mieści się na terenie zamku królewskiego i może ono pochwalić się ciekawymi ekspozycjami i cennymi obrazami. Prawdziwą perełką jest galeria malarstwa ze słynnym obrazem "Unia Lubelska" pędzla Jana Matejki. Dla wielbicieli malarstwa to pozycja absolutnie obowiązkowa!
to emocjonujące trasy do zwiedzania dla wszystkich amatorów mocnych wrażeń. Podziemia kamienic zostały połączone ze sobą specjalnymi tunelami i teraz można zwiedzać je w towarzystwie przewodnika. Podczas spaceru dowiecie się wiele o historii miasta oraz zobaczycie prezentację na temat wielkiego pożaru, który kilka wieków temu strawił niemal całe miasto.
to najprawdopodobniej ulubione miejsce mieszkańców Lublina. Plac słynie przede wszystkim ze zjawiskowych fontann, które wieczorami mienią się różnymi kolorami. Dzieci przepadają za tym miejscem, podobnie jak za cebularzem, czyli lubelskim przysmakiem. Można go własnoręcznie sobie przygotować w Regionalnym Muzeum Cebularza. W najbliższej okolicy są jeszcze inne atrakcje, choćby w postaci niecodziennych, oryginalnych murali. Są one nie tylko ciekawym urozmaiceniem zwiedzania, stanowiąc miły akcent wizualny, ale przypominają też o trudnej historii miasta, na przykład o wątku żydowskim. Podczas niemieckiej okupacji niemal cała populacja Żydów została przesiedlona do getta, a getto zostało zrównane z ziemią. O tej smutnej historii przypomina wiele tablic, murali czy rysunków na terenie Starego Miasta.