Większość podróżników decyduje się na nocleg w Breli ze względu na piękne, piaszczyste i żwirowe plaże, łagodne zejście do morza i ciepłą wodę. Warto jednak wiedzieć, że Brela słynie również z imponującego bogactwa kulturowego. Wystarczy wspomnieć, że pierwsze wzmianki o Breli (dawniej nazywanej Beroyllia) pochodzą już z 950 roku.
Do głównych zabytków można na pewno zaliczyć kościół pod wezwaniem św. Szczepana z 1897 roku. Do dziś św. Szczepan jest patronem Breli. Nieopodal mieści się perełka architektury barokowej, czyli kościół pochodzący z początku XVIII wieku, wybudowany jako wotum dziękczynne za zwycięstwo nad Turkami. Z tego też powodu bywa on także nazywany kościołem Gospe od Pobjede (Matki Boskiej od Zwycięstwa).
Jeśli natomiast chcesz zobaczyć jak wygląda specjalna, dalmatyńska odmiana baroku, odwiedź kościół Gospe od Zdravija, czyli Matki Boskiej od zdrowia, z tej samej epoki. Jego rustykalny charakter, malownicze położenie oraz architektura specyficzna dla tego regionu czynią z niego obiekt sakralny jedyny w swoim rodzaju.
Nie tylko miłośnicy pięknych świątyń powinni skusić się na pobyt w apartamentach w Breli. Na wybrzeżu dalmatyńskim pasjonatów historii przyciąga również Droga Napoleona, którą wybudowali Francuzi wzdłuż wybrzeża całej Dalmacji aż do Zatoki Kotorskiej. Cały trakt powstał dzięki wojskowemu dowódcy oraz wojewodzie Dubrownika Augustowi de Marmont. To on jako pierwszy wprowadził wiele nowinek technicznych i nowoczesnych rozwiązań budowlanych, które wcześniej nie były spotykane w tej części Europy. Ciemną stroną całego przedsięwzięcia było przymusowe zatrudnienie mieszkańców, którym płacono jedynie żywnością. Droga nigdy nie została oddana do użytku, ponieważ wojska francuskie wycofały się zanim ukończono budowę.