1. Solina jak magnes przyciąga co roku wielu urlopowiczów z dziećmi. Do największych zalet miasteczka należą stosunkowo łatwy dojazd, rozbudowana infrastruktura turystyczna i bajeczne krajobrazy Jeziora Solińskiego. Urlop nad zalewem to świetny kompromis dla rodzin, które chcą pogodzić wędrówki po górach z odrobiną plażowego lenistwa. Już sam spacer po ogromnej betonowej zaporze zrobi na twoich pociechach ogromne wrażenie. A do niego dochodzą wodne szaleństwa na żaglówkach, kajakach i rowerach wodnych oraz zachwycające zachody słońca!
2. Polańczyk malowniczo ulokowany na zachodnim brzegu jeziora ma oficjalny status uzdrowiska. Jeśli oprócz wypoczynku, pragniesz podreperować zdrowie rodziny lub skusić się na kilka odprężających zabiegów SPA, wakacje w Polańczyku będą strzałem w dziesiątkę. Tutejsze kuracje leczą przede wszystkim dolegliwości układu oddechowego, sercowego i nadciśnienie. Wiele z nich bazuje na dobroczynnych właściwościach miejscowych wód mineralnych, które są wykorzystywane m.in. do picia i kąpieli.
3. Wetlina przypadnie do gustu przede wszystkim aktywnym rodzinom, dla których wakacje w Bieszczadach nie mogą obejść się bez codziennych wędrówek trawiastymi połoninami i zdobywania szczytów. Wieś znajduje się na przecięciu wielu szlaków, co czyni z niej idealną bazę wypadową m.in. na Smerek, Wielką Rawkę, Połoninę Caryńską czy też na malowniczy trekking do kultowego schroniska Chatka Puchatka.
4. Wołosate zachwyca spokojem i pozwala na prawdziwy detoks od cywilizacji. Wieś otaczają zapierające dech w piersiach widoki, a oprócz stadnin koni huculskich, parkingu i kilku pensjonatów dla turystów nic nie burzy idyllicznej atmosfery tego miejsca. Koniecznie zabierz tu swoje pociechy, by zdobyć najwyższy szczyt Bieszczadów – Tarnicę. Na spragnionych wędrówek czeka tu spory wybór tras, w Wołosatym rozpoczyna się bowiem też Główny Szlak Beskidzki.
5. Muczne to maleńka wioska, położona w dolinie jednego z bieszczadzkich potoków. Swoje miejsce na ziemi odnajdzie każdy miłośnik spokoju i dzikiej przyrody. Rozpoczyna się tu wiele pieszych szlaków wędrówkowych, w tym najłatwiejsza i najkrótsza trasa na urokliwe Bukowe Berdo, gdzie z licznych występów skalnych zobaczysz rysujące się na horyzoncie sylwetki Kopy Bukowskiej, Rozsypańca czy Halicza. W deszczowy dzień koniecznie zajrzyj do miejscowego Centrum Promocji Leśnictwa i obejrzyj wystawy poświęcone bieszczadzkiej faunie i florze. Nie przegap też pobliskiej zagrody pokazowej żubrów.
6. Brzegi Górne intrygują nie tylko bogactwem krajobrazów, ale również swoją skomplikowaną historią. Do dziś można tu obejrzeć pozostałości cerkwi i cmentarza grekokatolickiego, świadczące o pokaźnych rozmiarach dawnej wsi. Obecnie miejscowość stanowi idealną bazę wypadową dla wędrowców udających się na Wielką Rawkę oraz połoniny: Caryńską i Wetlińską. Okolica ma również szczególne walory przyrodnicze – rozglądaj się uważnie, a przy odrobinie szczęścia wypatrzysz różowe kwiaty zarazy macierzankowej, wpisanej na czerwoną listę zagrożonych roślin.
7. Cisna położona na przecięciu kilku z najpiękniejszych bieszczadzkich szlaków zaskarbiła sobie miano bieszczadzkiej stolicy kultury i folkloru. Jak magnes przyciąga miejscowych poetów, muzyków i artystów wszelkiej maści. Co roku w sierpniu odbywają się tu Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec”, stanowiące kontynuację kultowego festiwalu „Bieszczadzkie Anioły”. Podczas wypoczynku w Cisnej koniecznie zajrzyj do legendarnego baru Siekierezada, by obejrzeć obrazy i rzeźby miejscowych artystów i poczuć niesamowity klimat tego miejsca.