1. Szlak na Śnieżkę
Najwyższy punkt Karkonoszy, czyli Śnieżka, sięga 1602 m n.p.m. Szczyt z obserwatorium meteorologicznym o charakterystycznej bryle, składającej się z trzech dysków, góruje nad miastem. Można dostać się na nią kolejką gondolową (od strony Czech) albo wyciągiem krzesełkowym na Kopę (1377 m n.p.m.). Pomyśl również o zdobyciu szczytu jednym z pieszych szlaków, np. niebieskim prowadzącym obok 3 schronisk – Samotni w Kotle Małego Stawu, Strzechy Akademickiej, która jest najstarszym schroniskiem w paśmie, i Domu Śląskiego. Można w nich zarezerwować noclegi, ciesząc się Karpaczem.
2. Szlak do Zamku Chojnik
Szlak z Sobieszowa do ruin średniowiecznego zamku Chojnik jest dość łatwa, pokonasz ją w pół godziny. Stając u podnóża, możesz wybrać wybrukowany szlak czerwony lub trudniejszy czarny. Ten drugi przebiega głównie przez skały, a na pewnym odcinku przez 20-metrową jaskinię szczelinową, tzw. Dziurawy Kamień, która jest najdłuższą jaskinią tego typu w Karkonoszach.
3. Szlak do Wodospadu Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka (846 m n.p.m.) jest najwyżej położoną kaskada w paśmie. Woda spada z wysokości 27 m i spływa do Wąwozu Kamieńczyka. Krótką wędrówkę najlepiej rozpocząć z parkingu pomiędzy Szklarską Porębą a Jakuszycami. Początek szlaku jest łagodny, za to koniec stromy, kamienisty.
3. Szlak do Wodospadu Szklarki
Zaledwie półkilometrowy spacer do Wodospadu Szklarki przenosi w świat pięknej, górskiej przyrody. Woda spływa kaskadą z wysokości 13,3 m, a dalej płynie szerokim strumieniem wśród skał. Wodospad sąsiaduje z uroczym, niewielkim schroniskiem Kochanówka.