Rezerwując noclegi w Jurgowie, goście mają okazję do zwiedzenia ciekawych miejsc będących świadectwem tego, w jaki sposób niegdyś wyglądało życie w niewielkiej, podhalańskiej wiosce. W małej miejscowości można znaleźć kilka ciekawych zabytków, które pomogą przenieść się w przeszłość. Jednym z nich jest Kościół Św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej z 1675 roku, który został wzniesiony w stylu podhalańskim. Jego wnętrze prezentuje natomiast oryginalny styl spiskiego rokoko. Można podziwiać tutaj imponujące polichromię oraz ołtarz wykładany lustrami, co daje ciekawy wizualnie efekt.
Kolejnym z wyjątkowych miejsc są polany ze słynnymi jurgowskimi szałasami. Przez niektórych mieszkańców okolica, w których stały była nazywana wsią letnią, ze względu na to, że wypasanie bydła odbywało się od wiosny do jesieni. Zachowane do dzisiaj budowle pozwalają na podglądnięcie charakterystycznego, wiejskiego stylu Podhala.
Wyjątkowym punktem na mapie tej niewielkiej miejscowości jest także tartak, który jako jeden z nielicznych w Polsce nadal napędzany jest kołem wodnym. Miłośnicy zabytkowej architektury powinni wybrać się także do Zagrody Sołtysów, która stanowi filię Muzeum Tatrzańskiego. Dom oraz zabudowy gospodarcze są doskonałym przykładem ubogiego gospodarstwa spiskiego z XIX i XX wieku. We wnętrzach znajdują się wystawy etnograficzne, dzięki którym można zobaczyć np. jak wygląda tradycyjny, jurgowski strój. Podróżni pragnący dowiedzieć się jak Jurgów wyglądał w dawnych latach, mogą zajrzeć do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, w którym prezentowana jest wystawa kolekcji zdjęć.