Wakacje w górach z dziećmi

Znajdź swoje idealne miejsce

wakacje w górach z dziećmi

Dzieci łatwo wpadają w zachwyt nad nowościami, ale zniechęcają się równie szybko. Rodzicom, którzy są zapalonymi piechurami, szczególnie mocno zależy na radości pociech ze wspólnych wędrówek. Gdzie zaplanować wakacje w górach z dziećmi, aby zaszczepić w nich miłość do zdobywania szczytów?

Niższe pasma górskie dla najmłodszych

Na pierwsze spotkanie z górami idealne są Sudety, których najpiękniejszą część objęto ochroną w ramach Karkonoskiego Parku Narodowego. Planując tutaj wakacje z dzieckiem w górach, warto zarezerwować nocleg w Szklarskiej Porębie albo Karpaczu.

Ważnymi atrakcjami regionu są m.in. malowniczo położone wodospady Kamieńczyk i Szklarka. Mali wędrowcy będą urzeczeni kilkugodzinną wędrówką na Śnieżkę − najwyższy szczyt Sudetów, sięgający ponad 1600 m n.p.m. O 300 metrów niższą Szrenicę można zdobyć, wjeżdżając na nią kolejką krzesełkową czynną cały rok.

Okolica obfituje także w atrakcje innego typu – w Karpaczu warto zajrzeć np. do Miejskiego Muzeum Zabawek oraz drewnianej Świątyni Wang, przeniesionej w XIX wieku z norweskiej miejscowości Vang. W Szklarskiej Porębie czeka chociażby Muzeum Mineralogiczne, w którego zbiorach znajduje się około 3000 minerałów i meteoryt. Można poza tym skorzystać z Dinoparku, parku linowego i rodzinnego parku rozrywki z kolejką górską.

Odpoczynek w górach dla młodych wędrowców i nastoletnich narciarzy

Podstawą udanych wakacji w górach z dziećmi jest wybranie właściwego miejsca wypoczynku. Uzdrowiskowy Lądek-Zdrój to strzał w dziesiątkę, jeśli planujesz wyjazd trzypokoleniowej rodziny, a zimą wymarzony cel narciarzy w każdym wieku. Z kolei Białka Tatrzańska przyciąga największym na Podhalu ośrodkiem narciarskim, wyróżnia ją ponadto jeden z zabytków Szlaku Architektury Drewnianej − kościółek z przełomów XVII i XVIII wieku.

Wypoczywając w Tatrach, trzeba poznać Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski, choć przez cały rok nie może narzekać na brak gości. Miejscowość oddalona od Białki Tatrzańskiej o zaledwie 21 km to prawdziwa mekka piechurów – po udanej wędrówce nad Morskie Oko, na Giewont lub Kasprowy Wierch warto odpocząć w jednej z knajpek przy deptaku Krupówki. Niezapomnianą przygodą okaże się także wjazd kolejką na Gubałówkę.