mogą liczyć na bajkowe górskie widoki wzdłuż całej trasy.

Schneider Electric Marathon de Paris

Copyright: ASO: @World A. Vialatte

42 483

15°C

08.04.2018

02:06:10 

Pitch Marathoon's Paris for kids, Marathon for disabled, Breakfast Paris Run

501 zł

Medal

Średni

To już 42. edycja jednego z najważniejszych maratonów na świecie. Wydarzenie to przyciąga rok rocznie prawie 60 000 biegaczy blisko 150 narodowości. Jego trasa prowadzi maratończyków przez najbardziej znane miejsca francuskiej stolicy, takie jak Łuk Triumfalny, Katedrę Notre Dame, Wieżę Eiffla czy Pola Elizejskie! ciekawostka: Podczas maratonu w 2016 roku wszyscy zawodnicy przebyli łącznie 1 759 869 km, co stanowi równowartość ponad 4 podróży między Ziemią, a Księżycem!

DOZ Maraton Łódź

Copyright: sportografia.pl / Sport Evolution

1 282

10°C

15.04.2018

02:14:19

Półmaraton, 5K, Kids Run

200 zł

10 000 zł

Dla każdego

W Łodzi poza przyjazną trasą na biegaczy będzie czekać kolorowy tłum kibiców. Przy trasie maratonu powstanie 15 punktów kibicowania inspirowanych kulturą wybranych państw. O wyborze „Mistrza kibicowania” zadecyduje komisja, która będzie przemieszczać się po trasie biegu i oceniać poszczególne punkty. Członkowie komisji szczególną uwagę będą zwracać na najlepsze wykorzystanie tematu, zorganizowaną formę dopingu zawodników, na liczbę osób biorących udział w kibicowaniu oraz pomysłowość w realizacji projektu. 

Kilimanjaro Marathon

Copyright: Rachel Ambrose

Moshi, Tanzania

294

33°C

04.03.2018

02:16:42 

Półmaraton, 5K Fun Run, 10K handcycle/wheelchair race

221 zł

1 433 €

Średni

Maraton Kilimandżaro daje biegaczom z całego świata rzadką okazję podziwiania najwyższej góry w Afryce, która jest jednocześnie najwyższą, wolnostojącą górą na świecie z różnych perspektyw. Trasa prowadzi wśród tropikalnych lasów, małych wiosek i farm w Tanzanii.

Podsumowanie

Metodologia

Wybór wymienionych maratonów opiera się na kompleksowym zebraniu i analizie recenzji biegaczy, opinii doświadczonych trenerów, pozytywnych doświadczeń uczestników, reputacji wyścigu i unikalnej wartości, jaką oferuje maratonom. W związku z tym lista zawiera największe maratony (takie jak te odbywające się w Bostonie lub Londyn), a także niszowe biegi (np. Inca Trail, Baikal lub North Pole Marathon).

Szczegóły dotyczące liczby biegaczy, najlepszych czasów w 2017 r., wysokości opłaty wpisowej oraz innych interesujących faktów zostały znalezione na oficjalnych stronach organizatorów poszczególnych maratonów.

Prognozę temperatury podano na podstawie danych AccuWeather.com

image-tag