, na której, podobnie jak na całych Kaszubach, można zauważyć uliczne tablice z napisami w języku polskim i kaszubskim. Na cyplu, w miejscowości Hel warto zobaczyć parterowe chaty kaszubskie o konstrukcji szkieletowej. W poszukiwaniu kaszubskiej tradycji dobrze również wybrać się do Jastarni.
gwarantuje spotkanie z żywą historią rejonu. W placówce można nie tylko posłuchać o sposobie lepienia, wypalania i malowania tradycyjnej kaszubskiej ceramiki, lecz także samemu usiąść przy kole garncarskim i spróbować ulepić naczynie, używając koła garncarskiego.
w Mirachowie-Stryszej Budzie koło Kartuz jest miejscem, od którego warto rozpocząć poznawanie regionu. Przyglądając się około 70 miniaturom budynków nie tylko kaszubskich, oddanych w skali 1:25, łatwo zaplanować kolejne wycieczki po Kaszubach. Poza powszechnie znanym gdańskim Żurawiem, na gości parku czekają też m.in. zamek w Bytowie i kolegiata w Kartuzach.
, muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, to ponad 100-letnia placówka zajmująca powierzchnię 22 ha. Oprócz haftowanych elementów strojów kaszubskich, sztuki ludowej, ceramiki kaszubskiej i tradycyjnych przedmiotów codziennego użytku, warte uwagi są kaszubskie budynki z typowym wystrojem. Można zwiedzić łącznie 50 obiektów z okresu od XVII wieku po współczesność, tj. chaty, karczmy, kościoły, kuźnie, wiatraki i warsztaty rzemieślnicze.