Zgodnie z normami niemieckiego systemu klasyfikacji, wina z trzydziestu dziewięciu podregionów są objęte kategorią “najwyższej jakości”. Wino w Niemczech jest najczęściej uprawiane w południowo-zachodniej części kraju. Łączna powierzchnia uprawy winorośli wynosi około 99 900 hektarów, a dwa największe rejony: Hesja Nadreńska i Palatynat, razem stanowią około połowę uprawianej ziemi. Można tu znaleźć zarówno białe i czerwone wina, ale to najbardziej tradycyjny, biały Riesling, cieszy się światową sławą i uznaniem.
Baden
Rozciągający się od granicy Szwajcarskiej wgłąb Niemiec region Baden zajmuje obszar prawie 16 tysięcy hektarów. Jest to najcieplejszy oraz trzeci co do wielkości regionem uprawy winorośli w Niemczech. W Europie, miejsca upraw są klasyfikowane według trzech poziomów klimatycznych. Baden to jedyne miejsce w Niemczech, które zostało sklasyfikowane jako ciepły poziom B, tak jak francuska Szampania. Największą popularnością cieszą się winorośl ze szczepu müller-thurgau. Można tam też spotkać światowej sławy rieslinga. Wyjątkowy typ gleby zawierający tłuczeń kamienny oraz skały wulkaniczne sprawia, że wina z Baden mają charakterystyczny smak.
Palatynat Nadreński
Na lewo od rzeki Ren i poniżej Hesji Reńskiej, położony jest Palatynat Nadreński. Powierzchnia uprawy winorośli wynosi tu blisko 24 tysiące hektarów, co oznacza, że jest to drugi co do wielkości region winiarski w kraju. Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że od 2008 roku Palatynat uprawia winorośl riesling na ponad 5 tysiącach hektarów. Znajdziemy tu jednak również szczepy winogron, z których produkowane są czerwone wina, przede wszystkim dornfelder.
Mozela
W regionie winiarskim Mozela znajduje się około 60 milionów szczepów winnych. Chociaż obszar uprawy to 8 770 hektarów, co sprawia, że jest to dopiero piąty co do wielkości region produkujący wino w Niemczech, wina mozelskie wyróżniają się w szczególny sposób. Aż 3 800 hektarów winorośli znajduję się na niezwykle stromych zboczach. Uprawy w Calmont uprawiane są na zboczach nachylonych pod kątem 68 stopni, co stanowi światowy rekord i jednocześnie uniemożliwia zbieranie winogron za pomocą maszyn.
Hesja Nadreńska
Największy region winiarski w Niemczech to Hesja Nadreńska. 70% tej malowniczej okolicy produkuje białe wino. Riesling oraz Müller-Thurgau występują tu najczęściej i stanowią 16% całkowitych upraw. Prawie 3000 winnic produkuje rocznie około 100 hektolitrów wina z hektara. Region Hesjii Nadreńskiej został powołany w roku 1816, a więc tradycja winiarska ma tu już ponad 200 lat.
Wirtembergia
Wirtembergia, czwarty największy region winiarski Niemiec, produkuje w 70% wino czerwone. Miejscowym specjałem jest tu trollinger, który rośnie niemal wyłącznie w Wirtembergii. Bardziej znane odmiany dostępne w regionie to pinot noir, riesling, czy spätburgunder. Tradycja odgrywa bardzo ważną rolę w Wirtembergii, gdyż produkowane tu wino Barrique przechowywane jest w specjalnych beczkach zapewniających trunkom wyjątkowy aromat wanilii, cynamonu, oraz karmelu.