Jelenia Góra składa się z wielu dzielnic, z których niemal każda może się pochwalić interesującymi zabytkami. W śródmieściu podziwiać możemy doskonale zachowaną starówkę skupioną wokół ratusza, z którego codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał miasta. Historyczne centrum miasta otaczają dobrze zachowane mury obronne z kilkoma basztami i barokową Bramą Wojnarowską.
W Cieplicach, niegdysiejszym samodzielnym mieście uzdrowiskowym, zachował się rozległy, elegancki park zdrojowy z oryginalnymi zabudowaniami: pałacem rodziny Schaffgotschów, kilkoma pawilonami oraz teatrem, w którym obecnie znów wystawia swoje sztuki zespół Zdrojowego Teatru Animacji. Park otaczają ponadto liczne wille z przełomu XIX i XX wieku, pełniące niegdyś rolę pensjonatów dla kuracjuszy. Uzdrowisko nadal jest czynne i oferuje szeroki wachlarz zabiegów, jeśli więc chcemy podczas wakacji zadbać o zdrowie, najlepiej zdecydować się na noclegi w tej części Jeleniej Góry.
Jeszcze dalej na południe, na skraju Karkonoszy, leży dzielnica Sobieszów, która pochwalić się może dwoma wspaniałymi zabytkami. Jednym z nich jest letni pałac rodziny Schaffgotschów z szeregiem przynależnych do niego, świetnie zachowanych budynków folwarcznych. Drugi, bardziej znany, to wznoszący się dumnie na stromej skarpie zamek Chojnik, również dawna siedziba Schaffgotschów. Roztacza się stąd wspaniała panorama okolicy, a liczne szlaki prowadzą w głąb Karkonoszy – jeśli więc planujemy długie górskie wyprawy, apartament w tej dzielnicy Jeleniej Góry będzie idealnym rozwiązaniem.
Ponadto w Jagniątkowej mieści się secesyjna willa słynnego niemieckiego pisarza naturalisty Gerharta Hauptmanna, w Czarnem – kamienny dwór Schaffgotschów z XVI wieku, w Maciejowej zaś czternastowieczny kościół św. Piotra i Pawła o przepięknym, zaskakująco bogatym wystroju.