Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 - HomeToGo base64Hash Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 - HomeToGo
Ile kosztuje oraz jak długo potrwa podróż kibiców na mundial w Rosji?

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018

XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbywają się w Rosji w terminie od 14. czerwca do 15. lipca 2018 roku. Po losowaniu fazy grupowej 1. grudnia wszystkie drużyny i ich kibice dowiedzieli się, w których rosyjskich miastach rozegrają przynajmniej trzy mecze Mistrzostw. Aby ułatwić kibicom zaplanowanie podróży do i z Rosji, HomeToGo stworzyło Indeks Cen Kibica, przedstawiający koszty związane z podążaniem ze wspieraną drużyną narodową.

Indeks Cen Kibica Mundialu


HomeToGo policzyło, ile kosztuje kibica podążanie za swoją reprezentacją narodową w ramach rozgrywanej w Rosji fazy grupowej. Łączny koszt obejmuje zakup biletów meczowych, lokalnego piwa, codziennych posiłków, transportu do i w Rosji oraz zakwaterowanie podczas fazy grupowej. Przedstawiony ranking szereguje kraje od najdroższego do najtańszego pod względem kosztu wyjazdu na mundial oraz podążania za drużyną narodową dla kibica.

Łączny koszt biletów na mecze fazy grupowej

Łączny koszt piwa (dwie butelki 500 ml/dziennie)

Łączny koszt dwóch lokalnych posiłków dziennie

Koszt lotu międzynarodowego do miasta pierwszego meczu

Kosz lotów wewnętrznych pomiędzy miastami gospodarzami

Łączny koszt zakwaterowania

Indeks Cen Kibica - HomeToGo
Ile kosztuje podążanie za drużyną narodową?

Indeks Cen Kibica

Kto wyda więcej?

Mistrzostwa Świata w Liczbach

1 052 082 km to całkowita droga wszystkich reprezentacji przebyta podczas kwalifikacji.

74 582,28 EUR, tyle kosztowałaby podróż 32 oddanych fanów, po jednym z każdego zakwalifikowanego kraju, którzy podążaliby za swoją drużyną w ramach fazy grupowej.

3 646,03 EUR, koszt bycia kibicem z Kolumbii. Podążanie za swoją reprezentacją narodową będzie kosztować Kolumbijczyków najwięcej.

1 049,03 EURto koszt bycia kibicem z Rosji.

Ponad 100 godzin, aby obejrzeć 3 mecze

Ile czasu spędzą w pociągach kibice 32 reprezentacji narodowych?

Darmowe bilety na pociągi dla osób posiadających bilety na mecze Pucharu Świata to dla wielu kibiców świetna alternatywa dla transportu lotniczego w Rosji. Szczególnie biorąc pod uwagę ogłoszenie rosyjskich linii lotniczych, wskazujące, że ceny lotów w trakcie trwania mundialu mogą wzrosnąć nawet o 40%. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej, ten sposób podróżowania nie jest bez wad. Wystarczy rzucić okiem na mapę, by zauważyć, że odległości pomiędzy miastami, w których odbywają się mecze, sięgają nawet 2000 km.

Dlatego w HomeToGo postanowiliśmy sprawdzić lokalizacje meczowe wszystkich 32 reprezentacji i obliczyliśmy, ile czasu kibice poszczególnych drużyn będą musieli spędzić w podróży pociągami na 3 mecze rozegrane w ramach fazy grupowej Pucharu Świata. Dla kibiców z Polski podróż na mecze z Moskwy do Kazania, a następnie do Wołgogradu zajmje około 35 godzin. W takim czasie możnaby obejrzeć prawie 23 mecze piłki nożnej.

Czas podróży może odstraszać od wyboru pociągu, jednak jest dodatkowy argument przemawiający za wyborem tego środka komunikacji - w jednym z nich kibice mają szansę na spotkanie z samym Władimirem Putinem, który zadeklarował chęć podróży pociągiem wraz z kibicami.

Dla niektórych droga do Rosji była bardzo długa...

Aby zakwalifikować się do Mistrzostw Świata w Rosji 210 drużyn 6 konfederacji rozegrało łącznie 872 mecze. Na ich podstawie wyłoniono 31 drużyn, które wraz z gospodarzem Mistrzostw - 32. drużyną, rozegrają mecze w ramach fazy grupowej. Jednak, aby dotrzeć do tego punktu, wiele drużyn spędziło kilkaset godzin w samolotach i przebyło tysiące kilometrów. HomeToGo postanowiło zbadać całkowitą drogę, jaką każda z reprezentacji musiała pokonać, by móc zagrać na Mistrzostwach Świata 2018.

Podczas kwalifikacji Australia podróżowała najdalej, pokonując 147 822 km. To jakby okrążyć świat 3,5 razy!

Francja pokonała wyłącznie 12 918 km, by dotrzeć na mecze wyjazdowe.

Najdalsza pojedyncza wyprawa na mecz w fazie barażowej wyniosła oszałamiające 27 606 km - mają ją na koncie Honduras i Australia.

Najkrótszy dystans na mecz to 458 km, dla kwalifikacji rozegranych pomiędzy sąsiadami Urugwajem i Argentyną.

Drużyny narodowe biorące udział w kwalifikacjach pokonały średnio dystans 33 938 km.

Koszt noclegów podczas Mistrzostw Świata


Ceny obiektów noclegowych podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji będą teraz rosły coraz szybciej, gdyż od 1. grudnia wszyscy fani wiedzą, w którym z miast-gospodarzy będzie grała ich drużyna. Dlatego HomeToGo zbadało koszt noclegu podczas Mistrzostw w każdym z miast-gospodarzy i odkryło, które lokalizacje należą do najdroższych i najtańszych w tym czasie.

Najdroższe noclegi podczas Mistrzostw Świata w Rosji

Najdroższymi miastami-gospodarzami pod względem kosztów zakwaterowania podczas Mistrzostw Świata są Sarańsk, Niżny Nowogród oraz Moskwa. Ceny w Sarańsku są tak wysokie ze względu na bardzo ograniczoną liczbę dostępnych obiektów noclegów. Średni koszt rezerwacji na 6 miesięcy przed rozpoczęciem Mistrzostw wynosi aż 281 Euro za osobę za noc. Drugim najdroższym miastem jest Niżny Nowogród, gdzie kibice zapłacą średnio 198 Euro za noc. Trzecim najdroższe miastem pod względem akwaterowania podczas Mistrzostw Świata w Rosji jest Moskwa, gdzie średnia cena za noc to 171,61 Euro.

Najtańsze noclegi podczas Mistrzostw Świata w Rosji

Kibice przebywający w Samarze, Soczi i Rostowie nad Donem podczas meczy swoich reprezentacji, będą zachwyceni, gdyż zdecydowanie zaoszczędzą na koszcie zakwaterowania podczas Mistrzostw Świata 2018 w Rosji. WSamarze, nocleg wyniesie średnio zaledwie 32 Euro, natomiast w Rostowie nad Donem i Soczi będzie to 55 Euro za osobę za noc.

Metodologia

Łączny koszt = Bilety na mecze + Piwo + Posiłki + Loty do i wewnątrz Rosji + Zakwaterowanie

HomeToGo obliczyło, jaki koszt musi ponieść kibic każdej z drużyn narodowych zakwalifikowanych do Mistrzostw Świata, aby dotrzeć do Rosji oraz wziąć udział w trzech meczach eliminacji grupowych. W tym celu przyjęliśmy sześć czynników kosztowych: zakup biletu na każdy z meczy, koszt lokalnego piwa, koszt dwóch posiłków dziennie, lot międzynarodowy do Rosji, transport lotniczy pomiędzy rosyjskimi miastami gospodarzami oraz średni koszt zakwaterowania podczas Mistrzostw Świata. Łączny koszt został obliczony przy założeniu, że kibice pozostaną w Rosji przez dwanaście dni, aby wziąć udział we wszystkich meczach fazy grupowej, przybywając do Rosji jeden dzień przed pierwszą rozgrywką.


Uwzględniliśmy wszystkie 32 kraje, które uczestniczą w Mistrzostwach Świata w 2018 roku. Łączny koszt jest sumą sześciu wskazanych czynników:

  • Bilety na mecz: Podany koszty biletów bazuje na oficjalnych cenach ustalonych przez FIFA, która podzieliła dostępną pulę na cztery kategorie. Kategorie jeden, dwa i trzy będą dostępne w sprzedaży internetowej dla kibiców na całym świecie, natomiast czwarta, tańsza kategoria, zarezerwowana jest tylko dla Rosjan – gospodarzy Mistrzostw. Aby uzyskać realistyczny średni koszt biletu, uwzględniliśmy ceny wyłącznie pierwszych trzech kategorii biorąc pod uwagę, że bilety na mecz otwarcia są droższe.
  • Piwo: Koszt ten uwzględnia zakup jednego lokalnego piwa o pojemności 500 ml dziennie, biorąc pod uwagę, że cena jego cena różni się w zależności od miasta. Dane zostały zebrane za pośrednictwem Numbeo.
  • Wyżywienie: Ten czynnik uwzględnia koszt codziennych śniadań oraz obiadów w restauracji z lokalnymi specjałami, biorąc pod uwagę, że ceny restauracji różnią się w zależności od miasta. Dane zostały zebrane za pośrednictwem Numbeo.
  • Loty międzynarodowe: Koszt ten reprezentuje cenę lotów międzynarodowych do Rosji. Uwzględniono tu podróż z największego międzynarodowego portu lotniczego w kraju kibica do pierwszego meczowego miasta-gospodarza w Rosji. Datę przylotu ustalono na jeden dzień przed pierwszym meczem każdej z reprezentacji. Dodatkowo przyjęto cenę najlepszego lotu pod względem ceny i długości podróży. Loty powrotne nie został uwzględniony, zakładając, że data powrotu kibica zależy od postępu drużyny narodowej w turnieju.
  • Loty wewnątrz Rosji: Podany koszt stanowi sumę cen biletów lotniczych dla jednej osoby podróżującej do miast, w których gra dana drużyna narodowa w ramach fazy grupowej. Każdy z lotów odbywa się jeden dzień przed meczem. Dodatkowo przyjęto cenę najlepszego lotu pod względem ceny i długości podróży. Wybrane loty bezpośrednie, jeśli tylko były dostępne. Dane zostały zebrane za pośrednictwem Momondo 1. grudnia 2017.
  • Zakwaterowanie: Czynnik ten obliczono na podstawie średniego kosztu dostępnych obiektów noclegowych w miastach, w których będą odbywać się mecze. Założono, że kibic spędzi cztery dni w każdym z trzech miast-gospodarzy, gdzie zagra jego reprezentacja narodowa. Przedstawiona cena stanowi średni koszt zakwaterowania podczas rozgrywek grupowych dla jednego kibica.


Czas podróży koleją: Pod uwagę wzięto wyłącznie fazę rozgrywek grupowych. W każdym przypadku wybrano najkrótsze dostępne trasy pociągów pomiędzy trzema miastami-gospodarzami, a dla tras bez bezpośredniego połączenia wybrano najkrótszą trasę alternatywną. W tym celu wykorzystano informacje z oficjalnej strony internetowej Mistrzostw Świata na temat transportu kibiców (https://tickets.transport2018.com/free-train/schedule).

image-tag