Sezon narciarski 2016/2017

Wykaz cen w najpopularniejszych kurortach narciarskich

Szusowanie po stokach to dobry sposób na spędzenie ferii zimowych z rodziną bądź przyjaciółmi. Niestety kurorty narciarskie słyną głównie z bardzo wysokich cen. Co jednak zrobić, aby cieszyć się zimowym szaleństwem i jednocześnie nie nadwyrężać naszego portfela? Sprawdź raport przygotowany przez HomeToGo w którym możesz prównać ceny w najpopularniejszych kurortach narciarskich w Polsce i Europie. 


Kiedy w polskie góry?

tatry góry

W sezonie zimowym ceny potrafią zmieniać się nawet z tygodnia na tydzień. Planując wyjazd w góry warto wybrać tak, aby nie trafić na najdroższy okres. 

W Polsce najtańsze tygodnie w sezonie przypadają głównie na marzec. To w tym miesiącu możemy spędzić urlop za 389 zł w Białce Tatrzańskiej, 398 zł w Czarnej Górze, 417 zł w Szczyrku czy 422 zł w Zakopanem. 

Najwięcej w Białce Tatrzańskiej i Czarnej Górze zapłacimy w ostatnim tygodniu stycznia – 686 zł i 661 zł. Natomiast w Szczyrku najwyższy sezon przypada na połowę lutego – 810 zł. Na przełomie stycznia i lutego nie oszczędzimy wyjeżdżając do Zakopanego, kiedy cena wynajmu za noc dla 4 osób to 707 zł.

Wyjeżdżając w tańszym okresie można zaoszczędzić nawet od 260 do 390 zł.

Umieść tę tabelę na swojej stronie:


 

Najtańsze w okresie świątecznym

święty mikołaj na nartach

Wiele osób marząc o białych świętach i Sylwestrze decyduje się na urlop w górach. Niestety ceny w tym okresie zazwyczaj są wyższe niż w innych terminach. 

Okazuje się, że francuskie kurorty narciarskie są najkorzystniejsze pod względem cen za zakwaterowanie zarówno na Święta Bożego Narodzenia jak i Nowy Rok. Od 24 grudnia do 31 stycznia w Autrans, Le Lioran, Le Sauze i Villard-de-Lans zapłacimy od 423 zł do 518 zł

Okres świąteczny najtaniej można jednak spędzić w Pomporovie w Bułgarii, gdzie cena za noc dla 4 osób to 482 zł. Natomiast Sylwestra można tam świętować już za 491 zł.

Co ciekawe, nawet na Słowacji w tym okresie zapłacimy więcej niż w niektórych francuskich kurortach narciarskich. Średnia cena jaką musimy przeznaczyć na zakwaterowanie w Donovaly, Rużomberk, Štrbské Pleso i Tatrzańskiej Łomnicy to 682 zł.

Umieść tę tabelę na swojej stronie:


Najtaniej na Ferie Zimowe 2017

Ferie zimowe to nie tylko czas zabawy podczas szusowania po ośnieżonych stokach, ale także okres z najwyższymi cenami w kurortach narciarskich. Planując zimowy wyjazd warto sprawdzić różne opcje, gdyż te najbardziej oczywiste niekoniecznie muszą być najkorzystniejsze dla rodzinnego budżetu. W tym sezonie niewątpliwie najtańszą lokalizacją na ferie zimowe jest ośrodek narciarski Donovaly położony we słowackich Tatrach. Miejscowość znajduje się zaledwie 2 godziny jazdy samochodem od Zakopanego co czyni je dobrą alternatywą na rodzinne ferie w górach już za 253 zł za noc.

Umieść tę tabelę na swojej stronie:

Najdroższe lokalizacje: Szwajcaria, Austria i Francja

zermatt

W 2017 roku nie można spodziewać się większych zmian jeśli chodzi o ceny we szwajcarskich kurortach narciarskich. Szwajcaria niezmiennie pozostaje bowiem jedną z najdroższych destynacji na ferie zimowe. 

Zermatt, który szczyci się przepięknymi górskimi krajobrazami może nadwyrężyć portfel niejednemu z nas. Za noc dla czterech osób spędzoną w tym kurorcie trzeba zapłacić aż 2 209 zł w sezonie!

Niewiele niższe ceny są w St. Anton am Arlberg w Austrii – 1 867 zł czy w innym szwajcarskim ośrodku Verbier1 842 zł. 

Courchevel znalazło się na 4 miejscu pod względem wysokości cen ze średnią ceną 1 736 zł za jednodniowy pobyt dla czterech osób. To pokazuje, że we Francji można znaleźć kurorty narciarskie zarówno dla osób z małym jak i większym budżetem.

courchevel

Umieść tę tabelę na swojej stronie:


Umieść tę tabelę na swojej stronie:


Alpy vs. Wschodnia Europa

Poniższe wykresy przedstawiają średnie ceny w zależności od tygodnia w sezonie zimowym w kurortach narciaskich w Alpach i we wschodniej Europie.

Alpejskie ośrodki, należące do najdroższych lokalizacji wakacyjnych, przeżywają najgorętszy okres w lutym, kiedy ceny za noc sięgają nawet 2000 zł! Natomiast, tańsze zakwaterowanie można znaleźć na początku stycznia. Za jednodniowy pobyt dla czterech osób zapłacimy wtedy mniej niż 900 zł.

Udostępnij ten wykres na swojej stronie:

Ceny we wschodniej Europie, także w szczycie sezonu są dużo niższe niż w alpejskich kurortach. Średnio najdroższe tygodnie to przełom stycznia i lutego, a także trzeci tydzień lutego, kiedy ceny sięgają 581 zł za noc. Najtańsze zakwaterowanie natomiast przypada na koniec marca – 463 zł.

Udostępnij ten wykres na swojej stronie:


Cola Indeks

Spore różnice w cenach pomiędzy najdroższymi i najtańszymi kurortami narciarskimi można także wyraźnie zauważyć na innych przykładach. Zbadaliśmy ile trzeba zapłacić za szklankę coli w popularnych zimowych lokalizacjach. Ze względu na to, że jest to standaryzowany produkt przyjęliśmy go jako punkt odniesienia. Cola jest przecież wszędzie taka sama, w przeciwieństwie do jej ceny!

Na podstawie cen zakwaterowania i cen przedstawionych na infografice widać, że płacąc więcej za nocleg trzeba się liczyć się także z innymi wydatkami. 

Francja okazuje się nie być najdogodniejszym miejscem dla wielbicieli coli. Corocznie takie francuskie kurorty jak Chamonix odwiedzane są przez ok. 1.5 mln turystów (2016 International Report on Snow & Mountain Tourism). Jeśli każda z tych osób kupi tylko jedną szklankę napoju dałoby to łączną kwotę prawie 38 mln złotych za samą colę

Zaskakujące jest to, że francuskie kurorty narciarskie są często nawet droższe niż lokalizacje w Szwajcarii, gdzie koszt życia jest ogólnie wyższy. Zdecydowanie wysokie ceny są także we Włoszech, natomiast w Bułgarii jak i Polsce można znaleźć przystępne zakwaterowanie i nie przepłacać na napojach.  

 

Umieść tę infografikę na swojej stronie:

Udostępnij:

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat niektórych z tych kurortów? Odwiedź naszą stronę z inspiracjami i zarezerwuj domek letniskowy lub apartament na swoje wymarzone wakacje!

Więcej zimowych lokalizacji


Metodologia

Dane przedstawiają średnie ceny ofert dostępnych na HomeToGo w okresie od grudnia 2016 do kwietnia 2017 roku w wybranych lokalizacjach. Ceny odnoszą się do tygodniowego pobytu dla 4 osób w domku letniskowym lub apartamencie. 

Do Cola Indeksu zostały wybrane niektóre z popularnych kurortów narciarskich. W celu zebrania danych kontaktowaliśmy się bezpośrednio z restauracjami w danych ośrodkach, a także korzystaliśmy z cen podanych na ich stronach internetowych. Następnie obliczyliśmy cenę na podstawie 330ml napoju. 

O HomeToGo

HomeToGo (hometogo.pl) jest największą na świecie, niezależną porównywarką domków letniskowych, domów i apartamentów wypoczynkowych. Za pomocą strony www.hometogo.pl łatwo i szybko wyszukasz i porównasz ponad 15 milionów ofert noclegów z ponad 300 portali noclegowych. Wygodne filtry pozwalają na wybór tego noclegu, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom każdego użytkownika. Trzej założyciele HomeToGo to dr Patrick Andrä, Wolfgang Heigl i Nils Regge. HomeToGo zatrudnia ponad 150 pracowników, a strona jest aktywna w dwunastu krajach Europy, USA oraz w Rosji.

Powrót do menu