wyprawa na dorsza

%mainKey% - Najlepsze kierunki:

wyprawa na dorsza

Każdy, kto zasmakował wędkarskiej przygody na otwartym morzu, wie ile emocji potrafi dostarczyć dobrze zorganizowana wyprawa na dorsza. Rekordowe osobniki tego gatunku potrafią osiągnąć nawet 40 kg wagi, a samo wyłowienie takiego olbrzyma wymaga sporej siły i umiejętności. Nasza rodzima, bałtycka odmiana dorsza jest nieco mniejsza, za to tak samo, jak inne bogata w białko i minerały. Amatorzy połowu tej majestatycznej ryby wspaniale zrelaksują się podczas urlopu wędkarskiego w Polsce lub za granicą.

Wyprawy z wędką do Północnej Europy – niekwestionowanej ojczyzny dorsza

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się całodniowe wyprawy wędkarskie na Morzu Bałtyckim. Wiele kutrów rybackich m.in. w Kołobrzegu oraz w Łebie oferuje rejsy połowowe. Na pokładzie możesz wypożyczyć sprzęt, a także zjeść ciepły posiłek. Przeciętna waga poławianych tu dorszy oscyluje w granicach 2-3 kg. Do najlepszych polskich łowisk trzeba zaliczyć Hel, wokół którego znajduje się wiele starych wraków, służących za schronienie dużym osobnikom. Według polskich przepisów każdy wędkarz ma prawo zatrzymać siedem złowionych dorszy.

Jeśli marzysz o "grubej rybie" i chcesz pobić swój własny życiowy rekord, wybierz się do krainy fiordów i lodowców. Cała Skandynawia stanowi wędkarski raj i cechuje się świetną infrastrukturą, niezbędną do uprawiania tego sportu. Niewielkie kutry zabierają hobbystów na Szkiery Blekinge w Szwecji, oddalone zaledwie kilkanaście kilometrów od Karlskrony. Utrzymuje się tu od wielu lat stała populacja dorsza, okonia i szczupaka. Jeszcze większych atrakcji możesz spodziewać się po wyprawie wędkarskiej do Norwegii. W jej lodowatych wodach występują ogromne dorsze arktyczne i tzw. "skrei", sezonowo przybywające w okolice Lofotów aż z Morza Barentsa.

Dobrą alternatywą dla wyżej wspomnianych łowisk będzie wyprawa na dorsza na Wyspy Brytyjskie. W wielu regionach Anglii i Szkocji można pokusić się o wędkowanie z brzegu. Najlepiej jest wybrać piaszczystą plażę z dala od klifów. Sezon na łowienie z plaży rozpoczyna się w październiku, a ryby biorą najlepiej wieczorem i wczesną nocą. W Szkocji warto załapać się na lokalne zawody Aberdeen Thistle Angling, gdzie najlepsi mają szansę zdobyć nagrody.