, nazywany często Miastem Kopernika, to miejscowość pokrzyżacka, której średniowieczne centrum (wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO) obfituje w pamiątki po najbardziej znanym polskim astronomie. Spędzając czas w Toruniu, dobrze m.in. spróbować słynnych toruńskich pierników, zwiedzić placówkę muzealną Dom Mikołaja Kopernika, zobaczyć jeden z seansów w Centrum Popularyzacja Kosmosu „Planetarium – Toruń”, przyjrzeć się ruinom Zamku Krzyżackiego, Krzywej Wieży i Ratuszowi Staromiejskiemu, a także pospacerować Bulwarem Filadelfijskim nad Wisłą.
, w której znajduje się siedziba wojewody kujawsko-pomorskiego, potrafi doskonale wykorzystać położenie nad rzeką. Liczne zabytki zlokalizowane w pobliżu Brdy i Kanału Bydgoskiego oraz odbijająca się po zmroku w wodzie iluminacja podkreślająca ich urok, są na to najlepszym dowodem. W Bydgoszczy warto zobaczyć np. zabytkowe Spichrze i budynek Poczty Polskiej, jak również gmach prężnie działającej Opery Novej. Szukając chwili wytchnienia od zwiedzania, można spędzić czas na Wyspie Młyńskiej.
słynie z rezerwatu archeologicznego i zrekonstruowanej obronnej osady łużyckiej sprzed prawie 3000 lat. Co roku we wrześniu odbywa się tutaj Festyn Archeologiczny.
to wymarzone miejsce dla miłośników wąskotorówek. W sezonie przejeżdża tędy kolejka kursująca na trasie Żnin – Gąsawa. W Wenecji można zwiedzić również najstarsze w kraju Muzeum Kolei Wąskotorowych.