Gdzie inwestować w wynajem krótkoterminowy? 

Decydując się na zakup nieruchomości na pewno wielu z nas zdaje sobie sprawę, że jest to długoterminowa inwestycja. Jej zwrot jednak ściśle zależy od lokalizacji w jakiej znajduje się dana nieruchomość. HomeToGo sprawdziło, które miejscowości oferują apartamenty z najwyższym zwrotem z inwestycji przy krótkoterminowym wynajmie. Aby to ustalić, porównaliśmy średnie ceny za metr kwadratowy w przypadku kupna i sprzedaży apartamentu. Innymi słowy sprawdziliśmy w ciągu ilu dni dana inwestycja powinna się zwrócić. 


Zwrot z inwestycji: Gdzie najdłużej?

Na podstawie zgromadzonych przez nas danych dotyczących zakupu apartamentów, najdłużej na zwrot z inwestycji trzeba czekać w Zakopanem, Karpaczu, Warszawie, Międzyzdrojach i Mielnie. W naszej tatrzańskiej perle przy wynajmie krótkoterminowym czas ten wynosi aż 1615 dni czyli ponad 4 lata i 5 miesięcy. Niewiele szybciej inwestycja zwraca się w Karpaczu –  3 lata i 11 miesięcy czy w Warszawie 3 lata 6 miesięcy. Te miejscowości charakteryzują się raczej stałym poziomem sezonowości w przeciwieństwie do Międzyzdrojów czy Mielna, gdzie największe obłożenie jest w okresie letnim. Niemniej jednak także i w tych przypadkach na zwrot z inwestycji trzeba czekać co najmniej 3 lata

Udostępnij tę mapę na swojej stronie:


Zwrot z inwestycji: Gdzie najkrócej?

Duże miejscowości takie jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław charakteryzują się szybkim zwrotem z inwestycji. Przy założeniu, że dany apartament będzie wynajmowany przez 366 dni w roku, zainwestowane pieniądze zwrócą się po 2 latach i 5 miesiącach w Gdańsku i we Wrocławiu, a nawet o 2 miesiące szybciej w Krakowie. Najwcześniej jednak zysk odnotujemy w Pobierowie, już po półtora roku. Niestety ta jak i inne nadmorskie miejscowości charakteryzują sięwysokim wskaźnikiem rezerwacji w okresie letnim. Oznacza to, że w miesiącach zimowych wynajęcie mieszkania na krótki okres może okazać się trudniejsze.

Udostępnij tę mapę na swojej stronie:


Wszystkie miejscowości

Najdroższą miejscowością  okazał się być Sopot, gdzie cena za metr przy zakupie to 11 709 tys. złotych i 10,41 złotych za metr za wynajem. Kolejnym miastem z wysoką ceną za metr za wynajem jest Rewal (9,93 zł). Zakup apartamentu w tym kurorcie jest jednak znacząco niższy – 6 067 tys. złotych za metr, co sprawia, że miejscowość znalazła się na drugim miejscu pod względem wymaganego czasu na zwrot z inwestycji. Wynajmując, najmniej zapłacimy za metr kwadratowy w Białymstoku (4,19 zł) i Karpaczu (4,27 zł). Natomiast najtaniej można nabyć apartament w Szczecinie za 4 396 złotych za metr.

Kupując apartament pod wynajem krótkookresowy należy brać pod uwagę sezonowość, czyli okresy w których popyt na zakwaterowanie w danej miejscowości jest większy, a także koszty utrzymania. W niektórych lokalizacjach ilość rezerwacji jest mocno zróżnicowana w zależności od pory roku, podczas gdy w przypadku np. dużych miast sezonowość utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie przez cały rok.

Udostępnij tę tablę na swojej stronie:


Metodologia

Dane przedstawiają średnie ceny za metr kwadratowy apartamentu na wynajem, zgromadzone na podstawie cen dostępnych na stronie HomeToGo i średnie ceny za metr kwadratowy apartamentu na sprzedaż, na podstawie cen z popularnego serwisu ogłoszeniowego. Korzystając tylko z tych dwóch danych wyliczyliśmy po jakim najkrótszym czasie (w dniach) powinien nastąpić zwrot z inwestycji. Sezonowość określana jest na podstawie ilości zarezerwowanych obiektów w danym miesiącu i miejscowości. Nie została ona jednak uwzględniona podczas wyliczania czasu potrzebnego na zwrot z inwestycji, tak samo jak koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.

Wszystkie ceny odnoszą się do apartamentów, a przedstawione dane nie mogą służyć jako podstawa do dokonania decyzji inwestycyjnej.

Powrót do menu

 

image-tag