Mikołajki to tętniący życiem kurort położony nad brzegiem największego w Polsce jeziora Śniardwy. Życie w mieście koncentruje się wokół dużej, położonej w centrum miasta mariny – port pozwala na cumowanie nawet 250 jednostek. Tu również odbywają się liczne koncerty i wydarzenia kulturalne. Warto wybrać się w rejs promem i lub wypożyczyć kajak i powiosłować na jedną z ośmiu znajdujących się na jeziorze wysp; wieczorem natomiast odwiedzić portowe tawerny i posłuchać szant
Giżycko określane mianem "Stolicy Żeglarstwa w Polsce" wyróżnia się przede wszystkim ze względu na swoje wyjątkowe położenie między jeziorami Kisajno i Niegocin. Część Giżycka znajduje się na wyspie, która ze wszystkich stron otoczona jest wodami jezior i kanałami. Możesz tu korzystać z rozbudowanej infrastruktury dla żeglarzy, a także wybrać się na zwiedzanie. Warto zobaczyć między innymi twierdzę Boyen – pruski obiekt fortyfikacyjny z XIX-wieku o kształcie gwiazdy; most obrotowy na kanale Łuczańskim i ogromną, neogotycką wieżę ciśnień z czerwonej cegły, która aż do 1997 roku zaopatrywała miasto w wodę.
Kanał Ostródzko-Elbląski stanowiący arcydzieło dziewiętnastowiecznej myśli technicznej, to największa sztuczna trasa wodna w Polsce, która liczy aż 84 km. Konstrukcja robi duże wrażenie: pokonujące ją statki i łodzie muszą przebyć liczne śluzy i pochylnie, po drodze wjeżdżają na ruchome platformy, a także "suną" po trawie. Różnica poziomów pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 103 metry.
Malbork to miasto położone około trzydziestu kilometrów od Elbląga, w którym możesz się poczuć, jakbyś przeniósł się w czasie. Tu właśnie znajduje się największy zamek gotycki na świecie –zbudowany w XIV wieku jako siedziba Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakonu krzyżackiego). W kompleksie mieści się muzeum, gdzie można podziwiać między innymi imponującą kolekcję wyrobów z bursztynu. Co roku w Malborku odbywa się festiwal kultury średniowiecznej, podczas którego poznasz fascynującą kulturę rycerską.
Puszcza Borecka to pasjonujące miejsce dla miłośników dzikiej, niezmienionej ręką człowieka przyrody. Tu na terenie ponad 230 km² wśród lasów, borów i torfowisk żyją żubry, borsuki i jenoty. Na terenie Puszczy Boreckiej znajdują się również liczne źródliska i jeziora polodowcowe, wśród których warto wymienić największe: Łaźno, Szkwałk Wielki i Litygajno.